• BIST 96.400
 • Altın 145,076
 • Dolar 3,5740
 • Euro 4,0116
 • İstanbul 19 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 21 °C
 • Berlin 17 °C

İlk söz son beste: Güneydoğu mu Kurdistan mı?

Hamid Omeri

Güzel sözler edilebilir açıklanan “Demokratikleşme Paketi” hakkında. Çünkü Türkiye için önemli hamleler barındırıyor içinde. Sorunlu yanlarına dikkat çekilebilir ve uzun uzadıya üzerinde tartışmalar yürütülebilir. Günler öncesinden hazırlıklar yapıldığı için aslında paketin içeriği de açıklanmıştı. Sadece Başbakan'ın bu metni okuyarak resmileştirmesi bekleniyordu. 

Demokrasi ve yer darlığından dolayı Başbakan'ın demokratikleşme paketini açıkladığı basın toplantısında 'bir kısım medya' kendine yer bulamadı. Başbakan'ın ifadesiyle demokratikleşme paketinde klavyelere özgürlük vardı. Başbakan, büyük bir itina ile son ana kadar paketten ümit var olan Kürtlerin adını anmamaya özen gösterdi. Bu sebeple olsa gerek bir değişim iradesinden bahsetti ve seçim sistemini değiştirmek yerine tartışmaya açtı. 

Başka bahara diyerek 'abartılı bekleyiş'lerin içine giren kesimleri hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz. Elbette bunun son aşama olmadığını da söyleyerek ümidi kırılanların misakı milli ruhu çerçevesinde klavyelerindeki Q,W ve X tuşlarını kullanabileceklerini söyledi. Tabi öncelikle bu harflerin cümle içinde nasıl kullanılacağına dair bir müfredatın hazırlanması gerekiyor. Bu müfredata dair gerekli açıklamayı ise bir süre önce Sayın Başbakan Yardımcısı yapmış ve adres olarak Federal Kurdistan'ı göstermişti. İsteyen gitsin orada öğrensin. E- hiçbiri diyenler için de özel okulları işaret etti Sayın Başbakan. Zaten kapanmasına ramak kalan dershanelerin 'dar Bölge’de kalanları için de böylece bir aş ve iş imkanı bulunmuş olur. 

Andımız: Bundan böyle sabahları çocuklar andımız'ı okumak için yarıştırılmayacak. Bu duyguyu yaşayan herkesin eyvallah demesi gereken bir karar. Siyasi partilerde eş başkanlık sistemi uygulanabilecek. Bu çerçevede bu uygulamada çok hassas olan BDP'den bir açıklama gelene kadar çok fazla yorum yapmamayı yeğliyorum. 

Eski isimleri kullanabilmek... Kim ne derse desin kanaatimce en hayati madde bu. Şahsen ben bu maddeyi önemsiyorum. İlkin bazı isimlerin eskimediğini ve zorla eskitilmeye çalışıldığını belirtmekte fayda var. Eskitmek de değil unutturmak daha doğrusu. Dolayısıyla yönlerini karıştırmış bir ülkenin bir halkın hal-i pür melali'nin ne olacağına dair sözler edilebilir belki bu sayede. DOĞU'yu büyük harflerle yazan Nuri Pakdil'den sonra zaten bu DOĞU yol geçen hanı oldu. Yönünü bile yitiren bir DOĞU'dan bahsediyoruz; Güneydoğu, Doğu Anadolu. Bir bitki örtüsü olan maki’ye göre bir isimlendirme yapıldı ancak bir millete göre yapılmış olan hakiki isimlendirme yok sayıldı; sayılıyor. Yani Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve diğer bölgelere adı karışmış olan Kurdistan'a ismini iade etmek için daha kaç metre tünel kazılmasını bekleyeceğiz sevgili tünel ışıkçıları? Bu nedenle şu TV'lerde programlara katılmaktan hangi arada derede bir kitap ya da makale okuma imkanı bulduklarına akıl erdiremediğim yorumcuların bu konuya bir zahmet edip eğilmelerinde fayda mülahaza ediyorum. Dolayısıyla köylere ve beldelere inmeden önce o köy ve beldeleri kuşatan ismin iadesi daha adilane olur. Demokratikleşme, bu bağlamda çok olanın değil, hak olanın bakiyesi olmalıdır. Elbette 11 yıllık süreçte bir aşama olduğu için yeni paketleri beklemek gerekir. Ya da Gezi'den sonra; 

Her Yere Paket Her Yerde Paket  

Diğer açıdan bu paket herkes için ve herkesin nabzına göre. Ne herkesin tam istediği gibi oldu ne de bize bir şey çıkmadı diyebileceği bir paket. İçinden çıkanlar itibariyle elastiki. Ne yöne çeksen çekilebilir bir paket. O yüzden üzerinde uzun uzun konuşulabilecek. Ve hükümet daha çok zaman kazanacak. Bu paket oy verme hakkına sahip olan herkesin siyasi partilere üye olabilmesi, Q, X, W harflerini kullanmayanların kullanabilmesi, özel okullarda Türkçe'nin dışındaki diğer dillerde eğitimin verilebilmesi, farklı dil ve lehçelerde propaganda yapabilmenin serbest olabilmesi, asker, polis, hakim ve savcılar hariç başörtüsü özgürlüğünün sağlanmış olması açısından Türkiye açısından demokratikleşme bağlamında önemli bir pakettir. Özellikle çok yakın dost ve kardeşlerimin yaşadığı başörtüsü sorununu tamamıyla olmasa da gidermesi bakımından önemlidir. Ancak bu paketin ne isim ne de menba olarak Kurdistan ile bir ilgisi yoktur.  

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89