• BIST 97.717
 • Altın 144,143
 • Dolar 3,5683
 • Euro 3,9936
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 23 °C
 • Berlin 19 °C

Egîdin heykeline evet düşüncesine hayır!

Hamid Omeri

Egîd’e ve Egîdlere kan kusturan misak-ı millinin ebedi selametine dönüşme noktasında siyaset yürütmekte sakınca görmeyen Kuzey Kurdistan siyasetinin lokomotif gücü, Egîdî ülkünün hedefine ulaşmak yerine Egîdin zaferini “Yeni Türkiye”ye kurban etme noktasında paradoksal etkinliklerini sürdürmektedir. Kendini yenilemekte zorluk çeken Cumhuriyet Türkiyesi’nin yeni enerjisi sadece doyumsuz ve pervasız İslamcılar değil aynı zamanda Kurdî bilincin boy vermesinde büyük emekleri olan Egîdlerden bir şekliyle rövanş almaya çalışanların sergilediği bu inanılmaz dönüşüm gayretidir de.

Egîd’in misak-ı milli aklına karşı savaş açmış yoksul kahramanların öncüsü ve ateşleyicisi olduğunu Kürd ve Kurdistani düşünceyi bilince çıkarmış herkes bilir. Cumhuriyetin Kürd yakasına düşen ayırt edici özellikleri donanımlı ve ayırtedici şiddet, inkar ve asimilasyondu. Bu şartlar altında Mahsum Korkmaz’ı Egîd yapan şey misak-ı milli düşüncesine boyun eğmeyip bağımsızlık arzusunu ortaya koyan yoksun kahramanlara komutanlık yapmasıydı.

Geçtiğimiz günlerde pek muhtemeldir ki aylar süren bir plan ve programın neticesinde Lice’de Egîd’in heykeli dikildi. Lice’de dikilen heykel, askeri bir operasyonla söküldü. Bu operasyon sırasında ölüm haberleri de geldi ve yaralananlar da oldu. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf karesinde bir askerin Egîdin heykeli üzerine basış şekli bir infial yarattı. Aslında bu fotoğraf karesi hafızaların ne denli canlı olduğunu kanıtlıyordu: Kimsenin unuttuğu yoktu. Çünkü yaşanılanlar unutulacak gibi değildi. Bugün IŞİD’e yakın kaynakların paylaştığı kimi görüntüler bir çok insana başka görüntüler çağrıştırıyordu. Zira Kurdistan’dan hatırlananlar kesilen kulak ve burunların birer anahtarlığa dönüşmesiydi. Parçalanan bedenler ve bu bedenlerin üzerinde sergilenen saygısız hareketlerdi. Panzerler arkasından sürüklenen Egîdlerin görüntüleri misak-ı milli düşüncesinin selamet ve bekasını simgeleyen en önemli göstergelerden biriydi.

Acıdır ama Egîdi sevenler dışında Egîd’in heykelini henüz sahiplenen resmi bir makam çıkmadı! Heykel seven biri değilim ve estetik bütünlükten yoksun heykellere hiç dayanamam. Kim dikti, neden dikti, kimin kararıyla dikildi henüz açıklanmadı. Ancak sonuçta Lice’deki Şehitliğe hazırlığı uzun zaman alan o heykeli bir yerlere haber vermeden ve izin almadan kimse dikemez bu çok açık. Anıt önündeki törenleri ve kutsamaları organize edenlerin bütün programları herhangi bir açıklama yapmadan iptal etmelerine çok da yabancı değil bu toplum.

Egîd’in heykelinin askeri bir operasyonla indirilmesi, sökülmesi, kırılması Kürdlerin canını acıtırken Egîdî düşünceye son veren yaklaşımlara karşı bu denli duyarsız ve tepkisiz kalınması akıl alır gibi değil. Egîd kimdi? Ne yaptı? Nasıl yaşadı ve nasıl öldü? Savunduğu değerler nelerdi? Bütün bunlar biliniyor bilinmesine de Egîdin heykelinin sökülmesine bu denli tepki gösteren bu bilme makamındaki Kürd kardeşlerimiz, Egîdin inandığı bağımsızlığın gereksiz olduğuna dair yapılan açıklama ve beyanatları bir kurtuluş modeli olarak kabul edenler de değil mi! 

Egîdin heykeline evet düşüncesine hayır! Çünkü “Yeni Türkiye” misak-ı milli açısından bir nevi nöbeti devralma etkinliğidir. Egîdi düşünce ile olan etkileşimin siyasi düşünce ve bilinç yönünden geri çekilmesi bu yüzden çok programlı ve çok yönlü yol almaktadır. Egîd ve düşüncesi bir heykelin ya da büstün yere düşmesiyle sınırlandırılabilecek kadar zayıf değildir fakat kökleri çok sağlam olan bu ulusal bağımsızlık düşüncesinin eli kolu kendi kahramanları tarafından bağlanıyorsa ve buna karşı bir heykelin yerinden edilmesine verilen tepki kadar bir tepki geliştirilemiyorsa “Yeni Yaşam”ın “Yeni Türkiye”nin taklidi ve teminatı olduğunu da itiraf etmek gerekir.

 • Yorumlar 8
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89