• BIST 78.333
 • Altın 127,738
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 28 °C

'İmkânsız görev' yeni sahibini arıyor

Fehim Taştekin

Felç sonrası Berlin’de tedavi altına alınan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani açık kalp ameliyatının tam ortasında neşteri bırakıp giden doktor gibi zamansız bir şekilde sahneden çekildi. Geri döner mi, dönerse göreve devam edebilir mi, meçhul. Ameliyat masasında kalanlar ise birden fazla: Kürdistan ile merkezi hükümet arasında savaş tamtamlarını kesintisiz cıngıla dönüştüren krizler dizisi, Başbakan Nuri Maliki’nin Sünni liderlere karşı ‘terör şebekesini yönettikleri’ suçlamasıyla yürüttüğü operasyonlardan mütevellit gerilimler, Bağdat-Ankara hattındaki kriz, İran’ın Irak üzerindeki nüfuz hesapları, ABD ile İran arasına sıkışmış dış siyaset. Hem dahili aktörler hem Türkiye, İran ve ABD gibi dış aktörlerle özel ilişkileri sayesinde Talabani, gerilimlerin tam çatışmaya dönüşeceği evrede sigorta görevi görüyordu. Cumhurbaşkanlığını bir Kürt’e vermek, gerek Kürt bölgesini Irak bütünlüğü içinde tutmak, gerekse uzlaşı hükümeti için işe yaramış bir formüldü. Şiilerin başbakanlık, Sünnilerin meclis başkanlığı, Kürtlerin cumhurbaşkanlığını paylaştığı fiili durumun teamüle dönüşüp dönüşmeyeceği belli değil. Gerçi bu teamül istikrarın anahtarı işlevi görse de bir süre sonra sorunun kaynağına dönüşebilir. 

Kartların gücü

Yeni paylaşım formülü tarafların masaya süreceği kartların gücüne ve taşıdığı risklere bağlı. Tabii dış aktörlerin sürece etkisi de önemli. Maliki’nin cumhurbaşkanlığı postunu baskı aracına dönüştürmesi muhtemel. Sözgelimi, cumhurbaşkanlığına karşı Kürtlerden, Kerkük gibi tartışmalı yerlerde merkezin otoritesini tesis için kurduğu Dicle Gücü’ne yönelik itirazı çekmesini isteyebilir. Kürtler uzlaşma yoluna girmezse Sünnilerle işbirliğine yönelmesi mümkün. Zaten bir taraftan Sünni liderlerin siyasetteki yerini daraltırken diğer yandan Kerkük’ü Kürtlere kaptırmama siyasetiyle Sünni Arapları ve Türkmenleri yanına çekmeyi başarıyor. Talabani’nin sahneden çekilmesi şimdiden Maliki’nin elini güçlendiren bir boşluk yarattı. 

Sünniler ABD ve Türkiye’nin desteğine rağmen 2010’da kaçırdıkları cumhurbaşkanlığını düşlerken Maliki’den sersemletici hamle geldi. Hakkındaki idam kararlarıyla cumhurbaşkanı yardımcılığı koltuğunu yitiren Tarık Haşimi’den sonra Maliye Bakanı Rafi el İsavi aynı kaderi paylaşabilir. Geçen hafta 10’u İsavi’nin özel koruması olmak üzere 150 kişi teröre bulaştıkları iddiasıyla tutuklandı. Bunlar Talabani sonrasına hazırlık hamlelerine benziyor. Sünnilerin buna yanıtı ne olur bilmiyoruz. Kürtlerin ise pazarlıklar nereye giderse gitsin 1991’de Körfez Savaşı’yla fiilen elde ettikleri, 2003 işgalinin ardından hukuki kılıfa soktukları kazanımları riske sokacak hiçbir iç ya da dış baskıya kolayca teslim olmayacakları âşikar. Kürdistan hükümetinin Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Time’a verdiği demeç Kürtlerin neleri göze aldığını gösteriyor: “Türkiye bizim için umut kapısı. Bu kapı kapansa bile Bağdat’a teslim olmamız imkânsız. İlgili herkesin çıkarlarını tehlikeye sokacak bir şeyler yaparız.” Burada Kürtler için kırmızı çizgi cumhurbaşkanlığından ziyade özerkliğin korunması ve Kerkük için referandum. Maliki, Dicle Gücü’nü Kerkük’e göndermeye kalkıştığında Peşmerge’nin nasıl savaş pozisyonu aldığını gördük. 

Kürt bölgesinin dengeleri

Talabani’siz bir dönem kuzeyde 1998’de zar zor sağlanmış Kürt barışını da etkileyebilir. Talabani’nin yerine kendi partisi KYB’den Berham Salih ile Fuad Masum’un, KDP’den de Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin adı geçiyor. Salt Kürtleri değil Talabani Bağdat’tayken Kürdistan’da KDP lideri Mesut Barzani’nin tek adama dönüşmesini izleyen KYB’yi de memnun etmek mesele. 

Ayrıca KYB’deki liderlik boşluğunu kimin dolduracağı da önemli. KYB liderliğine Berham Salih, Mela Bahtiyar ve Kosret Resul Ali’den hangisi gelirse gelsin Talabani etkisi yapamayacak. Bir öngörüye göre Goran lideri Neçirvan Mustafa, yuvaya dönerse KYB düşüşten kurtulabilir. Sözün özü Talabani’siz Irak’ı zor bir dönemeç bekliyor. Kürt partilere danışmanlık yapmış Amerikalı eski diplomat Peter W. Gabraith’ın ifadesiyle “vatanım derken bile Irak’ı değil Kürdistan’ı kasteden” bir lider, koltuğa oturduğu 2005’ten beri birleştirici yegâne figürdü. Şimdi imkânsız görev, 40 haramiler diyarında yeni sahibini arıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89