• BIST 90.383
 • Altın 144,409
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • İstanbul 8 °C
 • Diyarbakır 2 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir 7 °C
 • Berlin 0 °C

Demokratikleşme paketinin püf noktaları

Abdülkadir Selvi

Üç önemli kırılma yaşandı

1-Çözüm süreci
2-Gezi olayları
3-Mısır'da darbe.

Önceki gün Mısır'daki darbenin perde arkasına ilişkin Ortadoğulu bir uzmanı dinlerken, liberallerin rolü dikkatimi çekti.

Mısır'da darbenin yapılması için, askerle ve batılılarla ciddi bir ilişkiye girmiş liberaller.

Çözüm süreci ve Gezi olaylarıyla birlikte Türkiye'deki savrulmayı daha iyi anlamama neden oldu.

Liberaller ikiye ayrılıyor.

1-Özgürlükçü liberaller

2-Darbeci liberaller.

Kürt sorununu kendisinden öğrendiğimiz isimlerin, Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı nedeniyle çözüm sürecindeki savrulmalarını artık daha iyi anlıyorum.

Ama 28 Şubat başta olmak üzere amasız, fakatsız bir şekilde darbelere karşı durmaya ve özgürlükçü demokrasiye sahip çıkmaya devam edenlere ise şapka çıkarıyorum.

Ülkemizin üzerinde kara bulutların dolaştırılmak istendiği bir dönemde, Türkiye, bir kez daha çözümü demokratikleşmede arıyor.

Demokratikleşme paketine bugün son şekli verilecek.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'İftarda oturup sahura kadar çalışacağız' dedi. İftardan sahura yeni bir paket ortaya çıkarılmıyor.

Bunun çözüm süreciyle elbette ki ilgisi var. Ancak bu Anayasa referandumunda olduğu gibi, demokratikleşmeye karşı, yasakçı cephe oluşturmak için harekete geçen MHP ve CHP'nin dediği gibi PKK ile bir al-ver pazarlığı da değil.

Şu anda önümde AK Parti kongresinde açıklanan 63 maddelik 'Yol Haritası' duruyor.

AK Parti kongresi 30 Eylül'de yapıldı. O tarihten bu yana 63 maddenin 23'ü üzerinde çalışılmış.

4. Yargı paketinin çıkarılmasından, denetimli serbestliğe ve ana dilde savunmaya kadar. Darbelerle mücadele adına TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin kaldırılması ve kamuda engelli istihdamı gibi.

Bunların arasında YÖK'te olduğu gibi Başbakanlık'ta olan ya da Meclis'e sunulanlar da var. Üzerinde maddeler halinde çalıştığım ama sizi sıkmamak için buraya almadığım değişiklikler, neredeyse pakete ruhunu verecek ölçüde önemli düzenlemeler. İçlerinde yeni Anayasayı bekleyenler var onun da durumu ortada.

Ben bu tempoyla gidilirse 2023'e kadar varması planlanan hedeflerin 2015'ten sonra gerçekleşeceğine ve Türkiye'nin yeni bir Yol Haritası'na ihtiyaç duyacağına inanıyorum.

AK Parti bugün bakanlar ve parti yöneticileri düzeyinde demokratikleşme paketine son şeklini verecek. Daha sonra Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak olan toplantıda ise pakete son nokta konulacak.

Türkiye'nin içine girdiği, Gezi gündeminden çıkması ve darbeyi değil demokratikleşmeyi konuşabilmesi, ayrıca çözüm sürecinin de gerçek zeminini bulması açısından bu paketin Başbakan Erdoğan tarafından güçlü bir şekilde kamuoyuna sunulması gerektiğini düşünüyorum.

Demokratikleşme açısından Türkiye'nin standartlarını yükseltecek olan pakette neler yer alıyor?

1-12 Eylül'ün yasakçı genelgesi dışında hiçbir dayanağı olmayan kamuda başörtüsü yasağına son veriliyor.

Bu önümüzdeki dönem parlamentoda başörtülü milletvekili görmemizi sağlayacak mı bilmiyorum. Ama Başbakan'ın bu konudaki samimi inancından şüphem yoktur. Milletin yarısı başını kapatırken, onun temsilcisi başörtülü olarak neden görev yapmasın?

2-Anadilde eğitim sorunu çözülüyor.

3-Terörle Mücadele Yasası, Türk Ceza Yasası ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda çözüm sürecinin ruhuna uygun düzenleme yapılıyor. Bir kişinin müteaddit maddelerden ayrı ayrı cezalara çarptırılmasının önüne geçiliyor.

4-Yüzde 10 barajı kaldırılmıyor. Darbe bölge seçim sistemi üzerinde çalışılıyor. Seçim bölgeleri üç ya da 4 milletvekili esasına göre bölünecek.

5-Seçimlere giren ve yüzdelik oranlarda oy alan partilere hazine yardımı geliyor.

6-Köy yasası değiştirilerek, köylerin eski isimlerine kavuşabilmeleri için 'Köylere Türkçe dışında isim verilemez' hükmü kaldırılıyor.

7-Avrupa Yerel Yönetimler Şartı'nın 5. maddesine konulan şerh kaldırılıyor.

8-Eve dönüş yasası, PKK'nın silahları bırakıp Türkiye'ye dönebilmesini sağlayacak şekilde esnetiliyor. Ama bunun şimdi mi çıkarılacağı yoksa 3. aşamanın sonuna mı bırakılacağı konusu net değil.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89