• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 16 °C

Erdoğan'ın Ortadoğu politikası neden hedeflerine ulaşamıyor?

Murat Yetkin

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı altında Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor.

Erdoğan-Davutoğlu, bir ekip olarak Türkiye'nin isminin uluslararası politikada şimdiye dek hiç olmadığı kadar öne çıkmasın sağladı son bir kaç senedir; tabii her serinde de en arzulanan şekilde olmadı ismimizin anılması.

Erdoğan'ın, ideolojik çerçevesi Davutoğlu tarafından çizilen dış politikasının -başta Avrupa Birliği ile yaşanan ama hızla yaşanıp biten bir kaç yıl dışında- en öne çıkan unsuru ise İslam coğrafyası ile ilişkilerin canlandırılması oldu.

Bunun amacı sadece ekonomik büyüme için yemi ticaret rotaları bulmak değildi. Aynı zamanda Müslüman ülkeler arasında siyasi ve ekonomik işbirliğinin taze bir dayanışma ruhuyla, "çıkarlar değil, değerler" sloganıyla Türkiye'nin öncülüğünde harekete geçirilmesi de amaçlanıyordu.

Bu coğrafyada kendilerini beş yüz yıl egemenliğinde tutan Osmanlı dönemine büyük bir özlem duyulduğu yolundaki varsayımın bir kaç küçük istisna dışında pek tutmadığını söylemek mümkün. Keza, Erdoğan ve Davutoğlu'nun Müslüman coğrafyada Arap Baharı ile doruğa ulaşan popülerlik ve etkisinin, Müslüman Kardeşler önderliğindeki hareketlerin saman alevi gibi hızla sönmesiyle birlikte eskisi gibi olmadığı da görülüyor.

Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin dış politikasının sonuç alıp almamasına bakılmaksızın yürütülüş biçimiyle, "Batıya karşı İslam ve Türkiye" teması ve "Değerli yalnızlık" türünden söylemlerle ilk kez oya dönüşmüş olduğu bir gerçek.

Ancak Erdoğan'ın Ortadoğu politikasının bütün hedeflerine ulaşamamış olmasında küresel ve bölgesel siyasi durumun değişmesi, bu değişikliğe ayak uydurulamamış olması yanı sıra bir dizi iç sebep de bulunuyor.

Türkiye'nin üç önemli kurumunun imkan ve kabiliyetleri bakımından Erdoğan'ın iddialı dış politika hedeflerine, özellikle Ortadoğu ile ilgili hedeflerine ayak uydurmakta zorlandığını söylemek gerekiyor.

Bu üç önemli kurumun, Dışişleri, Genelkurmay ve MİT olduğu görülebiliyor. Biraz yakından bakalım:

1- DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İkinci Dünya Savaşından bu yana Türk Dışişleri'nin asli ilgisi Batı, özellikle de ABD ile ilişkiler ve Yunanistan-Kıbrıs türünden geleneksel konular oldu. Turgut Özal'ın üyelik başvurusundan sonra Avrupa Birliği'nin ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Türki cumhuriyetlerin resme dahil olması bile Türk hariciyesinin dikkatini kendi doğusuna ve özellikle güneyine çevirmeye yetmedi.

Temel olarak ideolojik gerekçelerle, Müslüman coğrafya hep kol mesafesinde tutuldu. Yükselmeye teşvik edilecek genç diplomatlar hep Batı başkentlerine, kurumsal kültürün dar halkasına dahil olmayanlar -Rusya, İran ve İsrail dışında- Asya, Afrika ve Arap başkentlerine gönderildi. O durumda dahi Türk Dışişleri'nde Rusça, Farsça bilen diplomat sayısı dahi bir elin parmaklarını geçmiyordu; bırakalım Kürtçe, Ermenice, Yunancayı, Arapça bilen çok azdı.

Dolayısıyla AK Parti 2002'de iktidara geldiğinde Dışişleri'nin insan kaynakları Erdoğan'ın Güney Doğu Asya'dan Afrika'ya dek Müslüman coğrafyaya açılım hedefine ayak uydurmakta hem imkan kabiliyetler, hem de sayı olarak zorlandı. Bu açığın Fethullah Gülen'in okul ve ticaret ağları ile doldurma girişimi ise 2013'te yolların ayrılmasıyla ortaya çıkan fiyasko ise halen toparlanma aşamasında.

2- TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ: Türkiye'nin 1952'de katıldığı NATO'nun ikinci büyük ordusu olarak anılmasına karşın TSK dış güvenlik bakımından temel olarak bir savunma gücü; mesela sadece saldırı amaçlı bir hava gücü, ya da mesela uzun menzilli füzeleri bulunmuyor. İkincisi, hayli politize olmuş bir askeri güç: Soğuk Savaş boyumca üç askeri darbe, çok sayıda hükümet işlerine müdahale bunu gösteriyor; keza Soğuk Savaş etkisinin sona erdiği 2007'deki girişimin ters tepmesi de. Bütçe, eğitim ve dikkatinin önemli bir kısmı, İran, Irak ve Suriye bağlantılı Kürt sorunu türünden iç meselelere yoğunlaşmış durumda. Ve teknolojik imkanları da böylesine kritik bir coğrafyada, bu kadar büyük bir orduda olması gerektiğinin hayli gerisinde. Mesela, Davutoğlu Türk Dışişleri Bakanı olarak Suriye'de uçuşa yasaklı bölge için ülke ülke dolaşırken, kerkes bunun sadece Birleşmiş Milletler dolayımıyla siyasi sorunu aşmak için olmadığını biliyordu. Türkiye'nin kendi askeri imkanlarıyla bir uçuşa yasaklı bölge dayatamayacağı ve esas olarak ABD Başkanı Barack Obama'yı göreve çağırdığı ortadaydı; onun öncelikleriyse Erdoğan'dan farklıydı. Özetle, Erdoğan'ın hedefledikleri, sadece diplomasinin değil, askeriyenin elindeki imkanların da ötesindeydi; siyaset eldeki imkanlara göre kurgulanmıyordu. Buna bir de Ergenekon, Balyoz gibi asker içindeki siyasete müdahaleye meraklı maceracı kesimleri caydırma amacıyla başlayıp dozunu aşan davaların yan etkisi olarak, askerin günlük basit işleri dahi sormadan yapmadığı bir ruh hali de eklenmişti.

3- MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI: Türkiye'nin aslında yüzyıllar boyunca gelişmiş bir gizli harekat geleneği ve yeteneği vardı. Ama NATO sistemine dahil olduktan sonra Türk istihbaratı "komünizm tehlikesine" karşı yeniden yapılandırmış ve yüzümü içeri dönmüştü. Dış istihbarat operasyonlar, stratejik kararlar daha çok Batılı müttefiklerin -başta Amerikalılar ve bir ölçüde Almanlar) inisiyatifinde yürütülüyordu. Neredeyse bütün kurumsal kültür ve eğitim, daha çok askerlerin kontrolünde, Amerikalılarla işbirliği üzerine kurulmuştu. O kadar ki mesela "Haber toplayıcı" diye tercüme etmeye dahi gerek duyulmadan İngilizce "Case officer" deyiminin karşılığı "Keysofisır", "Haber Değerlendirici" diye tercümeye dahi gerek duymadan "Desk Officer" görevlisine de "Deskofisır" deniyordu. Türk gizli servisinin dışarıya yönelik gizli, ya da özel harekat yetenekleri adeta özel olarak unutturulmuş, köreltilmişti.

Dolayısıyla Erdoğan, Kürt ve Kıbrıs konuları dışında, özellikle Ortadoğu alanında Suriye'den Mısır'a, İsrail'den Libya'ya özel görevler talep etmeye başladığında, tökezlemeler de başladı. (Kürt diyalogunun şimdiye dek götürülebiliyor olması dahi, dış istihbarat amaçlı MİT'in aslında iç güvenlik işleviyle örgütlendiğini göstermiyor mu?)Arap Baharı, MİT'in yeni patronu Hakan Fidan'ı kafasındaki dönüşümü değil tamamlamak, henüz başlarken yakaladı. Hariciye ve askeriye gibi istihbaratın da Erdoğan'ın iddialı dış politika hedeflerine tam olarak ayak uyduramadığı, başka ifadeyle, Erdoğan'ın hariciye ve askeriye gibi istihbarattan da yapabileceğinden fazlasını istediği acı tecrübeler sonucu anlaşıldı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89