• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 15 °C

Erdoğan'ın 2013 makası

Avni Özgürel

İktidar elbette cazip ama bir o kadar da sıkıntılı bir mevki. Al diyenin olmadığı, ver diyen kalabalığın kuşattığı kat hükümet. Bir açıdan bakıldığında her şey siyasi iradenin işaretine bağlı. Ancak bir başka açıdan bakıldığında da durum göründüğünden çok farklı. Zıt talepler, çelişen çıkarlar ve bunlara bağlı öneriler, ters yorumlar, aykırı beklentiler gibi sıkıntı koridorunda üreyen şey siyasi irade. 

Farzımuhal demek gereksiz. Elimizde somut örnek var: Gündemdeki konu malum, Kürt meselesi. Şüphe etmiyorum ki Tayyip Erdoğan farklı iki kutbun etkilemeye çalıştığı hedef kişi konumunda. 

“... Sayın Başbakanım, Uludere değerlendirmeniz muhteşemdi. Gözlerimiz yaşardı, yüreklere su serptiniz. Artık asker siz ne derseniz ona göre hareket edecektir. Bu sayede Batı Anadolu’da açamayacağımız kapı kalmadı. Beklenenin aksine doğuda da geriye kaymış değiliz. Zaten ağzımızla kuş tutsak, talep ettiklerinin tamamını versek bile fazladan alabileceğimiz tek bir Kürt oyu yoktu. Alabileceğimizin azamisini 2011’de aldık. Ama şimdi MHP oyları hızla boşa çıkıyor. Taban akın akın bize kayıyor. CHP’li seçmen çok etkilendi ordu konusundaki sözlerinizden. Zaten mezhepçilik konusundan rahatsızlar. Amaç Allah’ın izniyle zatıâlinizi ‘başkan’lık katına taşımaksa bu tavrı değiştirmemeliyiz Sayın Başbakanım. Kürt meselesini çözmek istemenizi anlıyoruz. Söz verdiniz, doğru. Biz de çözmeyin demiyoruz. Ama Çankaya düğümü çözüldükten sonra çözün diyoruz. Her şeyin sırası var, öncelikler meselesi önemli diyoruz. Bir asır beklediler, üç- beş sene daha beklesinler, ölmezler ya... Tehditlere kulak asmayın, hiçbir şey olmaz.” 

Çözüm ve çözümsüzlük

Meselelere siyasi fayda penceresinden bakan; hesapları oy/sandık üzerine yapan anlayışla böylesi bir yaklaşıma hak vermek mümkün elbette. Bilinen şey: Kimi meseleleri çözmek siyasete (+) getirir; kimi meseleleri çözmemek!.. 

Ancak bunun tam tersi söylemler de dört bir yandan akıyordur herhalde siyasi irade şekillenirken. Erdoğan bunları da farklı ağızlardan, kalemlerden işitir muhakkak. 

“... Sayın Başbakanım, açık söylemek gerekirse tarihin bu döneminde talihin yüzümüze güldüğünü söyleyebiliriz. Zira zatıâlinize duyulan eşine az rastlanır sevgi ve sonsuz güven sayesinde ülkemizin kangrenleşmeye yüz tutmuş sorunlarını çözme, şimdiye kadar çözüme engel olanların itirazlarını geri çekmeye ikna imkânı artık elimizde. Türkiye gövdesinin sinir düğümü Kürt sorunu. Dolayısıyla bu meselenin çözümü devletin yeniden inşası boyutunda devasa bir proje. Siz ve sizin işaretinizle AK Parti çözüm taşının altına elini uzattı. Bu vaadi verdiniz. Gerçek şu ki bu çözümle Türkiye’nin 2023 olarak belirlediğiniz 21. yüzyılın ilk çeyreğindeki hedefe yürüyüşünün önünde hiçbir engel kalmayacak. Aksi yorumlara lütfen kulak tıkayın. Çözüm sanılanın aksine zihni rahatlayacak Kürt seçmeni özgürleştirecek. Geniş kitlelerin kaygılı olduğu, çözümün AK Parti’ye oy kaybettireceği iddiaları da gerçek değil. Aksine, mesele akla gelebilecek her boyutuyla ve neredeyse en uç taleplere kadar tartışıldığı için toplum sizin ortaya koyacağınız formülü benimsemeye hazır.” 

Yanlış diyebilir misiniz? 

Erdoğan’ın tercihi

Bu yaklaşım siyaseten kayba oynamaktır denirse bunu iddia edenlerin söz konusu değerlendirmeye haklılık kazandıracak elle tutulur bir delili işaret etmeleri lazım. 

Hülasa... 

Siyasi irade dediğimiz şey aslında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tercihi. Başbakan, bazı çıkışları ‘gündemi kontrol etme’ maksadıyla yaptığını söyleyecek kadar açıksözlü bir kişi. Nitekim böyle değerlendirilebilecek beyanların onlardan beklediği işlevi yerine getirdikten sonra arkasını bırakıyor. Ancak şimdiye kadar farklı görüşleri dinleyip zihninde uzun süre demlediği meselelerde tavrını açıkladıktan sonra geri çekildiği görülmedi.

Umalım ki 2013’te Tayyip Erdoğan’ın iradesi, üzerinde ‘Çözüm’ etiketi bulunan, içinde yeni anayasa, Kürt meselesi, terör, seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu olan paketten yana olsun.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89