• BIST 97.533
 • Altın 145,781
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 20 °C
 • Diyarbakır 26 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 23 °C

Ele verir talkını kendi yutar salkımı

Ferda Çetin

Geçen hafta biri Türkiye’de, diğeri Güney Kürdistan’da benzer iki olaya tanık olduk.

"HDP Kürtlerin tümünü temsil etmiyor" diyen Bülent Arınç, Hüda-Par ve HAKPAR genel başkanları ile görüştü.

Daha öncesinde, "çözüm sürecine mahkum ve mecbur olmadığımız gibi alternatifsiz de değiliz" diyen Arınç’ın ‘yeni alternatifler’i gün yüzüne çıktı.

Arınç, "çözüm süreci"nin sadece PKK ve HDP ile yürütülemeyeceğini, diğer Kürt partilerinin görüşlerinin de önemli olduğunu belirtti.

AKP ve Bülent Arınç samimi olsaydı eğer, bu açıklamalar makul karşılanabilirdi.

Fakat samimiyetsizlik ve art niyet o kadar açık ki, Bülent Arınç’ın çoğulculuğu da demokratlığı da vıcık vıcık sırıtan bir sahteliğe dönüşüyor.

İki nedenle sahtedir.

Birincisi, Kürt Halk Önderi Öcalan ve KCK yönetimi başından beri, müzakereleri yeni bir toplumsal sözleşme arayışı olarak ele alıyor. Bu nedenle de toplumun tüm bileşenlerinin, siyasi partilerin, akademisyenlerin, aydınların ve yazarların müzakerelere dahil edilmesini talep ediyor.

Bu konuda gönülsüz davranan, ayak direyen Kürt tarafı değil, AKP Hükümeti'dir.

İkincisi, Bülent Arınç samimi ve dürüst olsaydı eğer, "çoğulcu" hassasiyetlerini önce Kürdistan’da değil, Türkiye’de uygulamaya koyardı. CHP, EMEP, ÖDP, ESP, SDP gibi partilerle, sivil toplum örgütleriyle, sendikalarla görüşür; "AKP tek başına tüm toplumu temsil etmiyor, sizin çözüm sürecine ilişkin görüşleriniz nedir?" diye sorardı.

Arınç böyle yapmadı. PKK düşmanlığı dışında hiçbir mahareti, Kürt yurtseverlerini katletmekten başka hiçbir marifeti olmayan, tetikçi Hizbulkontra örgütü ile demokrasicilik oynamaya çalıştı.

PKK’ye ve Öcalan’a karşıtlık dışında hiçbir meziyeti olmayan HAKPAR’la ve Burkay’la görüşerek güya PKK’ye, "alternatifsiz değiliz" mesajı vermeye çalıştı.

Hüda-Par ve HAKPAR’dan medet uman gelenekçi Arınç, demek ki atalarının, "kendisine hayrı olmayanın başkasına hayrı olmaz" sözünden hiçbir şey anlamamış.

İkinci olay Rojava’da yaşandı. Suriye Kürt Ulusal Meclisi (ENKS) bünyesindeki üç partiyi ihraç etti.

ENKS, ideolojik, siyasi ve ekonomik olarak KDP’ye bağlı, Hewlêr merkezli bir oluşum.

ENKS başından beri PYD karşıtı bir motivasyon içinde olup, siyasi argümanlarının odağına, PYD’nin çoğulculuğa izin vermemesi ve antidemokratik tutumunu koymaktadır.

ENKS, Rojava’da El Nusra, Özgür Suriye Ordusu, DAİŞ çetelerinin Rojava’yı işgaline karşı ciddi hiçbir faaliyet yürütmezken, PYD karşıtı bir politika ile kendisini var etmeye çalışmakta, PYD’nin halkı baskı altına aldığını belirtmektedir. Bu gerekçelerle Demokratik Toplum Hareketi'ne (TEV-DEM) katılmamış, yeni bir meclis kurmuştur.

TEV-DEM ve ENKS’nin katılımı ile Dohuk’ta yapılan ve 10 Ekim 2014 günü sona eren toplantıda her iki oluşumun, 30 üyeli yeni bir ortak mecliste birleşmeleri kararı alındı.

30 üyeli ortak meclise TEV-DEM 12, ENKS 12 üye verecek, kalan 6 üye ise bağımsız şahsiyetler arasından seçilecekti.

Bu amaçla, bağımsız aday seçimine gidildi. Partiler oylarını kullanarak 6 bağımsız üyeyi seçti. Ancak ENKS, seçilen 3 kişiyi, TEV-DEM’e yakınlıkları nedeniyle kabul etmeyeceğini belirtti.

TEV-DEM’i ve PYD’yi antidemokratiklikle suçlayan ENKS, tüm üyelerin gözleri önünde ve açık yapılan meşru bir seçimin sonuçlarını kabul etmedi.

Bu kadarı ile kalsa yine iyi.

Demokrasi şampiyonu ENKS, üç gün önce Qamişlo’da yaptığı toplantıda, kendi bünyesindeki El Parti, YEKİTİ ve VİFAK partisini ihraç etti.

Gerekçe, bu üç partinin, ENKS’nin seçilmesini istediği adaylara oy vermeyip kendi tercih ettikleri adayları seçmeleri.

Bülent Arınç’ın çoğulculuğu ile ENKS’nin demokratlığı ikiz kardeş gibi değil mi?

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89