• BIST 79.433
 • Altın 125,849
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 23 °C

Gül, Erdoğan'a 'Bensiz nereye?' mi dedi?

Murat Yetkin

Seçilmiş-cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hesabı aslında gayet düz ve basitti.
Yüzde 51,8 ile 10 Ağustos’taki ilk turda seçilmişti ve görevi devralmasına daha tam 18 gün vardı.

Bu süre, hükümetten daha faz oy almış bir başbakanın siyaseti istediği gibi yeniden inşa etmesine izin verecek bir süreydi.

28 Ağustos’tan önce yapılacak bir Kongre’de yeni Genel Başkanı kendisi belirleyecek, 28 Ağustos’tan sonra da onu Çankaya’ya çağırıp, zaten çoğu ismini kendisinin belirlediği Bakanlar Kurulu’nu oluşturma görevini verecekti.

Başkanlık sistemi getirecek bir Anayasa değişikliği ile vakit kaybetmesine artık ihtiyaç yoktu.

Meclis’te üçte iki çoğunluk yoktu. Halkoylamasını garantilemek içinse Kürt meselesinde iddialı adımlar atmak gerekebilirdi, bu da 2015 Haziranı için planlanan genel seçimlerde milliyetçi oylar bakımından sıkıntı doğurabilirdi.

Oysa AK partinin dikkatini genel seçime yoğunlaştırması durumunda, AK Parti’nin tek başına iktidarı korunursa, sözünden çıkmayacak bir başbakanla fiilen yarı-başkanlık sistemine geçiş yapabilirdi. Bir süredir Bakanlar Kurulu’na cumhurbaşkanının başkanlık etmesi gerektiğini söyleyip, hatta ayda bir gibi düzenli süre vermesi bunu gösteriyordu.

***

Erdoğan’ın fiili, yarı-başkanlık modelinde, asıl kararlar Köşk’te (Muhtemelen Erdoğan’ın yakın danışmanları ağırlıklı) “Gölge Kabine”de alınacak, Bakanlar Kurulu ise İcra Sekreterliği gibi çalışacak, daha çok teknokrat kökenlilerden oluşacaktı.

O nedenle Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan sıfatlarıyla yerini alacak isimde en çok iki özellik arıyordu:

1- Yürütmenin başı Cumhurbaşkanıyla tam uyum içinde olup, ondan rol çalmayacak,
2- AK Parti’yi 2015 seçimlerinden hasar görmeden tek başına iktidar çıkaracak bir isim.

Parti içinde bu ölçülere bir de “ANAPlaşma” endişesini, yani Erdoğan’dan sonra AK Parti’nin gerilemeye başlayacağı endişesini ekleyenler vardı.

Daha çok tecrübeli siyasetçilerden oluşan bu kesime göre, hem partiyi tek parça tutacak, hem 2015 seçiminde başarı çizgisini sürdürecek, hem de –laf aramızda- Erdoğan’ın karşı çıkılmaz duruşuna karşı denge unsuru olacak isim Gül idi. Bu kesim Gül’ün dönüp partinin başına geçmesini istiyordu.

Dolayısıyla 28’inden önce yapılacak bir Kongre, Gül’ün –istifa etmesi dışında- katılıp aday olmasına izin vermiyor, aday olup kazansa dahi, milletvekili olmadığı için Başbakan atanması mümkün olmuyordu.

İşte Erdoğan, seçilmesinin hemen ertesi günü topladığı AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısından bu kararı çıkartıp, aslında düz ve basit hesabını hayata geçirmeyi düşünüyordu.

***

Ama Türkiye’de siyaset her zaman sürprizlerle doludur ya, işte onlardan birisiyle daha karşılaştık.

Toplantı devam ederken Gül’ün Cumhurbaşkanlığı muhabirlerine yaptığı bir açıklama hem siyasete –haydi klişeyi kullanalım- bomba gibi düştü, hem de anında toplantıyı yöneten Erdoğan’a ulaştırıldı.

Gül, görev süresinin bitiminde kurucusu olan partiye döneceğini açıklamış, “Bundan daha doğal ne olabilir?” diye soruyordu.

Küçük bir ara-notu: Erdoğan bir gece önce Balkon konuşmasında “Artık devletin parlayan yıldızı (Çankaya) bizzat millet tarafından ehline emanet edilmiştir” diye bir cümle kurmuştu seçilmesinden söz ederken. Buradaki “artık” zarfı, Erdoğan’dan önceki bütün cumhurbaşkanlarının, o arada Atatürk’ün ve Gül’ün de emanete ehil olmadığı anlamına gelmiyordu herhalde. Ama Gül’ün çıkışlı, bu cümle üzerinden 24 saat geçmeden geldi.

Gül, adeta Erdoğan ve AK Partililere “Nereye böyle kardeşler, bensiz mi gidiyorsunuz?” diye soruyor, adeta “Oyunda ben de varım, unutmayın” diyordu.

*** 

Cevap bir saat kadar sonra Hüseyin Çelik’ten geldi: Yeni Genel Başkanın seçileceği Kongre 27 Ağustosta yapılacaktı.

Yani Erdoğan ve AK Parti, Gül’e en azından şu anda yönetimin kendisine kapalı olduğunu söylemişti.

Evet, çelik “Hoş gelir, sefa gelir” diyordu ama ardından, üye olur, herhalde “Kayseri il başkanı olmaz” gibi Cumhurbaşkanı için kullanılması soru işaretine yol açan bir ifade kullanıyordu.  AK Parti’nin mevcut yönetimi, en azından şu anda Gül’e aralarında yer olmadığını söylüyordu.

Gül tecrübeli bir siyasetçidir. Bu karşı hamleyi mutlaka hesap etmiştir. Belki böylelikle AK Parti içindeki bir kesime, yönetim kapıları kendilerine kapatılırsa siyaset yapma imkânlarının büsbütün kapanmadığı, başka imkânların da ortaya çıkabileceğini söylemiştir böylece.

Ama her halükarda, Erdoğan’ın Çankaya’daki fiili başkanlık, ya da yarı başkanlık serüveninin pek kolay olmayacağı görülüyor. Dedik ya, Türk siyaseti sürprizlerle dolu diye…

“Erdoğan’ın yüzde kaç oyla kazanmasından çok kazanmış olması önemlidir. Başbakan seçiminin doğrudan seçilme oranına ve muhtemel Anayasa değişikliğine bağlı olduğunu sanmıyorum. AK Parti tek başında iktidarda kaldıkça ve başında da kendisiyle uyumlu bir Genel Başkan/Başbakan oldukça, Erdoğan bir tür yarı-başkanlık sistemini ‘de facto’ yürütebilir. O nedenle Başbakan seçmedeki ölçütü, kendisiyle uyumlu ve bir sonraki genel seçimde partinin tek başına iktidar konumunu bozmayacak bir kişi olacaktır.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89