• BIST 97.717
 • Altın 143,837
 • Dolar 3,5683
 • Euro 3,9936
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 8 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 11 °C

İnsanlığın sınır hattı: Kobanê

Reyhan Yalçındağ

Vahşetin, katliamın, Kürtlere ve Ortadoğu’nun kadim halkları Ermenilere, Süryanilere, Şii Türkmenlere yapılan soykırıma varan saldırıların sınırsızlığı, DAİŞ (IŞİD) tarafından aylardır hayata geçirilmekte. Vahşette; sınırsızlık. Kadına yönelik cinsel saldırıda: sınırsızlık; öyle ki Şengal'deki soykırım denemesinin ardından bugüne hala yüzlerce kadın ve kız çocukları kayıp durumda.

Uluslararası "devletler" camiasına bakıyoruz; suskunlukta, sessizlikte sınır tanımıyorlar. Bütün bu hukuksuzluğa, insanlık dışılığa karşın dünya egemenleri, uluslararası kapitalist modernist güçleri, Amerikayla birlikte "anti-DAİŞ koalisyonu" kurduklarını açıkladılar. Peki son 10 gündür DAİŞ çetelerinin dört bir koldan ağır silahlarla, tanklarla, büyük teçhizatlarla saldırdığı Kobanê karşısında neden suskunlar? Kobanê söz konusu olunca, Kürtlerin kendi özyönetimleri söz konusu olunca, tarihi ezber kendisini tekrar ediyor: Amaçları, zayıflatılmış, güçten düşmüş, özyönetim denemesi başarısız olmuş bir Rojava yaratmak; bununla da Kürtleri alternatif olmaktan çıkararak Ortadoğu’yu yeniden kendisine bağlamak.

Bugüne kadar DAİŞ hakkında bırakın "terörist örgüt" demeyi; tek bir olumsuz laf etmemiş Türkiye yönetiminin, Musul’da sözümona "rehin" alınan 49 kişinin serbest bırakılması ardından söylediklerine bakılırsa, DAİŞ’i siyaseten ciddiye aldıkları, sadece silahlı değil ama siyasi bir güç olarak tanıdıkları artık aşikar. "Rehine" dediklerinin aslında rehin alınmadıkları, yeri ve zamanı gelince serbest bırakılacaklarının Türkiye tarafından resmen bilindiğini artık çocuklar bile görmekte. "Velev ki siyasi bir pazarlık olmuş, müzakere edilmiş…." derken Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAİŞ’le bir müzakere süreci yaşandığını en üst kademeden bildirmekte. Gizleme gereği bile duymuyorlar. İmralı’da 35 yıl sonra başlayan süreç, Öcalan’ın ve Kürt tarafının bunca çabasına, emeğine, sabrına, adımlarına rağmen halen bir müzakereye evrilmemiş; yasalarca tanınmamışken; Ortadoğu’yu cehenneme çeviren DAİŞ’le siyasi bağlamda görüşmeler yapılıyor.

Kimse Kürtlerin bunu görmediğini sanmasın; bu, en özet tabiriyle insanın bam tellerine dokunmak, sinir hücreleriyle oynamaktır. Rojava’da, Güney’de Kürtlerle savaş; öte yandan Kuzeyde de "barış süreci" deyip, bundan her seçim döneminde siyasi rant elde etme çabası, gözlerden kaçmıyor. Bugün Kobanê’deki direniş, tarihi bir direniştir. Kadınıyla, yaşlısıyla, çocuğuyla cansiparane bir şekilde Kobanê’ yi savunmakta. Kobanê bugün tüm Kürtler için Kürdistandır, onurdur, yeni yaşamın adıdır.

Kobanê sınırındaki insan seli, Kürdistan’ın Lozan’da çizilen sınırlarının artık tanınmadığını ispatlıyor tüm dünyaya. O sınırlardaki dikenli teller ki, daha dün bir ananın çıplak elleriyle parçalandı. Kobanê’deki Kürtler direnirken, Kuzeydeki kardeşleri buna sessiz kalamaz, kalmamalıydı. DAİŞ çetesi defolana kadar, Kobanê tüm pisliklerden arınana kadar tüm Kürtlerin yüreği Kobanê’de atacaktır; tıpkı yüreğimizin yarısını gömdüğümüz Şengal dağları gibi, Kobanê de bu halkın gencecik yiğit evlatları sayesinde asla ve asla düşmeyecektir!

Kobanê, yiğitliğin, direnişin, fedakarlığın sınırsızlığıdır…

Bize düşen bu sınırsızlığı sadece sözle değil; bizzat yanlarında olarak, her şeyimizle onlarla olarak, eylemle hayata geçirmektir…

Kobanê yüreğimizdir, Kobanê düşmesin diye toprağa düşenler, alnımızın akı, gözümüzün nurudur..Tümünün anısı önünde saygıyla eğiliyorum…Tıpkı yeğeni (gazeteci) Hüseyin Deniz kontralar tarafından katledildikten sonra onun ardından yazdığı son yazıda Sevgili Ape Musa’nın söylediği gibi: "..ez ê tem axa te…"

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89