• BIST 79.945
 • Altın 125,040
 • Dolar 3,0730
 • Euro 3,3444
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Berlin 17 °C

Ha gayret Kemal Bey

Ahmet Hakan

- Sana diyebilirler ki: “Aman şu türban işine bulaşma... Buradan sana oy çıkmaz.” Onlara de ki: “Bir tane bile oy gelmese de ben bu çağdışı ayıba son vereceğim.”

- Sana diyebilirler ki: “CHP tabanı bu işe razı olmaz... CHP tabanı yasak devam etsin ister.” Onlara de ki: “Benim tabanım bana kıyafet zaptiyeliği yapma görevi yükleyecek bir taban değildir.”

- Sana diyebilirler ki: “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olursun.” Onlara de ki: “Genç kızların özgürce üniversitede okumalarını sağlamak için pirinçten de, bulgurdan da olmaya razıyım.”

- Sana diyebilirler ki: “Bu işten Tayyip Erdoğan kazançlı çıkar.” Onlara de ki: “Bu işten zaten bu zamana kadar hep Tayyip Erdoğan kazançlı çıktı... Daha ne kadar kazançlı çıkabilir ki?”

- Sana diyebilirler ki: “Ama efendim Anayasa Mahkemesi kararları, AİHM içtihatları...” Onlara de ki: “Kainatın en afili belgesini ve kararlarını getirseniz de bana dünyanın hiçbir üniversitesinde olmayan bir yasağı savundurtamazsınız.”

- Sana diyebilirler ki: “Bizim babaannemiz de örtülüydü. Biz aslında örtüye karşı değiliz.” Onlara de ki: “Benim babaannem örtülü falan değildi... Ben kişisel olarak örtüye karşıyım ama özgürlük benim için çok daha önemli.”

- Sana diyebilirler ki: “İyi ama türban siyasi simgedir.” Onlara de ki: “Ne olmuş yani? Siyaset yapan bir adamım ben, siyasi simgeyi mi yasaklatacağım?”

- Sana diyebilirler ki: “Her yerin bir kıyafet kuralı var ama...” Onlara de ki: “Önemli olan insanların mutluluğu... Yemişim kuralını...”

- Sana diyebilirler ki: “Kuran’da baş örtme kuralı yok.” Onlara de ki: “Var ya da yok. Bana ne? Önemli olan var olduğuna inanan genç kızların bunu uygulaması.”

Lütfen zekâmıza hakaret edilmesin

- Yeryüzünün hiçbir yandaş gazetecisi beni, Hanefi Avcı’nın tutuklanması ile yazdığı kitap arasında hiçbir ilinti olmadığına ikna edemez.

- Yeryüzünün hiçbir mahkemesi beni, Hanefi Avcı gibi derin devleti ifşa etmiş bir emniyetçinin, derin devlet kokusu saçan bir örgütün üyesi olduğuna inandıramaz.

- Yeryüzünün hiçbir savcısı beni, Hanefi Avcı hakkında ortaya atılan iddialar ile Hanefi Avcı’nın ortaya attığı iddialar arasında bağlantı kurmaktan alıkoyamaz.

- Yeryüzünün hiçbir iktidarı beni, Hanefi Avcı’nın hepimizin gözleri önünde bir itibarsızlaştırma operasyonuna tabi tutulmadığına aklımın yatmasını sağlayamaz.

- Yeryüzünün hiçbir topluluğu, cemaati, hareketi ya da cemiyeti, Hanefi Avcı hakkında “Bırakalım kararı mahkemeler versin” diyerek toplumsal vicdanı rahatlatmayı başaramaz.

- Yeryüzünün hiçbir yargıcı beni, Hanefi Avcı’nın bir terör örgütüne üye olduğuna ikna edemez. Tıpkı Fethullah Gülen’in silahlı bir örgütün lideri olduğuna ikna edemediği gibi...

Neden mutluyum neden mutsuzum

- Mutluyum çünkü: Çok değil üç beş sene öncesine kadar Genelkurmay Başkanı’nın adını destur çekmeden ağzımıza alamazken, şimdi adını bile anmaya gerek duymuyoruz.

