• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 22 °C
 • Diyarbakır 28 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 27 °C

Ey ‘İslamcılar’! İslam’ın çadırından çıkın

Hamid Omeri

Siyonizmin Yahdudiliğe zarar verdiğini düşünen Yahudiler İsrail devletinin Gazze’de sergilediği vahşete karşı dünyanın bazı kentlerinde kitlesel eylemler yapıyor. İslamcı olduğunu iddia edenler de dünyanın belli yerlerinde katliamlar yapıyor ancak Müslümanların bu tür eylemlere ses çıkardığına pek şahit olamıyoruz. Ses çıkmayınca da İslam’a ve Allah’a dair olumsuz kanaati büyütmekte beis görmeyen İslamcılar eylemlerini sürdürüyor.

Hizbullah, El Kaide, IŞİD, El Nusra,…bu yapılara dair yapacağımız sosyal ve siyasi okumalarımızın bütünü, gerçekleştirdikleri itibariyle Allah’ın ve peygamberin bahsettiği İslam’ın hükümlerine aykırı davrandıkları ve selametin geçerliliğini ortadan kaldırmak için olanca güçleriyle çalıştıklarını gösteriyor. Bu yapıların siyasi ve eylem kronolojilerine bakıldığında masum olmadıkları aşikardır. Bir çoğu bir nevi sömürge karşıtı yapı olarak sunulsa da politik tavırları ve eylemlilikleri baz alındığında emperyalist algı ve sistemlerden uzak olmadıklarını hatta bağlantılı olduklarını görmek pekala mümkündür. Bu açıdan bazı devletlerin uçbeyleri olarak faaliyet yürütmekte oldukları dün ortaya çıktığı gibi bu gün de ortaya çıkmaktadır.

İlk cümlemle İsrail’i ve zulümlerini görmezden gelme niyetinde değilim ancak kırkına ermek üzere olan bir Müslüman olarak şimdiye değin numayiş seven ve bayrak yakmaktan zevk alan İslamcıların bahse konu örgütlerin kirli eylemlerine dair ciddi bir tavır ortaya koyduklarına şahit olmadım. İsrail Gazze’de uyguladıklarıyla zalimdir, bundan şüphe etmiyorum ve gerçekleştirdiği bu zulümlerin muhakkak bir şekilde teşhir edilmesi ve karşı durulması gerekir. Ancak zulmedenler değerlendirildiğinde kimileri tarafından kutsanmış olduğu sanılanlara dair yapılan belirgin ayırım çoğu zaman pozitif ayrımcılığı aşmaktadır. Bu aşma hali belirgin bir şekilde açık veya gizli bir desteğe dönüşmektedir. Bu bağlamda İsrail’in Filistinli çocukları öldürmesini kabul etmeyen birinin masumların canına ve malına ilişen her türlü saldırıya da karşı durması gerekir. Dolayısıyla Hizbullah’ın veya Hamas’ın da masum Yahudileri öldürmesinin de kabul edilmemesi gerekir. Ancak zamanı sadece kendi çerçevesinde bugüne getirme gayretinde olan ‘İslamcı’, güya İslam adına İsrail’e karşı dururken gariptir ama yine İslam adına Hamas’ın ve Hizbullah’ın yaptıklarına kah direkt kah sukut suretinde destek olmaktadır.

IŞİD ve El Nusra’nın Kurdistan’ın batısına yönelik gerçekleştirdiği katliam ve saldırılarına karşı şimdiye kadar hangi İslamcılar ses çıkardı veya eylem yaptı bilen var mı? Lokal tepkiler geliştiyse bundan haberdar değilim ancak ciddi manada bir tepkinin olmadığı da açıktır zira olsaydı farklı ve görülmemiş olacağı için mutlaka ses getirirdi. Haydi Türk İslamcılar zaten bizi bir kaşık suda boğmak istiyor deyip elimizi Türkiyelileşmenin yakasından çekelim peki Kurdistan’da neler oluyor!

