• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 14 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 16 °C

Erbil sürecine ilişkin notlar

Avni Özgürel

Öcalan'ın talepleri ve gösterdiği istikamet son derece önemli ancak süreci hayata geçirecek olan Kandil.

Oslo süreci, İmralı süreci, Erbil süreci.. Bunlar Kürt meselesinin çözümü yolunda dört yıl boyunca yapılan müzakerelerin aşamaları... İçlerinde sonlanan sadece Oslo. Neden sonlandığını uzun uzadıya izah gerekmez. Ancak bilinmesi gereken husus şu ki: “Oslo süreci, toplantı tutanakları ortalığa döküldüğü için sona ermedi.” Süreç tamamlandı, belgeler daha sonra ortalığa döküldü.

Aksine iddialara ve yorumlara rağmen Oslo süreci başarısız da olmadı. Bugün İmralı süreci diye bir yaklaşımdan söz ediyorsak sözünü ettiğimiz yeni durum Oslo’nun üzerine inşa edildi. PKK ve KCK yapılanmasının en güçlü ismi Murat Karayılan, yaşanan olumsuzlukların ardından “Oslo sürecine bağlılığımız devam ediyor” dedikten sonra İmralı aşamasına geçildi ve bu sayede İmralı’da pek çok konu tartışılmadı, konuşulmakla yetinildi.

“Her şey Oslo’da, İmralı’da konuşulduysa Erbil’e ne hacet, Erbil’de ne görüşülecek?” derseniz cevabım şu: PKK’nın gerek Avrupa kanadının gözünde gerekse Kandil nezdinde Abdullah Öcalan’ın talepleri ve gösterdiği istikamet son derece önemli ancak süreci hayata geçirecek ve atılan adımları kendi açısından denetim altında tutacak olan Kandil. Atılacak adımların ‘zafer-yenilgi’ sarmalında sunulmasıyla akamete uğramadan planlanan hedeflere ulaşması için PKK zirvesinin gerek taktik gerekse stratejik düzeyde hassas bir planlama yapmasına ihtiyaç var.

Çekilme mantığı

Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Sabri Ok gibi isimler yıllar yılı Türkiye’yi düşman olarak işaret edip çatışma alanına sürdükleri insanlardan şimdi geri çekilmelerini isteyecekler. Buna gerekçe olarak da ‘mücadelenin amacına ulaştığını, bunun PKK Merkez Komitesi’nin kararı olduğunu, onların aldığı bu kararın önderlik yani Apo tarafından da onaylandığını’ anlatacaklar.

Söz konusu adımın son derece kritik bir dönemin başlangıcı olacağının herkes farkında. Ankara’dan gelecek ters bir açıklamayla ya da duyarlılığın yeterince farkında olmayan bir güvenlik biriminin elinin tetiğe dokunmasıyla berhava olabilecek bir zaman kesitinden söz ediyoruz. Keza PKK içinde süreçten rahatsız bir grubun, akışın yönünü terse çevirmek amacıyla kalkışacağı eylemden ya da uluslararası istihbarat savaşının piyonu olmaya talip birilerinin gerçekleştireceği saldırıdan...

Geri çekilmeyi içine sindirmesi beklenen silahlı insanların kendilerinden talep edilene itirazsız uymasını sağlamak kolay değil. Kaldı ki PKK Merkez Komitesi’nin tavrını onaylamayan, dolayısıyla göbek bağını koparıp yeni bir yapılanmayla bağımsız hareket etmeyi isteyecek olan unsurların çıkması da pekâlâ mümkün.

Bu ve buna benzer pek çok sebeple Erbil’de MİT’in çatışma çözümleme tekniklerine hâkim kişilerden oluşturacağı müzakere heyetinin pozisyon ayarlamaları ve dengeleme girişimleri önem kazanıyor.

Örgüt açısından çekilmenin ‘çatışmasızlık süreci’ olarak açıklanmasının fazla sorun doğurmayacağı düşünülürken sürecin PKK’nın tasfiyesi ya da çekilmenin silah bırakılması anlamına gelmediğinin altı herhalde her vesileyle çizilecek. PKK lider kadrosu örgütün Irak’ta varlığının devam edeceğini, çatışmasızlık kararı ve silahlı mücadeleye son verme hedefinde tereddüt olmamakla birlikte şu an kimseden silah bırakmasının istenmeyeceğini herhalde ısrarla dile getirecek. Yanı sıra silah bırakılmasının uzun vadede Türkiye’de barış sürecinin uygulamada nasıl ilerleyeceğini, demokratikleşme yönünde atılan adımların siyaset alanında kadrolara ne oranda kapı açacağını da... 

Öte yandan İmralı müzakerelerinde ‘Öcalan’ın durumu’nun gündeme gelmediğini düşünmek akla ziyan. Öcalan şüphe yok ki bir an önce hareket serbestisine sahip olacağı bir ortama kavuşmak istiyor. Ancak yine Abdullah Öcalan biliyor ki kendisiyle ilgili durum değerlendirmesini barış sürecinin bu aşamasında tartıştırmak sadece Ankara yani Türk kamuoyu açısından değil PKK kadroları açısından da sakıncalı. Silahlı mücadele içinde yer alan, örgütten kendince sebeplerle uzaklaşan, Öcalan’a kızgın pek çok kişi onun bu sürece cezaevinden kurtulmak, hakkındaki ağırlaştırılmış hapis cezasının infazını ‘ev hapsine’ çevirmek için başlattığı propagandasını yayıyor. O bakımdan Öcalan’ın bu sürece onay verirken en az iki sene daha İmralı’nın kendisi için adres olmaya devam edeceğini kabul ettiğini görmek lazım.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89