• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 22 °C

'Dünyanın anası' ile 'Cihanın Yarısı' arasında Türkiye

Cengiz Çandar

Türkiye ile İran, birbirlerinden çok farklı iki "model" sunuyor ve "Türkiye modeli", Tunus'tan başlayarak özellikle Mısır üzerinden tüm Arap-İslam dünyasını sarsan gelişmeler için bir "çekim merkezi" haline geliyor.

Bu hafta sonu Cumhurbaşkanı Gül İran’a gidiyor. Önümüzdeki haftanın ilk üç günü İran’da olacak. Gül, gerek Cumhurbaşkanı ve özellikle Dışişleri Bakanı olarak defalarca İran’a gitti. Bu bakımdan, İran ziyaretinin dikkate değer bir yanı yok gibi görülebilir.

Ama öyle değil. Bu ziyaret iki nedenden ötürü dikkate değer:

1 Bu, öncekiler gibi sadece başkent Tahran’ı kapsayan bir ziyaret olmayacak. Fars kimliğinin merkezi Isfahan’ı ve Azerbaycan’ın merkezi Tebriz’i de kapsaması bakımından bir ilk.

2 Zamanlama da dikkate değer. Mısır’da Ortadoğu’da tarih yazan gelişmelere denk geliyor. Mısır’daki gelişmelerin, 1979 İran İslam Devrimi’ne benzer yanları ve Müslüman Kardeşler’in iktidara yürüyüşünün başladığına ilişkin tartışmaların yapıldığı sırada, Ortadoğu’da iki farklı ‘model’den birinin Cumhurbaşkanı’nın diğerine yapacağı ziyaret, ziyarete kendiliğinden bir değer katıyor.

Ortadoğu dengesi her vakit üç ülke üzerine dayandırılmıştır: Türkiye, İran ve Mısır. Üç ülke, birbirlerine yakın büyük nüfusları, yüzölçümleri ve uygarlık üretmiş geçmişleriyle, ‘Ortadoğu jeopolitiği’nin üç ‘güç merkezi’ olageldi. Ne var ki, 20. Yüzyıl’ın 2. yarısında üçü aynı dalga boyunda olamadı. Bu olgu ‘Batı’nın ‘Şark’ üzerinde nüfuzunun da göstergesi olmuş, adeta üçünün aynı dalga boyunda olmaması dizayn edilmiştir. 1950’lerden itibaren, Türkiye ve Şah’ın İran’ı Batılı güvenlik sistemleri içinde yer alırken, Mısır, Nasır’ın dalgalandırdığı bayrak ile 3. Dünya’nın ve Bağlantısızlar Hareketi’nin liderliğini üstlenmişti. 1970’lerin sonlarında Mısır, Nasır’ın yerini alan Enver Sedat’ın ülkeyi Amerikan yörüngesine yerleştirdiği sırada (1979), İran, İslam Devrimi ile ‘anti-Batı’ bir güç merkezi haline dönüşmüştür.

Türkiye Modeli

Şu anda gayet ilginç bir tarih dilimine girdik. Türkiye’de, Batı’da birçok merkezce ‘İslam referanslı’ görülen Ak Parti iktidarı var; İran’da teokratik bir devlet konusu ve Mısır’da Müslüman Kardeşler üzerinden İslam’ın hükümranlığının kurulmasının Batı’da korkular, kaygılar yarattığı bir dönemin kapısı aralanıyor Bu, yepyeni bir ‘tarihi dönem’in başlangıcına işaret ediyor ama tablo, ABD’deki İsrail lobisi ve İsrail’in sunduğu türden, ‘siyah-beyaz’ değil. Türkiye ile İran, çok farklı iki ‘model’ sunuyor; ‘Türkiye modeli’, Tunus’tan başlayarak özellikle Mısır üzerinden tüm Arap-İslam dünyasını sarsan gelişmeler için bir ‘çekim merkezi’ haline geliyor.

