• BIST 78.739
 • Altın 127,036
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • İstanbul 12 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 22 °C

İmkânsız görev!

Fehim Taştekin

Adını ‘İslam Devleti’ (İD) olarak değiştiren Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ilan ettiği emirliği genişletme çabası Suriye cephesini de karıncalandırdı. Suriye’de tehdit olarak görülmeyen, hatta beslenen IŞİD, Irak’ta uluslararası topluma alarma geçirince hem Esad yönetimi hem muhalifler krizi fırsata çevirmeye çalışıyor. Nusra, İslami Cephe, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve YPG’nin IŞİD’la savaşa tutuştuğu Kuzey cephesini kendi haline bırakıp düşmanlarının birbirini tüketmesini izleyen Esad yönetimi şimdi uluslararası topluma ‘terörle mücadelede’ ortaklık teklif ediyor. Tıpkı uluslararası dışlanmışlığı azaltmak ve dış müdahale hesaplarını bozmak için kimyasal silahları teslim ederek sergilediği işbirliğinde olduğu gibi…

HEDEF KAYMASI

Muhalif cephe ise yeni durumunun silah sevkiyatının önünü açmasını umuyor. Ancak iki sorun var: Birincisi başta ABD olmak üzere muhalifleri destekleyen kanadın Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ve ÖSO’ya yüklediği misyonun içeriği değişiyor. ABD, Esad’ı devirmek amacıyla üç yıldır temasta olduğu, yer yer eğittiği ve kısmen donattığı muhaliflerden şimdi bütün kapasiteleriyle İD’ye karşı savaşmalarını istiyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 30 Haziran’da Cidde’de SUK Başkanı Ahmed Cerba’ya yeni ödevi tevdi ederken açık sözlüydü: “Suriye’deki ılımlı muhalefet sadece Suriye değil Irak’ta da IŞİD’ı geri püskürtmede kilit rol oynayabilecek bir kapasiteye sahip. Başkan Cerba Irak’a da uzanan bir aşireti temsil ediyor.” Bunun arifesinde Başkan Barack Obama ‘ılımlı’ muhaliflere destek için Kongre’den 500 milyon dolar istedi. Bu, Esad’la savaştan İD ile savaşa doğru çarpıcı bir dönüşüm! Silahı verenler namlunun nereye bakacağını da tayin ediyor. Fakat burada ciddi bir sıkıntı var: Muhalif cephede İD’ye biat edenler artıyor ve ABD’nin verdiği silahların yarın saf değiştirmeyeceğini garantisi yok.

SURİYE ULUSAL KOALİSYONU'NDA KRİZ

İkinci sorun; dağıla dağıla tüm kredisini tüketen muhalefetin ahvali. Muhaliflerin kurduğu geçici hükümetin başbakanı Ahmed Tome, geçen hafta ÖSO Yüksek Askeri Konseyi’ni feshedip, ‘genelkurmay başkanı’ Abdulilah Beşir’i yolsuzluk ve rüşvetle suçlayıp görevden aldı. Bu tasarruf, SUK’ta krize yol açtı. Cerba, bu konuda yetkinin SUK Genel Kurulu’nda olduğunu belirtip Tome’yi yetkiyi aşmakla suçladı. SUK üyesi Ahmed Cakkal bu krizle ilgili bana şunları söyledi: “Alanda fikir ayrılıkları var. Tome bu grupların tamamının temsil edilmediğini düşünüyor ve bütün grupları kuşatacak şekilde yeniden yapılanma istiyor. Ancak SUK tüzüğünün 31. maddesine göre askeri konseyle ilgili kararlar SUK’un yetkisi altında. Başbakana kararın geçerli olmadığını bildirdik. Bu olayı tatlıya bağlamak için Genel Kurul’a sevk ettik. Genel Kurul 6-8 Temmuz’da yapılacak. Tome oylamadan çıkacak sonuca saygılı olacağını söyledi.”
Dışarıdaki muhalifin hali bu. İçerde ise İD karşısında bir bozgun yaşanıyor.
Halep, Rakka, Deyr Zor’daki muhalif komutanlar, yardım gelmezse silah bırakma tehdidinde bulundu: "Ulusal Koalisyon, geçici hükümet, Yüksek Askeri Konsey ve devrimin diğer önde gelen organlarına destek kuvvet ve tam yardım göndermeleri için bir hafta süre veriyoruz. Sesimize kulak verilmezse silahları bırakıp savaşçılarımızı çekeceğiz. Halk devrimimiz hilafet ilanından sonra tehdit altında.” Ahmet Cakkal bu isyanı yardım için baskıyı arttırma amacına bağlayıp yetersiz de olsa SUK’un bu taleplere yanıt vereceğini söyledi. Ancak daha SUK toplanamadan Deyr el Zor’daki muhalif güçlerden bazısı İD’ye boğup eğdi. Mayadin, Şuheyl, Muhassen ve petrol havzası El Ömer kolayca İD’nin eline geçti.