Diyarbekir’de en son gelişen olay Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Dağkapı Meydanı’ndaki İftar Çadırı’nda ABD Adana Başkonsolosluğu’nun verdiği iftar yemeğine İslamcı olduğunu iddia eden bir grubun saldırısı ve çadırı yağmalayarak insanları yaralaması olarak basına yansıdı. İftar Çadırını yağmalayan bu kişilerin IŞİD’in Rojava’da Kurd ulusuna karşı topyekun bir saldırıya geçtiği günlerde nerede olduklarını bilen var mı? Erkenden İtikafa girdiler de haberimiz mi yok!

İnsanların şiddete, zulme karşı seslerini yükseltmelerine karşı değilim. Bunun için eylemler, yürüyüşler ve her türlü sivil ve demokratik eylemlerin gerçekleştirilmesinden yanayım. Ancak şiddete karşıyım ve özellikle bundan masumlar zarar görüyorsa asla tasvip etmem.

Şimdi bu İftar Çadırını yağmalayan İslamcılar, küffara karşı cihad mı gerçekleştirdi. Masumları yaralayarak Allah’ın dinine hizmet mi etti. Çadırı tarumar ederek Balıkçılarbaşı’ndaki, Xançepek’teki Benûsen’deki fakir fukaranın boğazından geçen bir tas sıcak çorbanın tadına tat mı kattı. Dağkapı’da ABD bayrağı yakarak Kurd Ulusu’nun ne denli özgürlük ve bağımsızlık sevdalısı bir millet olduğunu mu ortaya koydu.

Üzgünüm ama hiç birisini başaramadın Ey İslamcı!

Çünkü IŞİD Rojava’da senin kardeşlerini katlederken sesi çıkmayan sendin Ey İslamcı!

Çünkü İran her gün Şêx Saidi idam eder gibi bir bir kardeşlerini idam ederken ses çıkarmayan sendin Ey İslamcı!

Çünkü Musul’a Kerkük’e bombalı saldırılar yapılırken kılı kıpırdamayan sendin Ey İslamcı!

Çünkü arkasından ağladıkların manşetleriyle Bağımsız Kurdistan’ın Arapların kalbine saplanan bir hançer olacağını ilan ederken susan sendin Ey İslamcı!

Bu nedenle sizlerin Allah’a ve İslam’a verdiği zararı bugünlerde hiç kimse vermiyor. Sadece Kurdistan’da yakın geçmiş zamanı çağırsak mesela Batman’dan ve Silvan’dan hayata tutunan tarihsel bağ kopar. Çünkü kendinize ve şiddetinize bağımlısınız. Bu haliyle ne geçmiş zamanın yani “Asr-ı Saadet”in ne de gelecek zamanın yani “Adn Cennetleri”nin sizin için geleceği yok. Bulunduğunuz mıntıkaların selametini bozuyorsunuz. Biriktirdiğiniz sermaye ne Kurdistan adına ne de İslam adına özgürlük olmadı ve bu gidişle olmayacak. Yaptıklarınızın telafisi yok zaten telafi etme niyetiniz de yok. Bu tavırlarınızla İslam’ın yalan ve yanlış anlaşılmasına sebebiyet veriyorsunuz. Böyle yaparak Allah’a, Müslümanlara ve İslam’ın Çadırına zarar veriyorsunuz.

Not: Diyarbekir’de sadece İftar Çadırı’na saldırı olmadı. Güney Kurdistan’ın Bağımsızlığına destek olmak maksadıyla Kurdistan Demokratlar Platformu tarafından açılan imza standına da ses bombası atıldı. Bu eylem de derin hesapları ve kaygıları olanların bir eylemidir ve Kurd Milletinin bu tür eylemlere ortak bir akılla karşı çıkması gerekir.

 • Yorumlar 24
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89