• BIST 78.359
 • Altın 127,103
 • Dolar 3,1174
 • Euro 3,4031
 • İstanbul 13 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 12 °C

Harita değişiyor

Taha Akyol

Türkiye’nin güneyinde terör yatağı bir Afganistan oluşmasından daha tehlikeli süreçler gelişiyor; sınırların değişmesi!

Kuzey Suriye’deki Kürt bölgesi Rojava, PKK’nın silahlı gücüyle kuruldu; yeniden merkezi bir devlet yönetimi altına alınabilir mi?!

Kuzey Irak’ta bir devletin bütün kurumlarına ve işlevlerine fiilen sahip Irak Kürdistanı, yeniden eskisi gibi özerk bölge durumuna indirilebilir mi?!

Hatta, IŞİD’in kanlı saldırılarına karşı savunma gerekçesiyle binlerce Peşmerge, 12 Haziran’da petrol zengini Kerkük’e girdi. Barzani “Kerkük’ün savunması için Peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım” diyor. Artık Türkiye ve ABD’nin, bölgede daha geniş çatışmaları önlemek için Kerkük’e “özel statü” verilmesini amaçlayan politikaları fiilen suya düşmüş görünüyor.

Böyle bir konjonktürü iyi değerlendiren Barzani “kriz devam ederse referanduma gidebileceklerini” söyleyerek bağımsızlık sinyali verdi. (24 Haziran)

MEZHEP COĞRAFYASI

Öte yandan Arap milliyetçiliğinin Arapları birleştiremediği açıktır.

Suriye’de ortaya çıkan IŞİD, hızla güçlendi, 15 bin militanıyla Musul’u aldığı gibi Bağdat’ı da tehdit ediyor. ABD’nin ve Şii Başbakan Maliki’nin “Baas’tan temizleme” adıyla dışladıkları aşiretler ve eski Baas örgütü IŞİD’i destekliyor.

Ve tabii Suudi Arabistan.

Yusuf El Kardavi gibi etkili bir Sünni fıkıhçı, bu olayları “ezilen Sünnilerin devrimi” diye alkışlayıp fetva verirken, Necef’teki son derece etkili Şii Ayetullah Sistani de IŞİD’e karşı Şiileri silahlanmaya çağıran bir fetva yayınladı... Radikal Şii Ayetullah Mukteda El Sadr “Mehdi Ordusu” adlı silahlı güçleriyle büyük bir gövde gösterisi yaptı.

Mezhepçi bölünmenin derinliğini görüyorsunuz.

Amerika teknik eğitim ve istihbarat desteği için Bağdat hükümetine 180 kadar “özel eğitimli asker” gönderdi ama böyle geniş tabanlı bir çatışmayı önceleyecek askeri bir güç şu anda görünmüyor.

İran ve Suriye’nin devreye girmesi sorunu daha da büyütebilir üstelik.

HARİTAYA DİKKAT

Irak ve Suriye’deki bu bölünmeler güneye doğru yayılırsa, ABD’nin sadık müttefiki Suudi Arabistan bile parçalanabilecek! Dün Mehmet Yılmaz da bahsetti, New York Times’ın Eylül 2013’te yayınladığı hayali harita çizimi, Ortadoğu’daki etnik ve mezhep coğrafyasında nelerin olabileceğini düşünmek gerektiğini gösteriyor:

51810

Harita Türkiye ve İran’ı içermiyor, sadece Arap ülkeleriyle ilgili.

Türkiye’nin güney sınırı boydan boya Rojava ve Kuzey Irak’la Kürdistan haline gelebilir.

Güneyimizde bir Kürdistan’ın oluşması ve bunun bizim Kürtlerimizi etkilemesi, Mustafa Kemal, Fevzi, İsmet ve Karabekir paşalarla, Rauf Bey gibi kurucu liderlerin Meclis tutanaklarına geçmiş endişeleriydi.

Kaldı ki, Türkiye’nin içinde en azından 1970’lerden itibaren, hiçbir hükümet, hatta askeri hükümet döneminde de gerilemeden gelişen silahlı bir milliyetçi Kürt hareketi vardır! Yüzyıl önceki Rumeli ya da Balkanlar gibi, bugün güneyimizde dehşetli bir sosyo-politik depremle karşı karşıyayız.

‘ÇÖZÜM SÜRECİ’

Sihirli reçete yok. Türkiye’nin “çözüm süreci” ile PKK’ya siyaset yolunu açarak silah bıraktırmak istemesi prensipte doğrudur. Fakat silah bıraksa bile PKK gittikçe siyasallaşan, siyasi etkisini artıran bir harekete dönüşüyor!

Silahlar devreden çıkarılabilirse, ondan sonrası Türkiye’nin ekonomik ve siyasi gücüne bağlı olacak: Teknolojisi yükselen bir ekonomi, Batı standartlarında bir demokrasiyle dünyada saygınlığı artan bir ülke olabilmek...

Siyaset sınıfının Türkiye’yi kutuplaştırmaktan vazgeçmesi, toplumsal enerjimizin kavgayı bırakıp ülkece dünyada sınıf atlamaya yönelmesi...

Başarabilecek miyiz?... Bu konuları daha epeyce yazmak gerekecek.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89