• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 23 °C

Irak kakofonisinde Maliki olursa Meliki!

Fehim Taştekin

Felç edilen sistemi yeniden kuracak, Kaideci-Baasçı şiddeti bitirecek bir otoriteye ihtiyaç olduğu doğru. Bu ihtiyaca binaen Maliki'nin 'Kanun Devleti', ismi gibi bir otoriteye dönüştü dönüşmesine de ortaya bir 'hukuk devleti' çıkmadı

Babil’in topraklarında bir hengâmedir gidiyor. Her şey o kadar anormal ki mübareğin bahanesi çok kan dökmeye! Son hesaplaşma Havice’deydi. Kerkük’ün Sünnilerle meskûn kasabası… Bir askerin katil zanlısını teslim etmiyor ahali. Ordu 24 saat süre tanıyor, ardından operasyon, onlarca ölü. İlk tetiği kimin çektiğine dair Sünni göstericiler askerleri, hükümet RPG ve otomatik silahlar taşıyan eylemcileri suçluyor. Keşke “Sorumlu Saddamlaşan ve mezhepçilik yapan Nuri Maliki’dir” deyip Irak dosyasının altından kalkabilseydik. Ama bu kadar basit değil. Havice işgalin geride bıraktığı kaotik mirasın aynası. Siyasetiyle, toplumuyla lime lime olmuş bir ülkenin halini ‘mezhep kavgası’ klişesinin tek başına izah etmesi zor. Şu hale bakın: Kürdistan’ın Bağdat’la bağlarının hepten çözülmesine bir iki ilmek kalmış. Taraflar masayı dağıtmış gücün diliyle konuşuyor. Kerkük gibi tartışmalı yerlerde Peşmerge ve hükümet güçleri düşman ülkelerin orduları gibi mevzi alıyor. Sünni yerleşimler her krizde kurtarılmış bölgeye dönüşebiliyor. Gösteriler ‘sivil’, göstericiler silahlı! Irak klasiği.

Felç edilen sistemi yeniden kuracak, Kaideci-Baasçı şiddeti bitirecek bir otoriteye ihtiyaç olduğu doğru. Bu ihtiyaca binaen Maliki’nin ‘Kanun Devleti’, ismi gibi bir otoriteye dönüştü dönüşmesine de ortaya bir ‘hukuk devleti’ çıkmadı. Otorite sorunun kaynağı haline geldi. Basit bir örnek: 2005 tarihli Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ile tutuklanan 13 bin kişiden 6 bini sorgusuz sualsiz hapiste. ABD’nin Gitmo’da esirlere yaptığını Maliki kendi insanına yapıyor. Şiddete çare olarak görülen yol bolca idam. HRW’ye göre sadece martta 50 kişi asıldı. Keyfi gözaltı, işkence ve uzun tutukluluk sıradanlaştı. Hukuksuzluğun semeresi ne? Daha fazla şiddet. Aralıkta başlayan gösterilerde talepler TMK’nın değiştirilmesi ve tutukluların bırakılmasıydı. Maliki ocakta reform için komite kurdu ama yaya kaldı. Yani asıl sorun otoriterleşme ve hukuksuzluğun norm haline gelmesi.

Suriye ve çevresel etkiler

Ne var ki Maliki’ye karşı oluşan haklı öfke dışsal etkilerle giderek mezhebi bir tona bürünüyor. Bunu tetikleyen faktörler; ‘İran etkisine tepki’, ‘Körfez’in Sünni damara çalışması’ ve ‘Suriye’deki isyanı Irak’a taşıma çabası’. Yeni dalgada Suriye’nin etkisi büyük. Irak’ta ‘Sünni devrim’in nasıl olacağına dair bir toplantıya İstanbul da ev sahipliği yaptı. Bu yüzden Maliki “Olayları Türkiye ve Körfez’deki müttefikleri kışkırtıyor” iddiasında.

Gösteriler ilk patlak verdiğinde Şii Sadr hareketi Sünnilerle omuz omuzaydı. Üstelik Sadr 40 vekille hükümetin sacayağı. Ancak sonraki gösterilerde Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağının taşındığı, İran bayraklarının yakıldığı, Maliki’nin ‘İran uşağı’ ilan edildiği ve “Sünni bölgeler özgürleşecek” sloganının atıldığı görüldü. Gelişmeler 2006’da Hasan Askeri Türbesi’nin bombalanmasıyla başlayan mezhep çatışmasını akla getirse de saflar henüz Sünniler ve Şiiler diye ayrı tutulmuş sayılmaz. Mesela Sünni aşiretlerin oluşturduğu ‘Uyanış Konseyleri’nin son krizde hükümetin tarafına geçmesi ezber bozucu bir tavır. Irak’ı dışardan izleyenlerin dili daha mezhepçi. Elbette ‘mezhepçi saikler’ hem Maliki hem muhalif kanatta var. Maliki’nin mezhepçiliğine dair en önemli argüman şu: Tarık Haşimi ve Rafi İsavi’nin 9 korumasının da yargılandığı TMK’yı ‘Şii ölüm tugayları’na karşı işletmiyor. Buna karşı Maliki de Haşimi ve müttefiklerini Katar, S. Arabistan ve Türkiye’nin Şiilere karşı maşası olarak görüyor.

‘Sünni devrim’e ABD ne der!

Bundan hareketle “Her şeyin başı mezhepçilik” dersek Maliki’nin savaş açtığı Merkez Bankası Başkanı Sinan el Şabibi ve Milletvekili Sabah el Saidi gibi Şiileri hangi kefeye koyacağız. Cevad el Temimi’ye göre Saidi hükümetin yolsuzluklarını afişe ettiği, Şabibi de paranın kontrolünü Maliki’ye vermediği için düşman ilan edildi. Hükümetin ortağı Şii lider Ammar el Hekim de Şabibi’nin tutuklanma kararını ‘tek adam diktatörlüğüne yönelik bir adım’ olarak nitelemişti. Geçen yıl Maliki’yi devirmeyi deneyen blok Sünni-Şii bileşenlere sahipti. Mezhepçi yorumların bir diğer dayanağı Maliki’nin, İran’ın dümen suyunda olduğu savı. İran’ın Irak politikasını Maliki’ye sırtını vurduğunu düşünmek biraz naifçe. İran’ın kartları Şiiliğe endekslenemeyecek kadar çeşitli. Türkiye, Bağdat’la köprüleri atıp Kürdistan’la ilişkilerini derinleştirirken İran hem Bağdat hem Erbil’le bağlarını güçlendiriyor. Üstelik İran, ticaretle yetinmeyip kurumsal ağlar örüyor. İran-ABD mutabakatının ürünü sayılan Maliki’nin gitmesi Tahran için yıkım olmaz. İyisi dönüp ABD’nin, Suriye senaryosunu Irak’a taşıma planına ne diyeceğine bakmalı. Malum Irak, ABD’nin Ortadoğu’ya demokrasi getirme öyküsüydü!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89