• BIST 79.780
 • Altın 125,578
 • Dolar 3,0811
 • Euro 3,3456
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 16 °C

Hükümetten 4 adım, Alevilerden 12 talep

Fehim Taştekin

AKP yönetimi 2015 seçimlerine doğru tam da muhalefetteki CHP’yi köşeye sıkıştıracak şekilde tek parti döneminin günahlarına ele attı. 1937-1938’deki Dersim katliamından devleti değil doğrudan CHP’yi sorumlu tutan Başbakan Ahmet Davutoğlu bu kez Alevi Kürtlerin kalbine girmeye dönük bir açılıma imza attı. Davutoğlu, ‘açılım mı aldatmaca mı’ tartışmasına yol açan müjdesini Tunceli ziyareti sırasında verdi. Davutoğlu’nun ‘çok önemli’ vurgusu yaparak duyurduğu adımlar şöyle: 

Dersim’deki operasyonları yürüten askerler için yapılmış olan eski kışla binası Dersim Müzesi olacak. Bunun için 10 milyon liralık ödenek ayrılacak. Anadolu Ajansı’na göre Davutoğlu’nun “Alevi İslam geleneğinin tanıtıldığı sergilendiği bir müzemiz olacak” ifadelerini kullandığı ‘Dersim Müzesi’nde Türkiye’deki müzelerde hâlihazırda sergilenen Tunceli’ye ait arkeolojik eserler, Dersim olaylarına ilişkin harita, fotoğraf, çizim gibi eser ve belgeler, Alevilik, halk kültürü ve kent tarihine ilişkin eserler yer alacak. 

Alevi türbe ve dergâhlarının yolları yapılacak. Ziyaret yerlerinin restorasyonları yapılacak. Bunun için de 11 milyon liralık bir kaynak ayrılacak. 

Tunceli Üniversitesi’nin ismi rektörün talebi doğrultusunda Munzur Üniversitesi olarak değiştirilecek. 

Alevilere karşı ayrımcılık yapılmasına izin verilmeyecek. Kamu kurumlarına atamalarda liyakat esas alınacak. 

Aleviler ne istiyor? 

Başbakan sıfatıyla Aleviler adına Aleviliği tanımlama ısrarından dolayı eleştirilmesine rağmen Davutoğlu, Tunceli’deki konuşmasında ‘Baba Mansur, Sarı Saltuk ve Hacı Bektaş-ı Veli'den bağımsız bir Alevilik tahayyül edilmesinin mümkün olmadığını’ söyledi. 

Hükümete yakın duran Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Ekber Yurt, ilk kez bir başbakanın cemevini ziyaret etmesinden dolayı memnun olduklarını belirtirken Tunceli’de Davutoğlu’na 12 maddelik talep listesi ilettiklerini açıkladı.

Bu talepler şöyle: 

-Eşit yurttaşlık hakkı ve Alevileri ötekileştirme anlayışına son verilmeli. Türkiye’de hala Aleviler arasından atanmış bir Alevi bakan, bir müsteşar, bir vali ya da bir genel müdür yok. 

-Alevi inancının ibadet mekânı olan cemevleri yasal statüye kavuşturulmalı. 

-Sivil demokratik bir anayasa hazırlanmalı. 

-Diyanet İşleri Başkanlığı özerk olmalı. Diyanette inanç gruplarının eşit temsiliyeti sağlanmalı. Her inanç grubu bütçeden pay almalı. 

-Zorunlu din dersleri seçmeli hale getirilmeli. 

-Hacı Bektaşi Veli Dergâhı başta olmak üzere tüm Alevi türbe ve dergâhları Alevilere devredilmeli. 

-Alevi okulları ve Alevi akademileri kurulmalı. Alevi İslam inancı okullarda öğretilmeli. 

-Alevi köylerine cami yapılmamalı, imam atanmamalı. Bu konuda 1980 askeri darbesiyle başlayan bu uygulamalara son verilmeli. 

-Asimilasyon politikalarına son verilmeli. Milli tarih ve İslam tarihi mezhepler üstü bir anlayışla doğru ve tarafsız olarak yeniden yazılmalı. Alevilerin sorunları kendi muhataplarıyla çözülmeli. 

-Aleviler için kutsal sayılan mekânlara saygı gösterilmeli, baraj ve yol inşaatları için heba edilmemeli.

-Aşure günü resmi tatil ilan edilmeli. 

-500 yıldan beri devam eden kırgınlığın giderilmesi için adımlar atılmalı. Eğer İstanbul Boğazı’na yapılan yeni köprüye Yavuz Sultan Selim ismi verilecekse İstanbul Boğaz Köprüsü’nün ismi Şah İsmail olarak değiştirilmeli. 

