• BIST 79.433
 • Altın 125,756
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 23 °C

Erdoğan-Davutoğlu dönemi: Riskler, beklentiler, partiler, aktörler...

Fuat Keyman

Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı'ndan sonra, yeni Başbakanı da belli oldu: Ahmet Davutoğlu.

Yeni Türkiye’nin yönetimini ve özellikle siyasal alanda yeniden inşa sürecini, bu iki isim götürecek. Gerek Erdoğan’ın Davutoğlu ismini genel başkan adayı ve Başbakan olarak açıklamasının, gerekse Davutoğlu’nun teşekkür konuşmasının odak noktası, devletin yeniden inşası ve etkili toplum yönetimiydi.

“Erdoğan-Davutoğlu dönemi” artık başladı. Bu dönemi partilere, aktörlere, riskler ve beklentilere bakarak haritalandıralım:

Rislerden başlayalım. Beş önemli riskli alandan bahsedebiliriz:

Dış Politika; IŞİD, Irak, Suriye, Mısır, İran, İsrail-Filistin sorunları, Batı ile ilişkiler, AB süreci.

Ekonomi; gerek, ekonomik dinamizm, girişimcilik, yeni orta sınıfların beklentilerini, gerekse de, büyüme, cari açık, enflasyon, işsizlik, Merkez Bankası bağımsızlığı vb. süreçler ve sorunlar nasıl yönetilecek, yönetim aktörleri kimler olacak.

Çözüm süreci; silahın bitmesi temelinde devam edecek, artık, “çatışma sonrası yeniden inşa dönemi” başlatılma noktasında. Bu doğru. Fakat, başarının devam etmesi için yasal, idari, demokratik ve toplumsal güven temelinde yapılacak reformlar ve düzenlemeler nasıl ve ne derecede gerçekleştirilecek soruları yanıt bekliyor.

Denge ve denetleme; hem yürütme ile yargı ve yasama hem de yürütme ile yerel yönetimler ve sivil toplum arasındaki denge ve denetleme sisteminin ve mekanizmaların nasıl işleyeceği; diğer bir değişle, Erdoğan-Davutoğlu yönetimi, nasıl denetlenecek sorusu belirsiz.

Kutuplaşma; farklı kimlikler arası güvensizlik, konuşmama, ayrışma sorunu devam edecek mi, çözülecek mi?

Peki, beklentiler başlığında neler söyleyebiliriz?

Yurt içi ve dışında, iki farklı hatta zıt beklenti var. Bir; bir tür başkanlık sistemine geçme ve güçlü yürütme temelinde demokrasiden, denge ve denetlemeden sapma, otoriterleşme. İki; seçimleri kazanma temelinde Erdoğan ve AK Parti’de rahatlama ve 2023 vizyonuna yönelerek, riskler üzerine, toplumun farklı kesimleriyle müzakere içinde odaklanma.

Bu beklentilerden hangisinin ağırlık kazanacağı, Eylül ayından itibaren, Erdoğan-Davutoğlu yönetiminin, yukarıdaki rislere ek olarak, hangi aktörlerin ekonomiyi yöneteceği, ve, AB müzakere sürecine, yeni anayasaya, medya ve sivil toplumla ilişkiye nasıl yaklaşacağı belirleyecek.

Partilere baktığımız zaman;

AK Parti’nin; ağırlığını 2015 Genel Seçimleri'ne vereceğini, Türkiye yönetimindeki egemen parti konumunu 2019’a kadar götürmek için çalışacağını söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanlığı biten Abdullah Gül, belli süre, 2015’e kadar, aktif siyasete katılmadan bekleyecektir.

CHP’in; bu dönemin en sorunlu partisi olacağını, kurultay ve iç iktidar kavgaları tarafından rehin alınacağını, bölünme riski içinde olduğunu, diğer bir değişle, bugün, “Çanların CHP için çaldığını” söyleyebiliriz. CHP, 5-6 Eylül Kurultayıyla, çok sıkıntılı bir döneme, geleceği ile ilgili kritik kararlar alma dönemine giriyor.

HDP’nin; Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı başarıyla, 2015 Genel Seçimleri'ne güçlü bir biçimde hazırlanacağını, çözüm sürecine ağırlık vereceğini ve yeni Türkiye’nin “esas muhalefet partisi” biziz söylemini geliştireceğini, bu yönde, sosyal demokrasiye, özgürlükçü-demokrat sola ve liberallere yaklaşacağını söyleyebiliriz.

MHP ise, 30 Mart Yerel Seçimleri'ndeki oy yükselişini devam ettirmek isteyecek, bunun için, çözüm sürecine net tavır alacak, AK Parti eleştirisinin ve milliyetçiliğin esas aktörü olduğunu vurgulayacak söylem ve tavır içinde 2015 seçimlerine hazırlanacak.
Diğer bir değişle, Erdoğan-Davutoğlu döneminde, HDP’nin haricinde, “egemen AK Parti-zayıf muhalefet ilişkisi devam edecek.

Aktörlere baktığımız zaman;

Batı ve uluslararası toplum, Erdoğan-Davutoğlu yönetiminin, özellikle, dış politika ve ekonomide nasıl bir yol ve yönetim izleyeceğine bakıp, bekle gör politikası izleyecektir. Ekonomideki Ali Babacan yönetiminin devam edeceği beklentisinde olacaktır. Türkiye’nin, bölgesinde ve küresel ölçekte öneminin devam etmesi, Batıyı bekle göre itecektir.

Ülke içindeyse, Gülen Hizmet Hareketi, kendisini yeniden yapılandırmak için, kendi içine kapanması olasıdır.

Ekonomi ve sivil toplum aktörleriyse, kutuplaşmadan çıkma, kapsayıcı ekonomik büyümeye odaklanma, AB müzakere sürecini canlandırma, ve, demokratik yeni anayasa yapım umutlarını ve beklentilerini devam ettireceklerdir.

Erdoğan-Davutoğlu yönetiminin başladığı bugün, zor ve karmaşık, bölgesel ve küresel risklerin yüksek olduğu, ülke içi önemli sorunların olduğu bir Yeni Türkiye haritasıyla karşı karşıyayız.

Uzun süredir tanıdığım, izlediğim, belli alanlarda fikir alışverişinde olduğum Sn. Ahmet Davutoğlu’na bu zor görevinde başarılar dilerim.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89