• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 13 °C
 • Berlin 28 °C

Hrant için, Hariri için

Cengiz Çandar

Hrant Dink davasında adalet talep edenlere karşı duyarsız kalan Türkiye hükümeti, Lübnan krizinde de 'adalet' yerine 'istikrar'ı tercih ediyor.

Adalet için Hrant için’, bir siyasi suikastla katledilmesinden bu yana Hrant Dink için bir araya gelenleri buluşturan ‘ana slogan’ oldu. Bu yılki anmalarda özellikle dikkatimi çeken, ‘Hrant için’ adaletin gecikmesinin, daha doğrusu ‘hiç gelmemesi’nin insanların tahammül sınırlarını zorlamaya başladığı. O yüzden önceki günün en yüksek katılımlı sloganı ‘Katil devlet hesap verecek’ idi.

Hrant’ın katli kararının devlet içinde verildiği, devlet marifetiyle uygulandığı anlaşılıyor. Ayan beyan ortada olan izler, bizi, ‘üniformalılar’a götürüyor. Askeri üniformaya, jandarma üniforması giymiş ve halen giymekte olanlara. Adem Yavuz Arslan’ın ‘Bi Ermeni Var’ adlı kitabı yepyeni ve çok önemli belgeleri ortaya çıkartmış.

Anma toplantısında, ilk gününden itibaren cinayet davasını en ayrıntılı biçimde izleyen, soruşturma ve cinayet dosyası üzerinden adeta ‘hukuk otoritesi’ haline gelen Hrant’ın kardeşi Hosrof (Orhan) Dink’e sordum. “Çok yeni, daha önce hiç bilinmeyen ve önemli yeni bulgular olduğunu” teyit etti. Avukat Fethiye Çetin ise kinayeli bir havadaydı. “Bu bilgilerin, başından beri devlet kurumlarının elinde olduğu anlaşılıyor. Cinayetin aydınlatılması için sunacaklarına, anlaşılan, gazetecilere kitap yazdırmak için tutmuşlar” dedi.

Yine de yeni bulgular sayesinde soruşturmanın derinleştirilmesi ve ‘adalet için’ hükümetin bugüne dek yapmadığını yapması da mümkün. Nasıl yapacaklarını çok merak ediyorum doğrusu.

Hrant’ın öldürülmesine giden yolda taşlar döşenirken, en azından ‘ihmal suçu’ işlemiş olanlardan İstanbul Emniyet Müdürü, Osmaniye Valisi oldu, onun amiri ise İstanbul Valiliği’nden ‘Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’na atandı.

Hrant’ı anma gününde de söyledim, “Umarım önümüzdeki yıl adalet yerine gelmiş olur” dedim, “Gelmezse Hrant Dink cinayeti, devletin ve Türkiye’de kim hükümet ediyorsa onun boynuna geçmiş ve her yıl boynunu daha fazla sıkan bir kement haline geçecektir.”

O ‘kement’, çoktandır ‘devlet’in boynuna geçmişti ama soruşturmayı savsakladığı ve üzerine düşeni yapmadığı için hükümetin de artık boynuna geçmiş ve onun da boynunu sıkmaktadır. Vicdanlarımızın en kırılgan noktasında, ‘adalet’ kavramına bu kadar duyarsız kalan bir hükümet ile, nereye niçin yol alacağımız sorusu her gün daha yüksek sesle sorulur hale gelir.

Lübnan ayağa kalkmıştı

Hrant, 19 Ocak 2007’de vurulmuştu. Ondan aşağı yukarı iki yıl önce, 15 Şubat 2005’te de Beyrut’ta Lübnan’ı savaş sonrası Lübnan yapan eski Başbakan Refik Hariri yanında onlarca kişiyle birlikte havaya uçurularak öldürülmüştü.