HANGİ MUHALEFET?

Daha önce defalarca ılımlıları güçlendirme planları geliştirildi, kimisi uygulandı, kimisi iptal edildi. Sonuç fiyasko. Mesela 3 Temmuz 2014’te BBC’nin ifşaatına göre 2012’de dönemin Britanya Genelkurmay Başkanı General David Richards gizli bir plan hazırladı. Türkiye ve Ürdün’deki kamplarda 100 bin muhalifi eğiterek silahlandırılacaktı. Muhalif güçler hazır olduğunda Körfez ve Batı’nın hava operasyonu eşliğinde Şam’a yürüyecekti. Ancak bir yıllık harekât planı, Başbakan David Cameron, Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD’li yetkililer tarafından ‘çok riskli’ bulundu. Şimdi İD’e karşı böylesi bir plan tekrar yapılır mı bilmiyoruz ama durum iki yıl öncekinden çok daha karmaşık hale geldi. Sahada selefi grupların yer aldığı İslami Cephe ve ABD’nin terör örgütü saydığı Nusra dışında İD karşısında durabilecek fazla örgüt kalmadı. Nusra ile İslami Cephe ortak ve SUK’u tanımıyor. Geriye ABD’nin ‘ılımlı’ dediği Hareket Hazm (Kararlı Hareket) ile Halid Hayani’nin liderliğindeki Bedir Şehitleri Tugay gibi birkaç grup kalıyor. Bedir Şehitleri, Ocak-Şubat 2014’te IŞİD’ın Halep’ten çıkartıldığı çatışmada rol almıştı. ‘Guantanamo’ ve ‘Ebu Gureyb’ adı verilen ve sadece Esad yanlıları değil muhaliflerin de tutulduğu iki hapishaneyi elinde tutan Bedir Şehitleri’nin adı 'istismarcı, tecavüzcü, hırsız ve yağmacıya çıkmış durumda. Halep’in sanayi tesislerini söküp Türkiye’de satanlar arasında bu örgüt de var. Ama IŞİD’a karşı kararlı savaşından dolayı ehven-i şer sayılıyor. Abdullah Avda’nın liderliğindeki Hareket Hazm ise daha önce ABD’nin BGM 71 TOW füzeleriyle ödüllendirdiği grup. Hür Subaylar Hareketi’nin kurucusu olan Avda’nın 2012’de oluşturduğu Kuzey Faruk Tugayı, Müslüman Kardeşler bağlantısıyla Türkiye ile Katar’dan destek alan Faruk Tugayları’nın bir parçasıydı. Hareket Hazm’ın Amerikan silahlarına rağmen Kaide ve selefilerin galebe çaldığı sahada inisiyatif alması kolay değil.

SİLAH VERMEK ÇÖZÜM MÜ?

ABD’yi mütereddit kılan bir diğer faktör ise silahların akıbeti. SUK üyesi Mişel Kilo, Kuds el Arabi’ye demecinde şöyle bir ifşaatta bulundu: “Suriye’ye yaklaşık 500 milyon dolarlık silah geldi. Ancak ihtilaflar ve karmaşa arasında silahlar kayboldu. Silahlar komşu ülkelerde satıldı. Özellikle Türkiye’den gelen silahlar, Türkiye’ye geri döndü ve orada satıldı… Savaş baronları oluştu. Halkın buğdayını, petrolünü ve mallarını çaldılar, şimdi silah ticaretiyle meşguller.”

Manzara bu kadar umut vermezken ABD, İD’ye karşı hangi silahı ileri sürek? Seçenekler ABD için ölümden ölüm beğen misali:

- Kirli, dağınık ve güven vermeyen ‘ılımlı muhalefet’ ile vekâlet savaşı…

- Selefi İslami Cephe ve Nusra’ya gizli ortaklık yani Kaide’yi Kaide ile savaştırma taktiği...

- Suriye’de muhalefeti, Irak’ta isyan halindeki Sünni aşiretleri unutup Esad ve Maliki yönetimleriyle ortak cephe.

Sanırım Obama şu geri kalan iki yıl bitse de kurtulsam diye dua ediyor olmalı…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89