- Mutsuzum çünkü: Herhangi bir fiili yaptırım söz konusu olmamasına karşın bazı isimleri ağzımıza alırken “acep başımıza bir hal gelir mi?” diyerek endişenin ve tedirginliğin zirvelerine tırmanıyoruz.

* * *

- Mutluyum çünkü: Artık televizyon ekranlarında PKK’yı da, Öcalan’ı da, ana dilde eğitimi de, askerin yaptığı hataları da özgürce ve devlet dili kullanmaya falan gerek görmeden tartışabiliyoruz. Sağ olsun bu ortamı sağlayanlar.

- Mutsuzum çünkü: Cemaat, hükümet ya da medyaya baskı konularında, sınırsız özgürlük ve serbestlik ortamının yerini, “tartışman serbest ama sıkıysa bir tartış da gör bakalım” havası almış durumda.

* * *

- Mutluyum çünkü: Medyada tek tip yayınlar sona erdi... Bir çeşitlilik geldi... Denge sağlandı... Farklı görüşler, farklı yaklaşımlar kendisine yaşam alanı bulmaya başladı...

- Mutsuzum çünkü: Medyadaki bu değişim ve çeşitlenme, maalesef “okur talebi” ya da “doğal dinamikler” sayesinde değil, iktidarın sağladığı olanaklar sayesinde gerçekleşti.

Not defterimden

- Mahsun’un “New York’ta Beş Minare” adlı filminin fragmanını seyrettim. Çok Amerikanvari olmuş, hiçbir masraftan kaçılmamış. Ama umarım Mahsun, o iflah olmaz naifliğine yaslanarak, yine 8 ayrı öykü ile 19 ayrı mesajı üzerimize boca etmeye kalkışmamıştır.

- Atatürk’ün yatı Savarona’da küçük kızlara fuhuş yaptırıldığı haberi için dün Twitter’da “oha” şeklinde bir yorum yaptım. Bu yorumun haklılığında umumi bir ittifak sağlandı.

- Hiç takıntılı biri değilim ama bugün şunu fark ettim ki, şu “bayan” sözüne fena takıntı geliştirmişim. Biri “bayan” dedi mi, elimde değil, onu küçümsüyorum.

- Cüneyt Arcayürek kitaplarını okuyorum son günlerde... Arcayürek’in gazetecilik notları, bizim gibi gazeteciler için malzeme dolu.

- Bir arkadaşım dedi ki: “Sen hep Vakit’e çatıyorsun, ama işte bak Sözcü de karşı tarafta aynı türden yayın yapıyor.” Ona şöyle dedim: “Düzey ne kadar düşerse düşsün Vakit’e yetişmek imkansızdır.”

- Dün akşamüzeriydi, birden aklıma geldi: Demirel hiç konuşmuyor... Oysa bir ara ne çok konuşurdu... Neden acaba? Bıraktı mı bu işleri? Pes mi etti? Yoksa o da mı bir tedirginlik falan yaşıyor? “Demirel uzmanları” diye bilinenlerden bu konuda tüyo almaya karar verdim.

Mehmet Barlas benim için bitti

- O meşhur nezaketi, az buçuk sınamaya tabi tutulunca yıkılıp gitmiştir.

- Lakap takmaya ne denli meraklı olduğu ortaya çıkmıştır.

- Başı biraz sıkışınca, işi hemen “Ben Otağtepe Dükü’yüm / Sen kimsin lan?” havası basmaya vardırdığı belli olmuştur.

- Özeleştiri yapmak yerine, kusurlarını örtbas etmek için çirkinleştiği, çirkinleşebildiği aşikar hale gelmiştir.

- Kendisine laf etmeyen “kenardan gelenler” için “cici çocuklar”, kendisine laf eden “kenardan gelenler” için “fena çocuklar” dediği, diyebildiği açıklığa kavuşmuştur.

Kısacası maksat hasıl olmuş, cila dökülmüştür.

Artık kendisine cevap verip o sıkıcı yazılarına daha fazla heyecan ve enerji kazandırmak niyetinde değilim.

Onun yolu ona, benim yolum banadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89