• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 16 °C

Gül'ün İran izlenimi: İhtiyatlı iyimserlik

Cengiz Çandar

Gül, İran'ın dini lideri 'rehber' Hamaney'de de 'nükleer sorunun çözümü' yönünde bir eğilim gördüğünü dile getirdi. Gül, bölgede Sünni-Şii kardeşliğinin teşvik edilmesini istediğini de aktardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İran’ın tarih derinliğini, mimari estetiğini, Şiiliğin mistik ruhunun merkezi, Safevi döneminin görkemini yansıtan Şah Abbas’ın başkenti Isfahan’dan, Safevilerin ilk başkentine, adı Şah İsmail ile bütünleşmiş, Türkiye dışında Türkçenin en yaygın konuşulduğu, İran’ın ‘Türk merkezi’ne Tebriz’e vardık.

Doğu Anadolu’nun bir büyük kentine varmış gibi olduk. Tebriz’in çevresinde karla kaplı dağlar ve tepeler...Ayak bastıktan birkaç dakika sonra, Tahran’da, bizim bulunduğumuz gün çıkan olaylarda ölen öğrencinin Tahran Üniversitesi’ndeki cenaze töreninde yine olaylar çıktığını öğrendik.

Bir Türk Cumhurbaşkanı’nın, tarihte, İran’ın ‘Türk merkezi’ne yaptığı ilk ziyaret böylesine bir atmosferde başladı. Gül, Tebriz’de halkın arasına karışmadan önce, Doğu Azerbaycan Valisi ile görüştükten hemen sonra, kendisine refakat eden biz Türk gazetecileriyle kısa bir görüşme yaparak bir gün önce Tahran’da İran’ın ‘dini lideri’ Ayetullah Hamaney ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.

Görüşme bilgileri

Tebriz’e ayak basmasının önemi ve anlamını “Burayı herkese kapalı tuttukları halde, sağ olsunlar, ziyaretimize imkân verdiler” diyerek, İran yöneticilerine ‘teşekkür’ sözleriyle açıklamasına giren Gül, Hamaney ile görüşmenin çok sıcak bir ortamda cereyan ettiğini, Hamaney’in “İki ülke arasındaki ilişkilerin en samimi döneminde olduğunu” söyledi.

Hamaney’in, Türkiye’nin ‘kendi kararlarını kendisi alan’ dış politikasını övdüğünün altını çizen Gül, ‘Rehber’ sıfatıyla anılan ‘dini lider’in Ortadoğu’daki son gelişmelere dair değerlendirmesiyle İsrail’e eleştirilerini dinlediğini nakletti. Gül, kendisinin ‘dini lider’e, Türkiye ile İran arasındaki ‘muhabbet’in, ekonomiye yansımadığını, ülke yöneticilerine, bu ilişkilerin de geliştirilmesini teşvik etmesini söylediğini ifade etti.

Sonra, İran ziyaretinin başından beri, her konuşmasında altını çizdiği, “İslam ülkelerindeki rejimlerin meşruiyetini halktan almaları gerektiğine, halkın isteklerine kulak verilmesi zorunluluğu”na ilişkin görüşlerini Hamaney’e de bildirdiğini belirtti.

Gül’ün asıl üzerinde durduğu ve Hamaney’e ilk kez ifade ettiği görüşü ise “Bölgede Şii-Sünni ayrımı yapılmaması, bazı cahil kişilerin bu tuzağa düşebileceği, dolayısıyla Irak ve Lübnan gibi ülkelerde Şii-Sünni kardeşliğini teşvik etmesini” Hamaney’den talep etmiş olmasıydı.

Gül’ün aktardığına göre İran’ın ‘Dini Lider’i, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bu görüşlerine katıldığını belirtmiş.

‘Ayrıntılar’ yok

Abdullah Gül’e, bu İran ziyaretinin en önemli yanını nasıl gördüğüne ilişkin sorumuza ise ‘ayrıntılarını bizlerle paylaşamayacağını’ söylediği İran’ın nükleer programı ile ilgili verdiği cevap dikkat çekti.

Gül, bundan önce Dışişleri Bakanı sıfatı ile yaptığı ziyaretler ve iki yıl önce Cumhurbaşkanı sıfatı ile İran’a gelişi ile bu son seferki farkı, “İran, nükleer program konusunda her zamankinden daha fazla çözüm ister görünüyor” diye açıkladı.

Tahran’daki temaslarının ‘en önemli yanı’ olarak altını çizdiği bu konuda ‘ayrıntı bilgisi vermemekle’ birlikte, İran yöneticilerinden edindiği bu izlenim üzerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İranlı mevkidaşı Ali Salihi’nin ve Nükleer Başmüzakereci Celili’nin bir araya geldiklerini, ‘izlenecek yol üzerinde bir çalışma yaptıklarını’ ve ardından Celili ile kendisinin de görüşerek bilgi aldığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, İran Meclis Başkanı Ali Larijani’ye –ki, kendisi de eski başmüzakereci- meclisin de bakanları bu yönde teşvik etmesi gerektiğini söyleyerek Larijani’den bu talepte bulunduğuna değindi.

Gül, ‘Rehber’ Hamaney’de ‘nükleer sorunun çözümü’ yönünde bir eğilim gördüğünü de aktardığı izlenimlere ekledi. Gül’ün Tebriz’de, ayrıntılarını saklayarak, bize verdiği bilgilerden Türkiye’nin ABD başta olmak üzere, Batılı ülkelere İran’ın nükleer programına ilişkin bir kıpırdama olduğu görüşünü aktaracağı ve Türkiye’nin Batı ile İran arasında ‘rol oynamaya devam edeceği’ izlenimi edinildi.

Cumhurbaşkanı Gül, yine de ‘beklentileri yüksek tutmamak’ konusunda, bizi uyararak kendisinin ‘ihtiyatlı bir iyimserlik’ içinde bulunduğunu vurguladı. Abdullah Gül ile Ortadoğu’da büyük çalkantıların gerçekleştiği ve İran’ın içinde sıkıntılı günlerine denk gelen bu çok özel ve ilginç ‘İran turu’nun Isfahan ve Tebriz’e ilişkin notları yarına...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89