• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 9 °C

Dönemeçte Türkiye 3 / Erdoğan rota düzeltmesi yapabilir

Avni Özgürel

Suriye faturasının mülteci sorunu dışında da kabarmaya başladığını gören Başbakan'ın yakınlarında yükselen homurdanmalara daha fazla kulak tıkaması zor. 

Suriye meselesinde krizin ulaştığı boyutu uzun uzadıya anlatmaya gerek yok; olan biten her şey herkesin gözü önünde. Gelinen noktada görünen o ki Beşar Esed’in Roma imparatoru Neron’dan pek farkı kalmadı… BAAS ideolojisinin son diktatörü ateşe verdiği ülkesinin alevler içinde yok oluşunu seyrediyor!..

Sonuç: Suriye 2. Bosna olma yolunda!…

Ve dünya 1992’den 1995’e nasıl Bosna’da üç yılda 110 bin Müslüman’ın katledilmesini, 2 milyon kişinin evinden, toprağından koparılmasını seyrettiyse; bugün aynı kayıtsızlıkla Suriye’de 100 bine yaklaşan –belki de aşan- can kaybını, 3 milyon göçmenin içine sürüklendiği sefaleti izleyip istatistiğini tutmakla yetiniyor..

Ancak hepsinden daha acısı, kimsenin müdahale etme, Esed’e ‘ Dur’ deme niyeti yok!..

Hıristiyan dünyanın zihin kodlarını az-çok biliyoruz. Irak-İran Savaşı sırasında, ‘Sizce Amerika açısından en iyi sonuç ne olur’ diye sorulduğunda, ‘İkisinin birlikte yenilmesi’ cevabını veren Henry Kissinger’in sözleri hâlâ geçerli. Nitekim Barack Obama’nın entelektüel nezaket sözcükleriyle bezeli açıklamalarını deşifre edip sadeleştirdiğinizde de geriye Kissinger’inkine benzer bir cümle kalıyor.

Üstelik bu sadece ABD’nin tavrı da değil!.. Rusya, İran, İngiltere, Fransa, Almanya’nın yaklaşımı da aynı… Yanıbaşındaki ateşin her an bacasını sarması muhtemel İsrail bile yüksek sesle dillendirdiği rahatsızlık cümleleri ne denli sert olursa olsun, ‘Bildiğim Şeytan bilmediğim Şeytan’dan evladır!..’ düşüncesiyle Esed’in arkasında duruyor…

Türkiye’ye gelince;

Geçen asrın ‘Düveli Muazzama’ (=büyük devletler) tanımında Türkiye yoktu; bugün var. Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Orta Asya’da Türkiye’yi hesaba katmadan oyun kurmayı düşünen kalmadı. Ancak üç yıl önce herkesin gıpta edip Türk bayraklı, Erdoğan posterli gösteriler düzenlediği tablolar da kalmadı. Daha ötesi Ankara sıkıntılı… Türkiye, ABD’nin yüreklendirmesiyle ve oyun kurucu olma iddiasıyla Suriye konusunda öylesine ileri çıktı ki denklemin diğer aktörleri ‘oyununu gördük’ deyince ne yapacağını şaşırdı.

Bu nedenle Ankara şimdilerde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisi sonrası ortaya çıkan yeni duruma uygun seçenekler üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ayrıntısına girmeye gerek yok; gerilim tırmanırken Esed’in en çok birkaç ay içinde iktidarı kaybedeceğine inanan Ahmet Davutoğlu’nun, Suriye Devlet Başkanı’nın devrim rüzgarının vurduğu öteki Arap liderler gibi zoru görünce kaçacak yer arayacak mizaçta biri olmadığını düşünse bile kıyım seviyesinde can kaybı bahasına direneceğini hesap edemediği anlaşılıyor. Keza diğer Arap ülkelerinde ayaklanmaların başlamasının akabinde sabık liderlerin hızla yalnızlaşmasının aksine Beşar Esed’in sırtını dayadığı müttefiklerin onu desteklemekte bu denli kararlı olacaklarını da. Oysa hesapların; babasının atlardan birini yarışta geçen atın sahibini ‘lidere saygısızlık’ gerekçesiyle hapse atmakta tereddüt etmeyen; daktilo makinası, karbon kağıt türü kırtasiye malzemelerinin alım satımının izne tabi olduğu ülkeyi yöneten Beşar’ın medeni dünyanın, ‘insanlık suçu’ saydığı uygulamalar da dahil her şeyi göze alabileceğine göre yapılması gerekirdi.

Bütün bunlara rağmen siyaset sahnesindeki güç oyununda kazanan Esad mı oldu derseniz, elbette hayır! Suriye lideri iktidarını koruyabilir mi sorusuna ‘evet’ cevabı vermek de akla ziyan. Keza listeye cevabı ‘hayır’ olan başka sorular eklemek mümkün ama kabul etmek lazım ki Beşar Esed bütün dünyaya özellikle de Ankara’ya ‘kolay lokma olmadığını’ gösterdi..

Bu durumun farklı yeni bir değerlendirme gerektirdiğine şüphe yok… Zira 910 km. hududu olan Suriye’de her geçen gün biraz daha derinleşen istikrarsızlık Ankara’nın sadece güvenlik planlarını değil ‘çözüm süreci’ diye isimlendirdiği sinir düğümü Kürt meselesinin kritik dengelerini alt-üst etme istidadı göstermeye başladı.

Bütün bunların Başbakan Tayyip Erdoğan’da had safhada sıkıntı yarattığında şüphe yok… Karar noktasına gelmeden tavır değiştirmeyen Erdoğan’ın ABD gezisinin ardından dış politika konusunda sıradan cümleler dışında fazla bir şey söylememeye çalışması da manidar. Ancak Suriye faturasının mülteci sorunu dışında da kabarmaya başladığını gören Başbakan’ın yakınlarında yükselen homurdanmalara daha fazla kulak tıkaması zor.

Önceki iktidarların siyasi riskinin yüksekliği sebebiyle el atmaya cesaret edemediği Kürt meselesini barışçı bir çözüm noktasına taşımayı başardıktan sonra ummadığı alanda sıkıntıyla karşılaşınca kendisinin “denizi geçtikten sonra çayda boğulmak istendiği” değerlendirmesini yapan Erdoğan’ın bir rota düzeltmesine hazırlandığı düşünülebilir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89