• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 20 °C
 • Diyarbakır 25 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 24 °C
 • Berlin 20 °C

'Eksen kayması'ndan 'Türkiye modeli'ne nasıl geçildi?

Cengiz Çandar

Mısır'da demokrasi susuzluğuyla meydana gelen 'halk infilakı', birdenbire Türkiye'yi 'eksen kayması' nedeniyle değil, izlenebilecek bir 'örnek model' olarak uluslararası gündeme bir kez daha getirdi.

Bir yıl önce hangi Amerikan gazetesini açsanız, hangi Amerikan siyasi dergisine baksanız, ‘Türkiye’de eksen kayması’ tartışmasına rastlardınız. Yazıların altında ya da üstündeki imzalara baktığınızda, ‘İsrailperest’ yazarlar dikkati çekerdi.

Böylelerine aynı dalga boyundaki ‘Türkler’ de destek veriyordu.

Şimdilerde hangi Batılı, Arap ya da Müslüman dünya yayın organına göz atsanız, ‘Türkiye modeli’ sözcükleri dikkati çekiyor. Mısır’da demokrasi susuzluğuyla meydana gelen ‘halk infilakı’ birdenbire Türkiye’yi ‘eksen kayması’ nedeniyle değil, izlenebilecek bir ‘örnek model’ olarak uluslararası gündeme bir kez daha getirdi.

‘Eksen kayması’ndan endişe, Türkiye-İsrail ilişkilerinin bozulmasıyla şiddetlenmişti. Türkiye’nin ‘ekseni’ne ilişkin olarak ölçüm yapanların asıl derdi, şimdi Mısır’daki gelişmelerden duydukları endişe ile aşağı yukarı aynı: İsrail’in güvenliği.

Nerede ‘istikrar’ kaygısı öne çıkarılıyor, ‘güvenlik eksenli’ bir bakış açısı vurgulanıyorsa, bilin ki kastedilen İsrail’in güvenliğidir. Mısır, ortaya ilk bakışta tuhaf bir manzara çıkarttı. Arap dünyasında halkın bağrından mayalanan demokrasi arayışı ile ABD-İsrail hattının çıkarları uyuşamıyor.

Dolayısıyla ABD’nin bölgesel çıkarları ve İsrail’in güvenliğini sağlayacak en güçlü sistem, Arap ülkelerinin otokratik-diktatörlük rejimleriyle yönetilmesi gibi gözüküyor. ABD çıkarları ve İsrail güvenliği ile Arap ve Müslüman toplumların zorba rejimlerle yönetilmesi arasında doğrudan bağ bulunan bir ‘denklem’ kuruluyor. Amerika’nın Mısır’da şu andaki gelişmeler karşısında içine düştüğü açmaz da buradan kaynaklanıyor.

ABD’nin açmazı

Beyaz Saray’ın Mısır’da izlemesi gereken politika hakkında Başkan Obama’nın danışmanları arasında bölünme yaşandığını anlatan ayrıntılı bir yazı dünkü Los Angeles Times gazetesinde yer aldı. Dışişleri Bakanı Clinton, Savunma Bakanı Gates, Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Donilon gibi isimler, ‘Mübarek’siz bir Mübarek rejimi’ne geçiş yanlısı görünüyorlar ve Başkan Yardımcısı General Süleyman’ın arkasında duruyorlar.

Buna karşılık, Obama’nın demokratik mesajlarını kaleme alan Ulusal Güvenlik Başdanışman Yardımcısı Rhodes ve Başkan’ın görüşlerine çok önem verdiği Power gibi isimler ise Obama’ya Mısır halkının demokratik meşru hedeflerini gözetmeyen her politik tavrın ve zaman geçirmenin, ABD’nin ve Obama’nın prestijini tamir edilemeyecek biçimde tahrip etmekte olduğunu ileri sürüyorlar.

Söz konusu ekibin görüşleri, Türkiye’nin Erdoğan’ın güçlü çıkışıyla dile getirilen tutumu ile daha uyum halinde. Mübarek ya da ‘Mübarek’siz Mübarek rejimi’nin ayakta tutulması için Washington’da kulis yapanlar arasında sadece İsrail ya da İsrail yanlıları yok. Bölgedeki ‘güvenlik merkezli sistem’den nemalanmış olan tüm statüko güçleri de var. Başta Suudi Arabistan. Washington üzerinde Mübarek’i terk etmemesi için yoğun kulis halinde.

