• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • İstanbul 13 °C
 • Diyarbakır 13 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 15 °C

Dostoyevsky Başbakan'a ne derdi?

Fuat Keyman

Adalet, vicdan ve özgürlük olmadan bir toplum 'iyi, etkin ve verimli' yönetilebilir mi?

AK Parti, son dönemde, sadece kendi seçmenlerine adalet ve özgürlük sağlayarak, kalkınmaya ve büyümeye odaklandı. Kendi seçmeniyle Türkiye’yi özdeşleştirerek, herkesin aynı elbiseyi giymesini, aynı görüşte olmasını, bir kişiyi tek lider olarak görmesini istedi. Tek tip insan, tek tip düşünce talebinde bulundu: Kalkınma, kalkınma, kalkınma, büyüme, büyüme, büyüme, ne pahasına olursa olsun…

Bu misyonuna karşı çıkanları cezalandırdı: İnsanlar şiddete maruz kaldılar, hayatlarını genç yaşlarında kaybettiler, dışlandılar, işlerinden oldular, hedef gösterildiler.

Ekmek parası için madene girdiler, karbonmonoksitten boğuldular.

Çevre için, haklar ve özgürlükler için, katılım için protesto ettiler, biber gazıyla, şiddetle karşılaştılar.

Gençlerimizi kaybettik. Hâlâ da kaybetmeye devam ediyoruz.

Gezi’den Okmeydanı’na, bir sürü gencimiz ölüyor.

Cemaatleşen Türkiye

Türkiye, her geçen gün biraz daha fazla; farklı insanlar arası güvenin çok az; buna karşın, benzer insanlar arası güvenin yüksek olduğu bir ülkeye; farklılıklara güveni olmayan 'cemaatçi toplum'a dönüşüyor. Toplumun yerini cemaat alıyor. Her kimlik, kendi cemaatini yaratıyor ve cemaati 'güvenli sığınak' gibi görüyor.

Kutuplaşmış, 'cemaatleşen bir Türkiye'ye doğru hızla gidiyoruz.

Altını çizelim, her kimliğin içine kapanarak, başkasına hiç güven duymadığı cemaatleşme, zaten ciddi sorunları olan Türkiye’yi, hiç istenmeyen yerlere savurabilecek bir gelişme.

Tarhan Erdem, AK Parti muhafazakâr cemaatini, 14 milyon, CHP laik cemaatiniyse 8 milyon civarında kişi olarak hesaplıyor (Radikal, 26 Mayıs). Bu cemaatler arası güven sıfırlanmış durumda; dost-düşman ayrımı içinde birbirlerine yaklaşıyorlar.

AK Parti kendini çok güçlü görüyor. Güç, kendisi karşısındakine karşı merhametsizleşiyor. Kendisine daha önce yapılan haksızlıkları ve vicdansızlıkları şimdi karşısındakine uyguluyor.

İşçiye insan gözüyle bakmayan merhametsiz büyüme, Soma’da katliam yaratıyor; 301 madencimizi kaybediyoruz.

Gezi’den bugüne gençlerimiz ölüyor; hepsi de Alevi. Aleviler, çok olgun davranarak, “Alevi gençler ölüyor” demiyorlar. Ama yurtdışında her toplantıda, “Türkiye, Aleviler temelinde bir mezhep çatışmasına mı gidiyor” sorusuyla karşılaşıyorum. Türkiye yakın tarihini bilen birisi olarak endişe duyuyorum.

Başbakan Erdoğan, Almanya’ya, AB üyesi olacak, önemli bir ülkenin başbakanı olarak değil, kendi seçmenine seslenmek için gidiyor. Almanya’da, Erdoğan hakkında, insanın hiç hoşuna gitmeyecek bir tarzda konuşuluyor. Erdoğan’ın gelmesi istenmiyor; bu açık dille seslendiriliyor. Erdoğan geliyor, kalabalık bir AK Partili gruba konuşuyor; içerde lehte sloganlar, dışarıda, Erdoğan aleyhine sloganlar atılıyor. Tek kelimeyle, üzücü…

Nasıl bir cumhurbaşkanı

Cemaatleşen Türkiye-merhametsiz büyüme ekseninde cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyoruz. Sevilen, tapılan ya da korkulan değil; aksine, adaletli ve adil lidere gereksinimimiz var.

Toplum cemaat değildir; aksine, çoğulcudur; farklı düşüncelerden, kimliklerden, yaşam tarzlarından oluşur. Çoğulcu toplumlarda, yönetimin adaletli ve adil olarak algılanmasının önkoşulu da liderin ve yöneticilerin, hakları ve özgürlükleri ön plana çıkartan ve vicdanlı olan hareket tarzları ve söylemleridir.

Dostoyevsky, Karamazov Kardeşler kitabında, Alyosha Karamazov’a şu sözleri söyletir: “Biz hepimiz diğerlerine karşı sorumluyuz fakat ben ötekilerden daha da sorumluyum”.

Liderlerin ve yöneticilerin, toplumdan çok daha fazla, 'vicdan muhasebesi' yapmaları ve kendilerini, kendilerinden farklı olanlara karşı çok daha sorumlu hissetmeleri gerekir.

Eğer konuşsalardı, Dostoyevsky Başbakan'a, herhalde, “Vicdan muhasebesi, Sn. Başbakan” derdi…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89