Lübnan’da esen öfke, fail olarak görülen Suriye’ye yöneldi. Yüz binlerce kişi, ‘Adalet istiyoruz’ sloganı ile ayağa kalktı. Suriye’nin silahlı kuvvetleri Lübnan topraklarını terk etmeye mecbur kaldı. BM, Hariri suikastının soruşturulması için ‘Özel Mahkeme’ kurdu.

Suriye’ye düştüğü zor dönemde ‘cankurtaran simidi’ni Türkiye uzattı. Tayyip Erdoğan, Başşar Esad ile kişisel bir dostluk geliştirdi. Hatta, Suriye’ye uluslararası ziyaretlerin kesildiği bir sırada, Şam’a ayak basan tek yetkili Türkiye Cumhurbaşkanı Sezer oldu. Türkiye-Suriye yakınlaşmasının, Türkiye’ye Ortadoğu’da geniş bir alan kazandırdığı kuşkusuz. Ama gelip dayanacağı bir sınav anı olacaktı. O nedenle, BM Özel Mahkemesi’nin kararını açıklamasına yakın, Hizbullah’ın hükümeti terk etmesi üzerine patlak veren krizde Türkiye’nin ‘bölgesel güç’ olarak rolünün sınanacağını yazdım geçenlerde.

Mahkemenin, Hariri suikastının failleri arasında İran-Suriye ekseninin Lübnan uzantısı, Lübnan Şiilerinin temsilcisi Hizbullah mensuplarını tespit ettiği biliniyor. Hizbullah, Saad Hariri’yi, mahkemeyle işbirliği yapmaması için uyarmıştı. Saad Hariri, Lübnan Sünnilerinin temsilcisi. Söz konusu olan babası. Ya başbakanlık koltuğu için babasını satacak veya kendisini o koltuğa getirmiş babası için ‘adalet’ten sapmayacaktı. İkincisini tercih edince, Lübnan’da kriz patladı.

Türkiye: Önce istikrar”

Peki bu krizde Türkiye ne yapıyor?

Derhal harekete geçti. ‘Bölgesel itfaiyeci’ rolünü üstlendi; Lübnan tutuşmadan söndürmeye çalışıyor. Suudi Arabistan’ın havlu attığı sahada, S. Arabistan ve Mısır’ın boşalttığı yeri dolduran, bölgenin ‘Sünni güç merkezi’ Türkiye profili var Ortadoğu’da.

Peki, bu ‘profil’, varlığını Türkiye’ye bağlamış gözüken Saad Hariri’yi ne derece güvence altına alıyor. İşte burası şüpheli. En dikkate değer tespit, dün, ‘Davutoğlu, Lübnan labirentinde’ başlıklı yazısı ile Aslı Aydıntaşbaş’a aitti: “Türkiye şu zamana kadar Lübnan’daki Sünnilere kol kanat germeye, koalisyonu ayakta tutmaya hazırdı. Başından beri de Lübnan’daki ‘adalet mi, istikrar mı?’ sarkacında istikrardan yana tavır aldı. BM soruşturmasına pek sıcak bakmadı. Soruşturmanın Suriye’ye uzamaması yolunda ağırlık koydu. Son krizde de meseleyi hasıraltı etmeye dünden hazır. Kapalı kapılar ardında Ankara, oğul Hariri’ye ‘Bak canım kardeşim, biz seni seviyoruz ve koruyoruz. Olan oldu bir kere, baban geri gelmez. Şimdi önemli olan adalet değil hükümet. Hizbullah’ı kızdırma’ diyor. Gariptir, Ankara’nın bölgesel gücü artıyor ama bu güç hep statükonun, düzenin yanında... Oysa adalet düzenin, hakkın, demokrasinin temelidir...”

Durum böyle. Hem BM Özel Mahkemesi’ne ilişkin böyle bir tavır alan Türkiye, İsrail’e karşı sonuç alabilmek için niçin BM kurumlarını işletmek için didiniyor? Bu, bir çelişki değil mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, ne içte ve ne dışta, ne yazık ki, ‘adalet’ gibi bir önceliği yok, anlaşılan...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89