• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 20 °C

Gerekli ama yeterli değil

Cengiz Çandar

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, dün "Açılım" bağlamında atılacak adımlara ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Kimisi bunu "Kürt Açılımı" ya da "Demokratik Açılım"a ilişkin ilk kez bir "paket"in açıklanması olarak görüp önemsedi.

Açıklamanın önemi, bence, "Açılım"a ilişkin ilk "somut adımlar açıklaması" olması değildi. Çünkü bunlar daha önce defalarca söylendi. Hasan Cemal ile birlikte yaptığımız "Tecrübe Konuşuyor" adlı programda ta iki ay önce ekranda da söyledi Beşir Atalay bunları.

Bu kez bunları derli toplu biçimde ve takvim içinde tekrar gündeme getirmiş oldu.

Önemli adımlar ama ne "Kürt sorununu çözebilecek" yeterlilikte olduğu ve hatta daha da önemlisi sorunun en can alıcı yönünü oluşturan "terörizmi sona erdirmek"te bir sonuç almaya yeteceği konusunda hiç emin değilim.

2009 Temmuz sonunda bizzat Beşir Atalay'ın start verdiği "Açılım" çıtayı öyle bir yükseltti ki, Bakan'ın dün sıraladığı hususlar, gerek Kürt sorununun çözümü yönünde "olmazsa olmaz" şartlar ve gerekse sorunun "şiddetten" yani "silahtan arındırılması" yani PKK'nın silahlı varlığının sona erdirilmesi bakımından ya "geç" veya "yetersiz" adımlar olarak kalacaktır.

Bununla birlikte, önemli açıklamalar. 

Niçin önemli açıklamalar?

Çünkü Türkiye'nin gündemine son haftalarda sokulan en anlamsız ve saçma tartışmaların, anlamsızlığını ve saçmalığını somut biçimde ortaya koyduğu için önemli.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurumu oluşturulmasından, işkenceye karşı alınacak önlemlere, Kolluk kuvvetlerinin gözetiminden İnsan Hakları Kurumu kurulmasına yayılan bir yelpazede gerçekleştirilmesi tasarlanan yasal adımlardan söz ettikten sonra şöyle dedi:

"Bu gerçekler ortadayken yaşanan bir tartışma traji-komiktir. Ülkemizin polis devletine doğru gittiğini iddia ediyorlar. İnsanın ciddiye alası bile gelmiyor. Türkiye neredeyse, demokratik standartlarını en uç noktalara doğru götürüyor. Yeni bir temcit pilavıyla karşı karşıyayız. Çok ucuz bir sosyal mühendislik projesi. İşte sivil darbe, sivil faşizm gibi, özünde çelişkili ifadeler yeniden gündeme getirilmeye başlanıyor. Aslında bunlar bazı siyasetçilerin ve partilerin klasiğidir. Geçmişte de bunlar olmuştur.

Bunların hepsi önceden biraz çalışılmış, yapaylığı sırıtan, düşünce asaletinden de yoksuldur. Sığ ve yapan olduğundan da ömrü bir haftayı geçmiyor. Ülkemizde tartışmamız gereken şey, ülkemizin standartlarının daha nasıl yükseltebiliriz kaygıları olmalıdır. ..Türkiye normalleştikçe büyüyor…

Şu anda Türkiye'de işkenceyle ilgili dava yok denecek kadar azdır. Kolluklarla ilgili olan tedbirler almaktadır. Bağımsız kolluk denetim ve gözetim mekanizması kuruyoruz biz. Polis devleti olanlar bu mekanizmayı kurmazlar. Yani bunlar milletimizin kafasını karıştırmaya yönelik bazı suçlamalar. Türkiye'de artık o yollar geride kaldı..."

Gerçekten de gelinen noktada, söz konusu "traji-komik" tartışmayı ciddiye almamak gerekiyor. Toplasanız üç-dört gazeteye dağılmış sekiz-on kişiye aşmayacak kişiyi safsatalarıyla baş başa bırakın.

Türkiye, demokratik hak ve özgürlüklerin daha da gelişeceği bir ülke olmaya doğru ilerliyor. 

Kürt sorunu, Türkiye'nin bu demokratik güzergâhında içinde taşıdığı rahatsızlık. Ayrıca, özellikle başta Ortadoğu bölgesinde olmak üzere, uluslararası sistemde sahip olmak istediği rolü engelleyebilecek cinsten de sancısı.

Bu rahatsızlık, bu sancı giderilmek, hatta bitirilmek zorunda.

Beşir Atalay'ın açıklamaları bu yönde atılması gerekli ama yeterliliği tartışmalı adımları içeriyor.

O konuda, yani "Açılım"ın öznesi olan konunun neresindeyiz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89