• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 16 °C

Devleti 'ekarte' etmek

Dilek Kurban

Devlet Kürtlere hâlâ, bir ebeveynin çocuğuna davrandığı gibi yaklaşıyor; paternalist, üstten bakan ve kararlarının doğruluğundan emin bir biçimde.

Bu ülkede, toplumsal meselelerin çözümünü devletten beklemeye şartlanmış bir siyasi kültür hâkim. Yüzyıllardır çözümsüz kalmış sorunların hâlâ sorun teşkil etmesinde önemli bir etken olan bu durum, devleti ve devlet yetkililerini toplumun nazarında ve karşısında gereğinden fazla önemli ve güçlü kılmakta. Toplumsal sorunların ne zaman ele alınacağı ve nasıl çözüleceğine ilişkin konularda en doğrusunu devletin bildiğine dair inanç nedeniyle, toplum her daim bekleyen, sabreden, edilgen bir özne iken, devlet de toplumun iplerini elinde tutan, korkulası bir muktedir.

Bu siyasi kültür nedeniyle/sayesinde, büyük çoğunluğu zekâ, entelektüel birikim, yaratıcılık, ufuk ve cesaret açısından son derece vasat olan bürokratlar, yargıçlar, savcılar, siyasetçiler, yüksek rütbeli askerler toplumu susturarak, bastırarak, sindirerek ‘yönetmeyi’ başarabilmişlerdir. Ülkenin kemikleşmiş sorunlarını çözmek bir yana, herhangi bir toplumsal konu hakkında ufuk açıcı, zeki ve yeni sözler etme yetisi ve cesareti olmayan insanlar, güçlerini zekâlarından ve kişiliklerinden değil, bulundukları pozisyondan, yani aslında devletten alırlar. Ankara’da, içinde devlet erkânının olduğu herhangi bir toplantıda geçirilecek yarım saat, bu fazlasıyla bunaltıcı vasatlığı gözler önüne serer.

Uyanış ve çözüm talebi

Öte yandan, devlet ile toplum arasındaki bu hiyerarşik iktidar ilişkisinin sürdürülebilirliği giderek zorlaşıyor. Son yirmi yıllık demokratikleşme süreci, Türkiye’nin konuşulamaz addedilen toplumsal meselelerinin bütün yönleriyle ele alınmasını, bu meselelere ilişkin topluma dayatılan resmi ideoloji ve tarihin sorgulanmasını mümkün kıldı. Cumhuriyet tarihi boyunca bize hemen her konuda apaçık yalan söylenmiş olduğunu öğrenmekle kalmayıp, yöneticilerimizin aslında pek de bir şey bilmediklerini ve fazlasıyla vasat olduklarını fark ettik. Bu ‘uyanış’, bilgi teknolojilerindeki ilerlemenin her türlü bilgiyi kolayca erişilir kıldığı bir dünyada, toplumun beklentilerini yükseltmesine ve devletin olurunu beklemeksizin çözüm talep etmesine yol açtı.

Önümüzdeki çözüm bekleyen en temel toplumsal sorunlardan birisi de Kürt meselesi. On yıllar boyunca varlıkları, kimlikleri ve talepleri inkâr edilen Kürtler, artık resmen kabul edilir ve muhatap alınır oldu. Bu, başlı başına bir ilerleme ve değişim, kuşkusuz. Öte yandan, çözümün ne zaman ve kim tarafından getirileceği ve neleri içereceğine dair son sözün devlette olduğuna dair söylemde kayda değer bir değişiklik yok. Devlet Kürtlere hâlâ, bir ebeveynin çocuğuna davrandığı gibi yaklaşıyor; paternalist, üstten bakan ve kararlarının doğruluğundan emin bir biçimde. Ne var ki Kürtlerin artık beklemeye, sabretmeye ve en önemlisi devletten korkmaya niyetleri olmadığı anlaşılıyor.

Yok saymaya devam

Yine de devlet, Kürtlerin taleplerini hâlâ büyük ölçüde görmezden gelmeye, çözümü ertelemeye ve hatta kimi zaman sorunu dahi yok saymaya devam edebileceğine inanıyor. Bu eski alışkanlığı sürdürebilmesinin meşruiyetini ise ‘Türkler’den aldığını iddia ediyor. Kürtlerin hak taleplerine hayır derken, Türklerin hassasiyetlerine sığınıyor Türkiye devleti. Türklerin Kürt meselesi konusunda sanılan/korkulan derecede hassas olmayabileceği ise pek dikkate alınmıyor. Kürtlerin hak taleplerinin Türkler nezdinde kabul görmeyeceği, bu nedenle beklemek ve çözümü zamana yaymak gerektiği varsayılıyor.

Geçen haftalarda TESEV Demokratikleşme Programı tarafından yayımlanan ‘Kürtler ne kadar haklı? Türkiye’nin Batısı Kürt Sorunu’na Bakıyor’ başlıklı rapor, bu varsayımın her durumda geçerli olmayabileceğini gösteriyor. Yılmaz Ensaroğlu ile kaleme aldığımız bu rapor, kategorik olarak ‘Türkler’ olarak adlandırılan kesimlerin, Kürtlerin siyasi taleplerinin epey bir bölümüne oldukça sıcak baktığını ortaya koyuyor. Bir sonraki yazıda bulgularına daha ayrıntılı yer vereceğim bu çalışma, Türkiye toplumunun Kürt meselesinin çözümü konusunda devletin çok daha ilerisinde olduğunu; Türklerin, Kürtleri pek tanımamak ve Kürtlerden bir ölçüde korkmakla birlikte, onlarla konuşmaya istekli ve hazır olduğunu gösteriyor. Devlet ekarte edilir ve toplum birbiriyle doğrudan ilişkilenirse çözümün çok daha yakın ve kolay olabileceğini de...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89