CHP açılıma inanmıyor 

Davutoğlu’nun Alevilik ve Dersim üzerinden sürekli hedef aldığı CHP ise Tunceli çıkarmasını seçim yatırımı olarak değerlendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Aleviler tüm devlet yapısına işlemiş olan mezhepçi-ayrımcı zihniyetin kaldırılmasını istiyorlar. Ancak meydanlarda Alevileri yuhalatan, Alevi gençleri sokaklarda katleden, cemevlerine ucube yakıştırmasını yapan, Alevileri Ali’siz Alevi, kendisini ise gerçek Alevi diye tanımlayarak nefrette zirveye ulaşan Erdoğan zihniyeti devam ettiği sürece Alevilerin hiçbir sorununun çözülmeyeceği, Davutoğlu’nun açıkladığı gibi bürokraside de ön yargının kırılmayacağı, Alevilerin en doğal hakları için seçim yatırımından öte bir adım atılmayacağı bugün bir kez daha anlaşılmıştır" dedi. 

Yaklaşım sorunlu 

Tunceli çıkarması, AKP yönetiminin Alevilere yönelik ilk kuru değil. Daha önce de çalıştaylar yapıldı ve açılım adı altında açıklamalar yapıldı. Alevi geleneğinden gelen hukukçu ve yazar Ali Topuz, Al Monitor’a şu değerlendirmeyi yaptı: “Daha önceki başbakan, şimdiki cumhurbaşkanı, Alevi meselesinde çok konuşmuş ama ‘açılım’ı üstlenmemişti. Reha Çamuroğlu’nun milletvekili yapılması dışında bir açılım da söz konusu olmamıştı. Erdoğan’ın Alevilik meselesindeki sözleriyse Alevilerin kalbini ve elbette umutlarını kırmaktan başka işe yaramamıştı. Çünkü cumhurbaşkanı Alevileri, Sünni (Hanefi) İslam’ın bir versiyonu olarak görüyor ve onları camiye davet etmekten başka bir açılım gerekmediğine inanıyordu. Şimdiki başbakanın söylemi daha incelikli, daha nazik, daha karmaşık. Fakat ‘öz’ünde farklı değil ve ‘açılım’ anlamına gelecek adımlardan bir alamet yok. Özünde farklı değil çünkü Davutoğlu da Erdoğan gibi Aleviliğin tarihini, akaidini, özelliklerini, Alevilerin nasıl davranması gerektiğini söylemeyi çok seviyor. Fark şurada ki cumhurbaşkanı sadece birkaç cümleyle işi özetliyor ve her meselede olduğu gibi bu meselede de sinirli konuşuyordu. Başbakan ise akademide ders anlatmadan gelen becerilerini aynı şeyi yapmak için kullanıyor. En son Dersim’deki konuşmasında gördük: Aleviliğin tarihini de anlattı ve işi Ahmet Yesevi’ye bağladı. Oysa Sünni tarih anlatısındaki kökenler meselesi ve Ahmet Yesevi ile Alevi anlatıdaki kökenler ve Ahmet Yesevi birbirinden kökten farklıdır. Üstelik Ahmet Yesevi öyküsü, Aleviliğin Kürtlükle bağlantısını ya da başka deyişle Kürt Aleviler meselesini izahtan uzaktır, üstelik açıkça milliyetçi tarih yazımının bir icadıdır.”

Ali Topuz atılacak adımlar konusunda da şunları söyledi: “Aleviler din dersinin kaldırılmasını ya da kendilerinin muaf tutulmasını istiyor. Bu istek kabul görmüyor. Aleviler cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasını istiyor, bu istek de kabul görmüyor. Aleviler kamuda çalışma, kamuyla iş yapma konusunda ayrımcılıktan kurtulmak istiyor, bu istek sözde kabul görüyor ama iktidar partisine eyvallah etmeyen Sünniler bile kamuda çalışma, kamu kaynaklarından yararlanma konusunda sıkıntı çekiyorken Alevilerin bu konuda da umutlu olması imkânsız. Diyanet’e yönelik Alevi eleştirileri, Diyanet vakfının Alevi kitapları basması, Aleviler hakkında güzel zannedilen sözler sarf edilmesiyle karşılanıyor. Diyanet kapatılsın ya da Diyanet’e bizim vergilerimiz gitmesin talebi, duyulmuyor bile. Hâsılı Aleviler, anayasa gereği eşit yurttaşlık talep ediyor fakat hükümet bu eşitliği Sünnilik koşuluna bağlıyor. ‘Dedelere maaş vereceğiz’ sözü, bu son açılımın en somut lafı gibi görünüyor. Ama bu herkesi tedirgin ediyor çünkü mekânları makbul görülmeyen bir anlayışın ruhbanına maaş, iktidarın bakışını makbul görenlerden başkasına verilmez. Devlet neden din insanlarına maaş veriyor? Devletin dediği dini öğretsin diye. Oysa zaten dert bu.”

Türkiye’de birçok aydının altını çizdiği temel sorun hükümetin Aleviliği Alevilerin rızasının hilafına bir Sünni anlayışla tanımlayıp ona göre çözüm önerisinde bulunması. Bu yaklaşım sorunları çözmediği gibi Alevileri de ayrıştırıyor. (El Monitör)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89