• BIST 78.999
 • Altın 125,226
 • Dolar 3,0791
 • Euro 3,3495
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 21 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 9 °C

'Evet' ve 'hayır' sonuçları

Cengiz Çandar

12 Eylül referandumu, ‘evet’ ya da ‘hayır’ sonucu kadar ilginç ve önemli sonuçlar üretecek. Sonuç ne olursa olsun, 13 Eylül günü, yani bir hafta kadar sonra hayat, bıraktığımız noktadan devam etmeyecek.

‘Hayır’ sonucu çıkarsa, ne olacağını kestirebiliriz. Referandumu, “Tayyip’e evet ya da hayır”a dönüştürmek istemiş olan cephe, çıkan ‘hayır’ sonucunu “AKP iktidarının meşruiyeti bitmiştir” yorumuyla birlikte hızla seçim kampanyası atmosferine taşıyacak; önümüzdeki haziran ayına, 2011 ortalarına dek gerilimli ve siyasi çalkantılarla dolu bir döneme adım atacağız.

Rejimin niteliği bakımından bundan daha önemli sonucu ise ‘statüko zaptiyeleri’nin -başta yüksek yargı organları- canlanması olacak. Özellikle HSYK -5 kişi- kontratağa geçecek ve Ergenekon yargı sürecini terse çevirmek, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı ve yargıçları hallaç pamuğu gibi atmak için yüreklenecek.

Yargıtay ve Danıştay, başkanlarının ağzından siyaset sürecine gürültülü biçimde dahil olacaklar.

Referanduma giden süreçte erozyona uğradığı besbelli olan MHP, sanki referandumdan ‘hayır’ sonucu çıkması kendi eseriymiş gibi, yüreklenerek siyaset sahnesinde gerginlik ve çatışma üretmeye devam edecek.

CHP’nin geleneksel bağlarını gevşetmeye çalışacağı izlenimini veren genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘hayır’ sonucunda, CHP’nin eski ‘kurumsal bağları’na daha da fazla rehine kalacağını kestirmek zor değil.

‘Hayır’ sonucunun Ak Parti’de belirli bir ‘moral bozukluğu’na yol açacağını ve 2011 genel seçimlerinde ‘tek başına iktidar’ kaybına uğrama kuşkusunun parti yönetiminde ve saflarında artacağını da tahmin edebiliriz.

Böyle bir tablonun, Ak Parti’de 13 Eylül 2010 ile 2011 genel seçimleri arasındaki kalan dönemde ‘reformcu enerji’yi daha da törpüleyeceği ve ‘sağ seçmen zemini’nde MHP ile ‘milliyetçilik rekabeti’ne tutuşması ihtimalinin artacağı da tahmin edilebilir.

***

‘Değişime karşı direnme’nin bir başka deyimle ‘statükonun zaferi’ anlamına ister istemez gelecek olan 12 Eylül’den ‘hayır’ çıkması sonucunun doğuracağı sonuçlar beş aşağı beş yukarı bunlar.

‘Evet’ sonucunun çıkması halinde ortaya çıkacak sonuçları kestirmek ‘hayır’ın sonuçlarına oranla daha zor.

Bununla birlikte, ‘evet’ sonucunun çıkmasının, ‘yeni anayasa’nın, ‘demokratik, sivil, yeni anayasa’nın gerekliliğini tetikleyeceği, ‘evet’in şimdiden görünebilir sonuçlarının başında geliyor.

Ak Parti’nin ‘reformcu enerji’yi edinebilmesi veya olduğu kadarıyla muhafaza edebilmesi, ‘evet’ sonucuna bağlı görünüyor. Bu da Ak Parti’nin 2011 seçim platformunun ‘yeni anayasa taslağı’ olmasını beraberinde getirecek.

Bunun olabilmesi, Türkiye’de siyasetin önünü açacak şanslardan biri. İktidar partisi, ‘anayasa değişikliği’nin harekete geçireceği yeni süreçte ‘yeni anayasa’yı ‘seçim platformu’ yaptığı noktada, diğer tüm partilerin benzeri bir uğraşa girmemesi imkânsız.

Bu da 2011 seçim kampanyasının, bugüne dek olanlara oranla daha ‘içerikli’ olmasını sağlayabilir. 12 Eylül referandumuna giden yoldaki kampanya, hatırlamak istenmeyecek düzeysizlikte ve kalitesizlikteydi.

‘Hayır’, Türkiye’de siyaseti seçimlere doğru daha da düzeysizleştirecek, ‘evet’ ise siyasete ‘siyasi içerik’ getirecek sonuçlara gebe.

***

BDP’nin ‘boykot’ kararının -aksini ispatlamak için ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar- TBMM grubunun en az yarısının eğilimi olmadığını ‘birinci ağızdan’ biliyoruz. BDP seçmen tabanının hatırı sayılır bir oranının da ‘evet’ eğilimli olduğu, üzerinde tartışılmayan bir olgu.

Hal böyleyken, ‘İmralı-BDP’ boykotlu bir anayasa değişikliği referandumundan ‘hayır’ sonucu daha yüksek oranda çıkarsa, korunmuş olan ‘statüko’, Kürt siyasetindeki ‘statüko’nun da devamını sağlamış olacak.

‘Evet’ çıkarsa Kürt siyasetindeki ‘statüko’ da sarsılmış olacak.

Bu nedenle, 12 Eylül referandumu, ‘İmralı-BDP’ eksenli Kürt siyaseti açısından da önemli bir ölçüm sağlayacak.

Bu yönüyle 12 Eylül referandumundan ‘evet’ sonucu çıkması, Kürt siyasetine yansımalarından ötürü Kürt halkı için ‘hayırlı’ bir sonuç olacak.

‘Hayır’ın ‘statükocular’ için hayrı var.

‘Evet’in ise Türkiye’de değişim dinamikleri ve ülke için, dolayısıyla ‘Kürtler’ için de... 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89