• BIST 79.398
 • Altın 125,724
 • Dolar 3,0853
 • Euro 3,3670
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 20 °C
 • Berlin 22 °C

Eşbaşkan

Taha Akyol

TAYYİP Erdoğan 2014’te Köşk’e çıkacak, Abdullah Gül partinin başına geçip 2015 seçimlerini takiben başbakan olacak; şimdi Erdoğan partiyi Gül’e kaptırmamak için eşbakanlık kurumu getiriyor!

Basında bu haberlerle birlikte muhtemel eşbaşkanlar diye isimler bile çıkıyor... Numan Kurtulmuş veya Ali Babacan eşbaşkan olacaklarmış, Çankaya’daki Erdoğan adına partiyi ve Gül’ü kontrol edeceklermiş...

Bu haberleri okuduğumda “saçma” diyorum, bu saçma senaryolar nasıl “haber” yapılır diye de hayret ediyorum.

SİYASETİN TABİATI

Erdoğan’ın Köşk’e çıkınca partiyi kontrolü altında tutmak istediği belli. Bunu sistem değişikliği isteyerek, Özal ve Demirel, Köşk’e çıkınca partilerinin nasıl dağıldığını anlatarak defalarca ortaya koydu.

Fakat “paket”te eşbaşkanlık sisteminin yer alması sebebinin Erdoğan’ın bu arzusu olduğu nereden belli?

Gül’ün böyle bir “kontrol” sistemini kabul etmesi asla mümkün değildir, kişiliğine temelden aykırıdır.

Böyle “eşbaşkan” denilen uzaktan kumandayla ya da “emanetçi” aracılığıyla parti yönetmek de siyasi hayatın gerçeklerine asla uymaz. Partilerin büyük kongrelerinde sandıktan neyin çıkacağını Çankaya’dan tayin etmek mümkün olmaz... “Lider kültü” çok güçlü olsa bile partilerin iç dinamikleri vardır.

Böyle düşündüm ama yine de bir ‘çek’ edeyim dedim.

BDP’NİN TALEBİ

Biraz araştırdım, gördüm ki, “eşbaşkan” formülünden başlangıçta Erdoğan’ın bile haberi yoktu. Hatta çalışma arkadaşlarına “Bu da nereden çıktı?” diye sormuş.

Paketi hazırlayıp Başbakan’ın tasvibine sunanlar “Âkil Adamlar”ın raporlarını incelemişler, AKP’nin 2012 kongresindeki taahhütlere bakmışlar. BDP’nin taleplerini gözden geçirmişler ve “uygun” gördüklerini almışlar... Paket böyle oluşmuş.

“Eşbaşkan” kurumunun yasalaştırılması BDP’nin uzun istekler listesinden pakete giren birkaç kalemden biri... Çankaya senaryolarıyla hiçbir ilgisi yok.

SİSTEM DEĞİŞMİYOR

Görünen toplumsal ve siyasi dinamik, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması, Gül’ün de başbakan olmasıdır.

“Başbakanlık” kurumunun kaldırıldığı veya zayıflatıldığı başkanlık, yarı bakanlık gibi öneriler toplumda tutmadı.

“Başkanlık sisteminin faziletleri”ni parti tabanına anlatmak için oluşturulan heyetler işlevsiz kaldı.

Düşünülebilecek en kötü sistem olan “partili cumhurbaşkanı” da destek bulamadı.

Eğer AKP bu arzularından birini anayasa değişikliği halinde Meclis’e getirseydi, AKP içinde birçok milletvekilinin de bunlara karşı olduğu görülürdü, çünkü, anayasa değişikliği gizli oyla yapılır.

Askerlerin anayasasında açık oylama vardı, Turgut Özal, anayasa değişikliği gibi çok önemli bir konuda “milletvekillerinin hür iradesi” geçerli olsun diye 1987’de gizli oylama ilkesini getirmiştir

GÜL VE ERDOĞAN

Gül’ün partiye dönerek başbakan olması yönündeki eğilim gittikçe güçleniyor. Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in buna açık destek vermeleri son derece anlamlıdır.

Gül düşük değil yüksek profilli bir başbakan olur. Halk tarafından seçilmenin cumhurbaşkanına ilave siyasi güç kazandıracağı da doğrudur...

Bu durumda, Erdoğan ve çevresi “iki başlılık olmasın” diye cumhurbaşkanını daha da yetkilendirmeyi, başbakanı ise yetkisizleştirmeyi savunuyordu, fakat bu olmadı.

Evet “iki başlılık” riski doğrudur ama çözüm sistemi değiştirmek değil, parlamenter sistemi işletmektir. Anyasa ve geleneklerimizde ikisinin de yetkileri bellidir. Yürütme yetkisi esasen başbakana aittir. İkisi de anayasaya uygun davranırsa, siyasi kriz çıkmaz.

Türkiye parlamanter sistemi iyi işletmeye bakmalıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89