• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 22 °C

Hadi buyurun, biat vakti!

Fehim Taştekin

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) hilafet ilan etmiş, adını da ‘İslam Devleti’ olarak değiştirmiş! ‘Halife İbrahim’, nam-ı sabık İbrahim Avvad, namı-ı diğer Ebu Bekir Bağdadi ilk halife oluvermiş. Halifenin mührü muhkem olsun diye İbrahim’in Kureyş kabilesinden yani peygamberin soyundan geldiği vurgulanmış! Artık tüm Müslümanların emiri olarak biatlarınızı bekliyor! Acaba hiç üzerimize alınmasak mı? “Hadi oradan” desek, küçümsesek, ‘depderin stratejik’ analizimizi “Irak ve Suriye rejimlerinin sebep olduğu sonuçtur” ahkâmı üzerine kursak ve kurtulsak! Sınırda ‘İslam Devleti’nin bayrağı dalgalanırken ve Ortadoğu’ya uzanan güzergâhlar onların eline geçmişken zor. Haracı kestiğin an rehinesin. Gözünü ‘hükümsüzdür’ dediği tüm İslam ülkelerine dikse de şimdilik “Suriye’de Halep’in doğusundan Irak’ta Diyala’ya kadar uzanan coğrafya benden sorulur” diyen ‘Halife İbrahim’ oldubittiyle evvela sırtını sıvazlayanlara ayıp etti!

Musul’un emaneten birilerinde olduğu vehminden hareketle Sünni coğrafyada ‘vekâlet bölgesi’ yaratmak isteyen Neo-Osmanlıları esir aldı. Yine aynı bölge üzerinden Şiilerle ‘vekâlet savaşı’ yürüten Suudi Arabistan’ı ‘Sıra sana da gelecek’ diye tehdit etti. Nankörce! İşe bak; bu tehdit yüzünden şimdi Suud Kralı Abdullah, ABD’nin sızdırılan gizli belgelerine yansıdığı kadarıyla “Yılanın başı, behemehâl ezilmeli” dediği İran, “Asla güvenmiyorum, İran’ın ajanı” dediği Irak Başbakanı Nuri Maliki ve üç yıldır devirmek için dünyanın bütün cihatçılarını başına yığdığı Suriye ile birlikte ‘İslam Devleti’ne karşı saf tutmak zorunda. Harbi eziyet! Suriye ordusu fırsatı kaçırmayıp Irak’ta IŞİD mevzilerini bombalayarak uluslararası topluma ‘terörle mücadelede ortağınız benim’ pozu verdi. Ortadoğu oyununda kart atanla kart olanın farkı…

KAİDE, KAİDEYE KARŞI

IŞİD ikinci ayıbı Kaide’ye yaptı. Aslında IŞİD sahada emirlik ve sonunda halifelik ilan etme noktasına 2006’dan beri küresel Kaide liderliği ile ters düşe düşe geldi. Bundan sonraki asıl tartışma ve bölünme de ‘cihadi selefiler’ arasında yaşanacak. Usame bin Ladin sonrası emir etrafında katı örgütçü yapıdan esnek bir yapılanmaya evrilip ‘franchise yayılma’ arz eden Kaide ve uzantıları, ‘İslam Devleti’nin sözcüsü Şeyh Ebu Muhammed el Adnani’nin “Bütün Müslümanlar halifeye biat etmek zorunda” sözü karşısında bunalımda. Kaide’nin Filistin asıllı en önemli figürlerinden Ebu Katade (Ömer Mahmud Osman) geçen hafta Amman’da çıkarıldığı mahkemede Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve IŞİD saflarında savaşanları Kaide’nin küresel lideri Eyman el Zevahiri’nin emirliği altında birleşmeye çağırdı. Bir zamanlar Irak’ta öldürülen Kaide lideri Ebu Musab el Zerkavi’nin akıl hocası olan Ürdünlü selefi lider Ebu Mahmmed el Makdisi (İssam Berkavi) de hilafet ilanını şu sözlerle reddetti: “Her bir Müslüman ya da mustazaf bu hilafette himaye bulabilecek mi? Ya da hilafet bütün muhaliflerine karşı keskin bir kılıç mı olacak? Diğer savaşçıların kaderi ne olacak?”

Kaideci gruplar arasında kılıçlar zaten çekilmişti. Ama hilafet tartışmaya daha farklı bir boyut kattı. Suriye’de Aralık 2013’ten bu yana IŞİD ile Nusra ve İslami Cephe arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısı 5 bini aştı. Bu denli düşmanlığa rağmen hilafet ilanının Nusra saflarını etkilemesi gecikmedi. Irak-Suriye sınırındaki Ebu Kemal’de yerel Nusra komutanının Bağdadi’ye biat etmesi çözülmenin ilk işaretiydi. Şam kırsalındaki Nusra liderleri arasında Bağdadi’ye meyledenlerin olduğu, hatta Nusra’nın Doğu Guta komutanı Ebu Cafer el Şami ile Ebu Zehra el Ürdüni ve Ebu Hamza el Ensari gibi komutanlar Bağdadi’ye bağlılıklarını bildirdi. Nusra ile birlikte hareket eden Sahabe Ordusu ve Bilad-i Şam da resmen Bağdadi’ye biatlarını sundu.