Aslında, ilginç biçimde, ‘Türkiye modeli’nin tüm İslam dünyası için geçerliliğini, Gül, Dışişleri Bakanı olarak 28 Mayıs 2003’teki İslam Zirvesi’nde, hem de Tahran’da ortaya koymuştu. Müslüman ülkelerin, “kendi evlerinin içini toparlaması” gerektiğine vurgu yaparak, İslam dünyasının önündeki ‘stratejik riskler’den kendini kurtarması için yapılması gerekenleri sıralamıştı. “Vizyon” diye tanımlayıp altını çizerek “iyi yönetim, şeffaflık ve hesap verebilirlik” ilkelerinin İslam ülkelerine egemen kılınması çağrısı yapmıştı. Ayrıca, “temel hak ve özgürlükler, bu arada cinsiyet eşitliği” üzerinde durup, “saptırıcı retorik ve sloganlara yer olmadığını” söylemişti ki, tarif ettiği durum, İslam ülkelerinin en büyük hastalıklarındandır.

Keza, “cehalet, yolsuzluk, insan kaynakları ve doğal kaynaklarının israfı” gibi hastalıkların giderilmesi gerektiğine değinmiş, “herkes için yaşam standartlarının arttırılması, gelir dengesizliklerinin üstesinden gelinmesi ve kent-köy ayrımının aşılması” gereğine de dikkat çekmişti. Ortak manevi değerlerimiz kadar, yani “İslam” kadar, “akılcı düşünce”nin temel güç kaynağımız olması gerektiğini açıkça dile getirmişti.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı’nın Tahran’da İslam ülkeleri için altını çizdiği bu hususlar, Arap dünyasındaki çok sayıda ülkede bulunmayan ve önce Tunus, ardından Mısır’da milyonlarca insanın harekete geçmesinin gerekçesi oldu.

Türkiye, mükemmel olmasa da, hala Gül’ün 2003’te sıraladığı ilkelerin çoğunu tam olarak yerince getirdiği söylenemese de, o yönde 8 yıldır yürüyen bir ülkedir ve tam da bu yüzden, bugün ayağa kalkan Arap halk kitleleri için kendiliğinden bir “model” haline gelmiştir.

Arap Sokağı’nın baktığı merkez

Çok uzun yıllardır, “Arap sokağı” kavramı, alaycı değerlendirmelerin konusu oldu. Başta ABD, genel olarak Batı dünyası, içinde bulunduğumuz coğrafyayı baştaki rejimler açısından ele aldılar. Halk kitleleri onlar için, siyaset denklemlerinin içinde yer almadı.

Bu bakış açısı, Türkiye’de de birçok çevrede egemendi. Örneğin, Erdoğan’ın “Arap sokağı”nda giderek artan popülaritesine, Arap rejimlerini –başta Mısır’daki Mübarek- rahatsız ettiği iddiasıyla burun kıvırdılar. Mısır, tüm bu görüşleri yerle bir etti ve Türkiye’yi –demokratik bir Müslüman ülke olduğu için- kendiliğinden Arap-İslam dünyasının “modeli” yaptı.

Tunus’un en güçlü siyasi hareketi an-Nahda’nın (Yeniden Dönüş-Rönesans) başındaki Raşid Gannuşi’den, Mısır’daki Müslüman Kardeşler’in bir bölümünden, liberal Muhammed el-Baradei’ye, Eymen Nur’un Gad (Gelecek) ve demokratik Kifaye (Yeter) hareketine ulaşan geniş yelpazede herkes, kendisine “model” olarak Türkiye’yi seçiyor.

‘Ummu Dünya’ ve ‘Nusfu Cihan’

Mısırlılar, ülkelerine ve başkent Kahire’ye ‘Ummu Dünya’ yani ‘Dünyanın Anası’ der. Bu, tarihin derinliklerine giden büyük bir özgüvenin ifadesidir. İranlılar için ise Isfahan, ‘Nusfu Cihan’dır; ‘Isfahan-Nusfu Cihan’, yani ‘Cihanın Yarısı.’

Türkiye, ‘Dünyanın Anası’na ‘model’, onun ‘Cihanın Yarısı’ ile buluşturabilecek, birleştirebilecek, ‘Müslüman Demokratik Merkezi’dir yeryüzünün. İkisi, birbirinden ayrılamaz; Müslüman kültürel kimlik ve Demokratik siyasi kimlik.

Türkiye, bunun için şu tarih döneminde bölgenin en güçlü ülkesidir ve bu iki özelliğine sarıldığı takdirde öyle kalacaktır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89