• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 20 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 22 °C

İP’çilerin ve Perinçek’in karın ağrısı

Ferda Çetin

Aydınlık Gazetesi’nin Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik kampanyasına, Öcalan’ın avukatları ve KCK yönetimi gerekli yanıtı verdiler. Perinçek ve Aydınlık’ın durumu ve çizgisi de bir tartışma veya aydınlatılma ihtiyacı göstermiyecek kadar açık ve net.

İrdelenmesi gereken husus, Perinçek’in Kürt siyasi hareketi ile geliştirmek istediği, ancak istediği gibi gitmeyen ilişkileridir. 1990’ların başından 2004 yılına kadar, Kürt Özgürlük Hareketi ile yakınlaşma ve ittifak arayışındaki Perinçek, 2008 yılından itibaren, 1980 öncesindeki gerçek kimliğine dönüş yapmış; politikasını PKK ve Kürt düşmanlığı üzerinden geliştirmek istemektedir.

Perinçek’in 1990’lardan sonraki Kürt politikası, Öcalan ve PKK ile yakınlaşma üzerine kurulmuştu. Ama bu ilişki arayışı Perinçek’in ideolojik-politik görüşlerindeki değişiklik veya Kürt halkının özgürlük mücadelesine duyduğu saygıdan kaynaklanmıyordu.

Perinçek’in siyasi mücadelesindeki nihai amacı Türkiye parlamentosuna girmektir. TBMM kürsüsünde konuşabilmek Doğu Perinçek’in en büyük hayalidir. Diğer faaliyetlerinin tümünü bu nihai amaca hasretmiştir. Perinçek, bir kez ve kendi şahsında gerçekleşebilecek bir milletvekilliğinin, İşçi Partisi iktidarının yolunu açacağına inanmaktadır.

18 Nisan 1999 Genel seçim sonuçları, Perinçek’in bu arzusunu daha da perçinledi. Kürt Halk Önderi Öcalan 15 Şubat 1999 tarihinde yakalanmış; idam tartışmaları eşliğinde örgütün geleceği, Kürt halkının mücadelesi tartışılmaktadır. Bu olumsuz koşullarda seçime gidilirken Halkın Demokrasi Partisi, hazırlıksız girdiği seçimlerde, Türkiye genelinde, yüzde 4.75 oy oranı ile, 1 milyon 482.186 oy aldı. Perinçek’in İşçi Partisi ise yüzde 0.18 oy oranı ile 57 bin 607 oy toplayabildi.

Perinçek umutlanmıştı. İşçi Partisi’nin değil ama Kürt siyasi hareketinin oyları, gelecek seçimler için parlamentonun yolunu açabilecek sonuçlardı.

Perinçek tablodan umutluydu. Görüşlerini acilen paylaşmalıydı. Türkiye’nin ve Kürt halkının geleceği, PKK’nin siyasallaşması, Türk ordusunun durumu, ABD’nin planları vb. konulardaki görüşlerini Kürt tarafına iletmek istiyordu. Bu amaçla 1999 yılının Aralık ayında Frankfurt’ta bir görüşme gerçekleşti. Perinçek, görüşmede Kürt siyasi hareketine ve Öcalan'a iletilmek üzere öneri ve planlarını açıkladı.

Perinçek projelerini anlatıyordu. "Cumhuriyet devrimi iktidarı için üç birlik"te bunlardan biriydi. Üç birlikten kastı Kürt-Türk Birliği, Kemalist-Sosyalist birliği ve Halk-Ordu birliğiydi. Bu birliklerin nasıl mümkün olabileceğini de kendince anlatıyordu. PKK’nin kendi başına asla siyasallaşamayacağını kesin ifadelerle dile getiren Perinçek, siyasallaşmanın kolay(!) yolunu da öneriyordu; "Gelsinler İşçi Partisi’ne katılsınlar bir günde siyasallaşsınlar".

Perinçek, Kürt siyasi hareketine "ittifak" öneriyordu. İşçi Partisi, CHP, Türkiye Sol hareketi ile güçbirliği ve ittifak...

Yaygın örgütlenmesi, tabanı ve ordu nezdindeki itibarı bakımından Atatürkçü Düşünce Derneği’ni de bu "ittifak"ın önemli bir bileşeni olmalıydı.

Perinçek, bu görüşmenin sonunda, PKK yönetimine iletilmesini rica ettiği final önerisini de yapıyordu: "Siz artık iktidarı düşünmelisiniz, böyle ufak şeyleri, muhalefeti değil. Türkiye’de iktidar olabilecek bir konumu düşünmenizi ve buna inanmanızı istiyorum. Bunun koşulları son derece uygundur. Size güçlü bir muhalefet olup ezilmemeyi önermiyorum, iktidar olmayı öneriyorum".

Perinçek daha sonraki yıllarda da Kürt siyasi hareketinden farklı kişilerle görüşmeler yaptı. Yapılacak ilk genel seçimlerde "ittifak" önerdi. İşçi Partisi’nin çok eskiden beri Cizre’de köklü bir örgütlenmesi ve tabanı olduğunu, bu nedenle, kendisi için Şırnak’tan milletvekili adaylığı önerisi yaptı.

Kürt siyasi hareketi ise İşçi Partisi’nin başkentte güçlü olduğunu, Perinçek’in Ankara’da etkili olduğunu, dolayısıyla Ankara’da aday olmasının daha uygun olacağını belirtti.

Bu öneri, Perinçek’in yıllardır hayalini yaptığı ve "iktidar yolunu açacak" TBMM’ne girme hayalinin sonuydu. Çünkü Perinçek’in aday olmak istediği Şırnak’ta, Kürt bağımsız adaylar büyük oy farkıyla seçilmişti.

Perinçek, o gün bu gündür hayallerini yıkan PKK’nin peşinde bir intikam savaşı yürütüyor.

Son dönemlerdeki basın toplantılarının, kendilerince Öcalan’ı itibarsızlaştırma yayınlarının, montajlanmış kasetlerin esbabı mucibesi bu. (anf)

 • Yorumlar 11
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89