Buna karşı Suriye’de İslamcı grupların çatı örgütü İslami Cephe, Mücahitler Ordusu, Suriye Müslüman Alimler Genel Heyeti, İslam Birliği Şeri Heyeti, İdlib İslam Heyeti, Halep İslam Heyeti’nin de yer aldığı 9 grup ‘İslam Devleti’ni reddetti. Bunların aralarındaki retorik de çok sert. İki kamp da birbirini rejimle işbirliği yapmakla suçluyor.

Irak ve Suriye dışındaki Kaide alemi de karışmış gözüküyor. Kaide’nin Kuveytli para kaynağı Hamid bin Ali ve Londra’da yaşayan Mısırlı selefi lider Hani Sibai de hilafet ilanına karşı çıktı. Körfez’in bağışlarını Suriye’deki Kaide’ye aktaran Ganim el Mutayri büyük güçlerin İslam Devleti’ne yaşama şansı tanımayacağını belirterek hilafet ilanını yersiz buldu. Hilafete sevinenler arasında ise Arap Yarımadası’ndaki el Kaide var. Anlaşılan Kaide’nin eski kadroları Zevahiri’den yana duruşlarını korusa da küresel Kaide ağının genç kuşakları ideolojik olarak daha keskin, uygulamada şiddetli ve fırsatçı olan ‘İslam Devleti’ne kayıyor.

IRAK'IN DURUMU PEK MÜŞKÜL

Kaide saflarında sanal aleme de yansıyan bol ithamlı tartışmalar bir yana hilafet ve biat dayatmasının en fazla kriz yaratacağı sahne Irak. Malum Sünni isyanda IŞİD’la ortaklık eden ama zinhar Kaide ideolojisiyle bir arada olamayacak gruplar var. Maliki yönetimine isyana katılan selefi gruplardan Mücahitler Ordusu ile Ensar el Sünne ideolojik olarak IŞİD’a yakın ama sadece Irak sınırları içerisinde şeriat ihdasından yanalar. Türkiye’nin himaye sunduğu Tarık Haşimi’nin bağlantılı olduğu Müslüman Kardeşler’in Irak uzantısı Hizbi İslami ise Sünni üçgenine özerklik verilmesini kâfi görüyor. Daha ulusalcı karakter arz eden İslam Ordusu ve 1920 Devrim Tugayları ise Sünni vilayetten ziyade Sünnilerin haklarının garanti edildiği siyasi bir değişim istiyor. Baasçıların yönettiği Nakşibendi Ordusu da 2003’teki işgalle yitirdiklerinin peşinde.

Farklı siyasi tercihler nedeniyle bu gruplar el mahkûm ‘İslam Devleti’ ile karşı karşıya gelecek. Irak Aşiret Devrimcileri Konseyi lideri Şeyh Zeydan el Cabiri “Aşiretlerle ayni ilkeleri el üstünde tuttuğu sürece İslam Devleti ile birlikteyiz” demiş ama kapısına biat istemek için geldiklerinde ve aşiret otoritesi artık geçersiz dediklerinde iş değişebilir. George W. Bush gibi “Ya bizdensin ya onlardan” parolasıyla giden ‘İslam Devleti’ yetkiyi paylaşmayı küfür sayıyor. O yüzden bugün ‘İslam Devleti’ne eyvallah diyen Sünni aktörlerin geleceği karanlık.

IŞİD şimdilik devlet kurmanın sadece boğun eğdirme kısmıyla meşgul. Elbette hâkimiyet kurarken elektrik ve su şebekesini tamir etmek ya da gıda malzemesi ve petrol dağıtmak gibi hizmetleri de eksik etmeyip kısmi memnuniyet yaratıyor. Ancak kentlerin hayati ihtiyaçları kendini dayattığında ‘İslam Devleti’ sosyolojik realiteden esaslı bir selam alacak. Ayrıca ‘İslam Devleti’, hilafet bildirisinde “Bütün emirlikler, gruplar, devletler ve örgütlerin meşruiyeti halifenin yetki ve askerleri kendi bölgelerine ulaştığında geçersizdir” diyerek düşman cephesini olabildiğince genişletti. Bu yüzden IŞİD’in hilafet ilan ederek intihar ettiğini düşünenler az değil. Kaideciler bile bu görüşe katıldığına göre haksız sayılmazlar…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89