• BIST 80.103
 • Altın 125,667
 • Dolar 3,0794
 • Euro 3,3519
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 21 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 13 °C

Güneydoğu'da ilkler yaşandığının farkında mısınız?

Cüneyt Özdemir

90'lı yıllarda kanlı olarak yaşadığımız Özgür Gündem baskısı, şu anda tam saha pres hukuki sınırlar içinde bütün Kürt ve sosyalist basına uygulanıyor.

Bu kış devlet Kürt stratejisini değiştirdi, farkında mısınız? Son 20 yıldır görmediğimiz kimi gelişmeleri toplu halde görmek bize bunu söylüyor. 2012 yılının başından bakıldığında bizim tek tek tartıştığımız pek çok konunun aslında nasıl da bir planın birbirine bağlı parçaları olduğunu görüyorsunuz.

34207

PKK’yı Öcalan’sızlaştırmak
Kurulduğundan bu yana PKK ilk kez Öcalan’sız bir kış geçiriyor. Abdullah Öcalan’ın PKK hareketi içindeki ‘Tanrısal’ konumuna baktığınız zaman bu boşluk emin olun öyle geçiştirilecek, sıradan bir boşluk değil. Öcalan’ın ailesinden ve avukatlarından tecrit edilmesi, örgüt içinde Öcalan’ın etkisini tartışmaya açmaz ancak yönünü kaybetmesine yol açabileceğini söylemek mümkün. Öcalan en kritik dönemlerde PKK’ya (hatta hem de devlete) Kürt sorunu hakkında yön gösteren açılımlarda bulunuyordu. Bu kış bu tamamen ortadan kaldırıldı. Önce koster arızalandı (bahanesi), ardından Öcalan’ın avukatlarına yönelik toplu gözaltı ve tutuklamalar ve Öcalan’a verilen idari cezalarla Öcalan’ın ailesi de dahil olmak üzere örgüt ile bağları bu kış ilk kez tamamen kopartıldı. Bu bir ilk.

KCK yöneticileri de cezaevinde

Öcalan’ın eksikliğine karşı daha önce PKK tedbir almış ve KCK adını verdiği oluşumu devreye sokmuştu. Bu oluşum ile siyasi boşluk hiyerarşik bir açıdan yukarıdan aşağıya doğru dolduruluyordu. Alınan kararlar siyasetin üzerine bir anlamda ‘parti komiseri’ diyebileceğimiz bir sistemle uygulanıyordu. Devlet kapsamlı bir şekilde KCK’nın üzerine gitmeye başladı. Bu operasyonlar sırasında kamuoyunu ayağa kaldıran iki nokta vardı. İlki, KCK yapısı ile Kürt siyasetinin önünün kesildiği eleştirisiydi. İkincisi ise KCK’nın kapsamının böylesine geniş tutularak Kürt meselesine kafa yoran hemen herkesin terör örgütü ile ilişkilendirilip cezaevine atılmasıydı. Bu eleştirilerin her ikisi de doğru ancak bir de bölgeyi etkileyen 3. etkisi vardı. KCK, PKK’nın inkâr etmediği, sahiplendiği bir oluşum. Özellikle ilk dalgalarda bölgede tutuklanan 53 kişi de KCK’nın kilit isimleriydi. Onların cezaevinde olmaları siyasetteki etkilerini azalttı. Bölgede sivil inisiyatifler kendilerini göstermeye, kararlar almaya, uygulamaya başladı. Bu da yıllardır Güneydoğu’da görülmüş bir olay değildi. Bu da bir ilk.

PKK’ya kış operasyonları

Bu kışın diğer kışlardan diğer bir farkı da PKK’ya yönelik operasyonların devam etmesi. Son 20 yılda PKK’nın kış stratejisi neredeyse hep aynıydı. PKK ilkbaharda harekete geçiyor, yazın doğa şartlarının da elverişli olması nedeniyle hareket kabiliyetini doruğa ulaştırıyor ve sonbahar aylarında ya geri çekiliyor ya da kendi mevzilerine çekiliyordu. Bunun adı kimi zaman ‘geçici silah bırakma’ olarak örgüt tarafından konuluyor, kimi zamansa ne örgüt ne de devlet ismini koymadan bu ezberlenmiş eylemsizliği uygulamaya koyuyordu. Oysa bu kış ilk kez kırsal bölgelerde aralık-ocak aylarında nokta operasyonlar yapıldığına tanıklık ediyoruz. Üstelik PKK çoktan eylemsizlik için geri adım atmış olsa bile devlet operasyonlara aralıksız devam ediyor. Uludere’de 35 insanımızın ‘operasyon kazası’na kurban gitmesi de böyle bir operasyon inadının sonucu. Kışın inatla devam eden bu askeri operasyonlar da bir ilk.

Basına da tam saha pres

Bütün bunlar yaşanırken 90’lı yılların ortasından bu yana görmediğimiz bir baskı ile neredeyse bütün Kürt ve sosyalist basın susturulmaya çalışılıyor. 90’lı yıllarda kanlı olarak yaşadığımız Özgür Gündem baskısı şu anda tam saha pres hukuki sınırlar içinde bütün Kürt basınına uygulanıyor. Bu da 90’larda görmüş olsak da yıllardır görmediğimiz bir başka ilk.

‘Arap Baharı’ PKK’yı etkiliyor

Ve yine yıllardır görülmemiş bir şekilde PKK’nın uluslararası lojistik kanalları tıkanıyor. İran muhtemelen PKK ile yaptığı anlaşma sonrası PJAK’tan kurtuldu. Önümüzdeki dönemde PKK’ya kucak açması kendi uluslararası stratejisi açısından mümkün değil. Suriye deseniz tam bir kaos. Suriye’deki karışıklık kısa süre için PKK’nın işine gelir gibi gözükse de uzun dönemde lojistik olarak uluslararası anlamda elini bağlayacaktır. Irak’ta ise büyük bir siyasi karışıklık var. ABD sonrası Irak’ın bölünmesi tartışılıyor. Yarın bir gün Kürdistan ilan edilirse şaşırmayalım. Hatta bu Kürdistan’ı ilk tanıyan ülkelerden biri Türkiye olursa hiç şaşırmayalım. Böyle bir denklemde PKK’nın sığınacağı hiçbir yer kalmaz. Bu da bir ilk.

BDP kapatılır mı?

PKK çizgisindeki Kürt siyasetinin şu anda devletin tam saha pres baskısı ve stratejisi karşısında ayakta duran son kalesi Meclis’teki BDP. Onun da önümüzdeki günlerde kapatılacağı dedikoduları almış başını gidiyor. Süreci yukarıdaki gibi okuyup büyük resme baktığınızda BDP’nin kapatılması, milletvekillerinin tutuklanması sürpriz olmaz. Bakın bu bir ilk değil ama yıllar sonra bir ilk diyebiliriz.

‘Kürt Baharı’ mı yeni açılım?

2012 kışında Güneydoğu’da kimileri bu stratejinin adını ‘son savaş’ olarak koyuyor. Sonraki adımı anayasadaki değişim ve yeni bir Kürt açılımı olarak görüyor. Kimileri ise tüm bu stratejiden bir ‘Kürt Baharı’ çıkarmanın hayalini kuruyor. Kim ne derse desin, Güneydoğu’da bu yıl pek çok ilk yaşanıyor.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89