• BIST 97.717
 • Altın 143,837
 • Dolar 3,5683
 • Euro 3,9936
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 11 °C

Gerçek mi Kurmaca mı?

Hamid Omeri

“Barzani kaçtı(!)” diyerek kötü niyetlerini açık edenler ve bu düşünceyi yayanlar Federal Kurdistan Başkanı Mesud Barzani’nin açıklamalarından ve Pêşmerge’nin sergilediği mücadeleden sonra dün olduğu gibi bu gün de utanacaklardır. Batı Kurdistan’da bir savaş taktiği olarak zaman zaman adına “geri çekilme” denilerek belli yerleri bırakan ancak hemen ardından güç ve moral depolayarak tekrar taarruza geçen ve mevzilerini geri alan YPG güçleri nasıl onurlu bir mücadele verdiler ve veriyorlarsa Pêşmerge de en az onlar kadar onuruyla mücadele etmekte ve Kurdistan halkı ve toprağı için şehid düşmektedir. Kurdistan gençlerinin ve fedailerinin gerek Batı Kurdistan’da gerek Güney Kurdistan’da verdikleri bu mücadeleler Kurdistan tarihinin hanesine yazılır. Buradan yola çıkarak apaçık ortada olan mücadele ve fedakarlıkları manipulatif hamlelerle bir tarafın hanesine yazmaya çalışmak ve çabalamak Kurdistani ahlaka uygun değildir.

Anlamakta zorlanılan durumlar var. Üst düzey isimler bir yönden birlik beraberlik diyerek birlikte hareket edelim diyor ancak aynı üst düzey isimlerin kontrol ve denetiminde olduğu çok açık olan kimi medya kanalları ve isimler sabahtan akşama kadar birlik teklif edilenlere hakaret ediyor! Doğrusu bu durumda insan hangi halin gerçek hangisinin kurmaca olduğuna karar vermekte zorlanıyor. Fakat kurmaca her ne kadar kendini dayatsa da gerçek olan başkadır ve tadı muhakkak farklıdır. 

Kürdün her alanda birbirine destek olacağı böylesi dönemlerde sergilenen bu yönlü sakıncalı yaklaşımlar siyasi ve psikolojik bir manevradan başka bir anlam ifade etmiyor. Kamuoyu nezdinde Güney Kurdistan Yönetimini ve Pêşmerge’yi yıpratmak ve olası bütün kazanımları da kendi hanesine yazdırmak için medya yoluyla ortaya konan bu yaklaşımlardan vazgeçilmelidir. Zira Pêşmerge’yi tarihindeki fedakarlıkları ve kahramanlıkları dikkate almadan “ihanet”le yaftalamanın kirli bir manipulasyonun düzeneklerinden sızdığı ortadadır.

Çünkü Şengal terk edilmedi ve terk edilmesi düşünülemez. Şengal’in terk edilmesi Kurdistan’ın terk edilmesi ile eş anlamlıdır. Şengal çevresindeki bazı noktalardan geri çekilme oldu ve bunun elbette sonuçları olacaktır; olmuştur. Ancak bu askeri olayı Kurdistan halkına ve Kurdistan’a ihanetmiş gibi sunmak ahlaki temelde sorgulanmaya açıktır. Bu nedenle Serok Mesud Barzani’nin “Şengal’i ve Êzîdîleri gözümüzün bebeği gibi koruyacağız” sözü bir teminattır ki dün olduğu gibi bu gün de ortaya konan bu olmuştur. Bu çerçevede IŞİD Kurdistan’dan mutlaka çıkarılacaktır.

Gözden kaçırılmaması gereken önemli hususlar var.

IŞİD’in son hamlesi ağır silahlarla olmuştur ve buna ağır silahlarla cevap vermek ihtiyacı hasıl olmuştur. Pêşmerge satın aldığı yeni ağır silahlarla IŞİD’e karşı savunmadan taarruza/saldırıya geçmiştir ve kısa sürede onları Kurdistan topraklarından çıkaracaktır.

IŞİD’in Kurdistan toprakları ve dünya için oluşturduğu tehlike boyutu Federal Kurdistan Hükümetinin girişimleri ile kabul görmüş ve bu çerçevede başta ABD olmak üzere uluslararası seviyeden destek açıklamaları yapılmıştır.

IŞİD’in en önemli hedeflerinden birisi de dün olduğu gibi bugün de Batı Kurdistan’dır ve oradaki savaş uzunca bir süredir devam etmektedir. IŞİD’in Irak’ta ele geçirdiği silahlarla Rojava’ya yönelmek istediği aşikardır. Pêşmerge bunu engellemektedir. Dolayısıyla şimdiye değin kahramanca savaşan PYD Batı Kurdistan’da birlik ve beraberliği sağlamaya dönük girişimlere başlamalı ve askeri anlamda acilen teçhizatlarını daha modern silahlarla güçlendirme yoluna gitmelidir.

Unutulmamalıdır ki üzerine konuştuğumuz yerler Kurdistan topraklarının sadece ve sadece farklı koordinatlarıdır. Rojava dediğimiz yer de Kurdistan’dır Başûr dediğimiz yer de Kurdistan’dır. Bu nedenle Kurdistan halkını, ülkesi için mücadele veren bu güçlerden birini bir diğerine tercih etmeye yönlendirmek, zorlamak doğru değildir. Aslolan siyasi akılların da savaş alanında canını feda etmekten çekinmeyen Kurdistan Fedaileri gibi Kurdistan için mücadele etme aklına yönelmeleri olmalıdır.

Ezcümle: Elbette Şengal halkını, Êzîdîleri , Barzani’yi, Güney Kurdistan Yönetimi’ni özel çabalar neticesinde zor durumda bırakma gayretine dönüşen geri çekilme hamlesi nedenleri ve sonuçları ile birlikte IŞİD canileri oradan def edildikten sonra acilen ve kapsamlı bir şekilde sorgulanmalıdır.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89