AK Parti ve 12 Eylül

Bu arada, Müslüman Kardeşler’in kurucusu Hasan el-Benna’nın torunu, liberal görüşleriyle tanınan İslami düşünür, Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Tarık Ramazan, önceki günkü New York Times’ta Müslüman Kardeşler’den korkmanın anlamsızlığına ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme aldı ve Müslüman Kardeşler’in demokratik bir sürece dahil olması halinde, Türkiye’deki AK Parti’nin izlediği çizgiye yaklaşması ihtimalini vurguladı.

Müslüman Kardeşler’in yetkililerinden Abdülmuneym Abul Futuh’un bu görüşe destek veren makalesi de Washington Post’un dünkü sayısında çıktı.Tunus’taki Raşid Gannuşi’den sonra Mısırlı liberal ve İslami sözcüler de ‘Türkiye Modeli’ ve ‘AK Parti deneyimi’ni, üstelik başta Amerikan, Batı medyasında dile getirir oldular.

Ortaya öyle garip bir görüntü çıkıyor ki, ‘Türkiye Modeli’, Tunus ve Mısır’da bizzat tarih yazan siyasi ve ideolojik aktörlerce öne çıkarıldığı ölçüde, İsrail için ‘asıl tehdit algılaması’nın ‘militan’ İran’dan ziyade, ‘demokratik Araplar’dan geldiğine hükmetmek gerekiyor ve Türkiye, parmağını kıpırdatmadan Ortadoğu’daki demokrasi dalgası için ‘ilham kaynağı’ olmayı ifade ediyor. Mısır’da bugün ‘devrimci halk ayaklanması’nın başlangıcından bu yana üçüncü cuma olacak. Son birkaç gün içinde, halk hareketi yeniden istim kazandı ve Tahrir Meydanı’ndan taşarak parlamentonun kapılarına dayandı. Ülkenin birçok yeri ise grev dalgalarıyla sallanmaya başladı. Bugün, Mısır’da yine özel bir gün olacak ve Mübarek rejiminin nefesi muhtemelen biraz daha kısılacak.

Mübarek’in muhtemel halefi olarak başta İsrail tarafından görülmek istenen Süleyman’ın önünde zor kullanarak isyani bastırmak ve ‘askeri cunta’ yönetimi kurma seçeneği de halk hareketinin gücüyle orantılı biçimde güç kazanıyor.

Türkiye, yine gündeme geliyor. Kimi Amerikalılar, Mübarek sonrası ‘geçiş dönemi’ne Türkiye’deki 12 Eylül’ü gösteriyorlar. Türkiye, başta 1982 Anayasası olmak üzere, 12 Eylül’ün ‘deli gömleği’ni üzerinden tam çıkartmamışken nihai olarak ‘güvenlik ve istikrar’ bozulmadan sivil demokrasiye geçiş formülü olarak farklı bir ‘Türkiye Modeli’ ortaya atılıyor. Bazıları şunu anlamamakta direniyor: Mısır’da Twitter ve Facebook gibi internet çağını kullanan genç kitlelerin seferberliği başlayan hareketi bastırmak için rejim develer kullanarak Tahrir Meydanı’na saldırdı.

Twitter’a karşı deve cuntaya karşı Google

Rejimi, İsrail’in güvenliğini koruyarak sürdürmek için ortaya çıkartılan şahsiyet, askeri istihbarat şefi General Süleyman, Tahrir Meydanı’nı dolduran görünürde lidersiz yığınların simge ismi ise birkaç gün önce iki hafta gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan Google’ın temsilcisi Velid Guneym. İsrail’den S.Arabistan’a kadar bölgedeki tüm statükoya dayalı rejimlerin güvencesi Mübarek’in develerinden askeri cuntaya uzanan araçlarla Mısır’ın demokrasi arayan, ‘internet kuşakları’nın önüne geçilmeye çalışılıyor.

Ne var ki, tarihin tekerleği de dönmeye başladı. ‘Türkiye Modeli’ne doğru yol alıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89