• BIST 78.739
 • Altın 126,866
 • Dolar 3,1113
 • Euro 3,3879
 • İstanbul 12 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 18 °C
 • Berlin 19 °C

Erdoğan, İhsanoğlu, Demirtaş

Fuat Keyman

Artık adaylar resmileşti. AK Parti adayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; CHP ve MHP adayı, Ekmeleddin İhsanoğlu; HDP adayı, Selahattin Demirtaş.

Erdoğan, İhsanoğlu ya da, Demirtaş; birisi, Türkiye’nin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olacak.

İlklerin yaşandığı bir seçim.

HDP, seçimlere Demirtaş’la giriyor. Kuvvetli ve sevilen bir aday. En azından kuramsal olarak Türkiye’nin Kürt sorunundan gelen ilk cumhurbaşkanı olma olasılığı var.

Nereden nereye? Onca can, onca gencin ölümü, onca faili meçhul, onca işkence ve şiddet, onca acı, onca gözyaşı…

Niye?

Niye elli bine yakın ölüm? Niye Kürt dendiği için yıllarca hapis yatmalar? Niye Türkiye’nin her tarafında acıya gömülen, kararan yaşamlar, aileler?

Bugün Demirtaş, "Ben, sadece Kürtlerin değil, sadece bölgenin değil, Türkiye’nin, tüm Türkiyelilerin Cumhurbaşkanı olmak istiyorum" iddiasıyla yollara çıkıyor.

Kürtler, etkili siyaset yapıyorlar ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için de güçlü ve etkili bir aday çıkarttılar.

Demirtaş’ın adaylığı, Türkiye için, Türkiye’nin geleceği için çok önemli.

Kürtler, yeni Türkiye’nin etkili ve kilit aktörü olacaklarını Demirtaş adaylığıyla bir kere daha söylediler.

Irak’ın bölünme olasılığı artarken, Güney Kürdistan’da Kürt Devleti kurulma olasılığı da artırıyor.

Böyle bir zaman diliminde Demirtaş’ın, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olma, cumhurun başkanı ve temsilcisi olma iddiasının kilit öneminin altını çizelim.

Çözüm süreci, bir anlamda, tam da bu: siyasetin oyunun tek kuralı olması. Önemli olan bu kuralı demokrasiyle eklemlemek ve “demokrasi kasabada tek oyundur” diyebilmek.

Demirtaş, Kürtler siyaset yapıyorlar ve Türkiye’de demokrasinin kasabanın tek oyunu olması için ben varım diyorlar. Çok önemli…

AK Parti görkemli bir törenle Erdoğan’ın adaylığını açıkladı. Erdoğan, 12 yıldır Başbakan. Eylül, 2014’den itibaren beş yıl, hatta, “5+5 yeniden seçilme” olasılığıyla on yıl, 2024’e kadar cumhurbaşkanı olabilir. Bu, Türkiye’nin en uzun yönetimde olan lideri olmak demek.

Yalnız vurgulayalım: Cumhurbaşkanlığı halk oyu olsa da Başbakanlık değil yarı başkanlık hiç değil. Türkiye’de anayasa değişmedikçe Başbakan yürütmenin başı, Cumhurbaşkanı değil.

Erdoğan, başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı nitelikleri içinde, cumhurbaşkanlığına da yürütme işlevini kazandırmak istiyor. Bunun gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğini göreceğiz. Kolay değil…

Demirtaş gibi Erdoğan’ın adaylığı da iddialı, dönüştürücü olma iddiasında…

Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, AK Parti bugünkü AK Parti olmayacak, Türkiye için de ilginç günler başlayacak. Göreceğiz…

Bir ilk de CHP ve MHP’nin bir araya gelip tek aday çıkartmalarıyla yaşandı: İhsanoğlu.

İhsanoğlu, Demirtaş ve Erdoğan gibi siyasetçi değil. MHP’yle bağları güçlü ama CHP’yle zayıf. CHP içinde tartışmalar, iktidar oyunları hemen başladı. CHP seçmeni de İhsanoğlu’nu kolay kabul etmiyor gözüküyor.  Bazı CHP’liler oy vermeyebilir, bazıları Demirtaş’a oy verebilir. Bu bağlamda, üç aday için de, en sorunlu gözüken, İhsanoğlu.

Ama o da küresel ölçekte saygın bir isim, Türkiye’nin dünyayla son zamanda bozulan ilişkilerini düzeltecek, ülke içindeki kutuplaşma ve güvensizlik sorunlarını azalmasını sağlayabilecek bir aday. İhsanoğlu’nun da önemli özellikleri var.

Türkiye, çok kritik bir seçim yaşayacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seçmenleri olarak, bu adayları sadece ayrı ayrı değil, birlikte, aynı ortamda birbirleriyle tartışırken de izlemek ve dinlemek istiyoruz. Bu adaylardan birisi, cumhurun başkanı olacak. Cumhur olarak, karar verirken, görelim bakalım ne diyorlar, nasıl birbirlerinden ayrışıyorlar?

Sevgili İbrahim Betil, önce düşündü. En az iki kere, üç adayın cumhurun önünde birlikte tartışmalarını talep etti. Change.org’da imza kampanyası başlattı. Ben genelde kampanyalara imza atmıyorum. Ama, buna hemen imzamı attım. Tüm Türkiye’nin seyredebileceği bir kanalda, tarafsız bir yöneticiyle bu tartışmalar yapılabilir. Yapılmalı da.

Tartışmaya devam edeceğiz…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89