• BIST 90.182
 • Altın 147,216
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515
 • İstanbul 10 °C
 • Diyarbakır 9 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 8 °C
 • Berlin 12 °C

Demokratik modernite sömürünün reddidir

Ömer Ağın

Gelinen tarihi dönemeçte Kürtlerin demokratik ulusal birliğinin önemine sayısız kez vurgu yaptım. Bu birliğin, Kürt halkının özgürlüğü, Türkiye’nin demokratik bir ülke olması, Ortadoğu’nun demokratik bir şekilde yeniden yapılanması için büyük önem taşıdığını bu köşede çok yazdım. Kürt Özgürlük Hareketi de bu konuda düşüncesini söylemenin ötesinde Kürtlerin demokratik birliği için gerekli olan tüm adımları atıyor ve ısrarla bu birliğin yaşama geçmesi için düşünce üretmeye devam ediyor.

Ulusal demokratik birliği, insanlığın evrimi boyunca oluşturulan çeşitli diğer “birliklerden” farklı kılan temel özellik nedir ve bu birliğin oluşması için sivil toplum örgütlerine yeni ve farklı ne tür görevler düşüyor? İnsanlık evriminin başlamasıyla birlikte onların oluşturduğu grupların birliği de gündeme düşmüştür. Bir avcı kabilesi bile hem verimli avlanabilmek için hem de benzer bir kabileden veya diğer insan gruplarından kendisini ve avını korumak için birliğe gereksinim duymuştur. Evrimleşme ilerledikçe, üretim çeşitlendikçe “birlik” çeşidinin çoğaldığını ve daha komplike bir hale geldiğini tarih bizlere anlatır.

Kapitalist üretimin tarih sahnesine çıkmasıyla, yani “meta” dolaşımı sayesinde değişik, farklı yerlerdeki üretim birimlerin birbirine bağlanmasıyla ortaya çıkan, başka bir ifadeyle ulusların tarih sahnesine çıkmasıyla oluşan insan gruplarının birliği de o güne kadar görülmemiş bir yapılanmaya gitti. Elbette bu yazının konusu ulusal birliği değişik varyantlarına dayanarak anlatmak değil. Ancak Kürt Özgürlük Hareketiínin bugün önerdiği ‘demokratik ulus’ ve ‘demokratik modernite’nin ne olduğunu ve bu yaşam tarzının hayata geçmesinde sivil toplum örgütlerine ne gibi görevler düştüğünü anlamamız için “klasik ulusun” ve kapitalist modernitenin kimi yanlarına değinmek gerekir. 

Ulusun devletinin egemen olduğu toplumlarda çıkarları birbirleriyle uzlaşmayan sınıfların varlığı karakteristik bir yapı taşır ve aynı zamanda sömürünün bütün yasalarının geçerli olduğu kapitalizmi ve de onun bir üst aşaması olan kapitalist modernite egemendir. Demokratik modernitenin özünde ise her çeşit sömürüyü reddetme yatar. Başka bir ifadeyle sömürüye dayanan kapitalist modernitenin reddi yatmaktadır. Burada uzlaşmaz sınıfların tedrici olarak ortadan kaldırılması ve buna bağlı olarak kapitalist sömürüyü sınırlandırmaya başlayıp giderek ortadan kaldırma amaçlanmaktadır. Kapitalist sömürünün ortadan kalkmaya başladığı ve sürecin tamamlandığı bir toplumda gerçek demokrasiden söz edilir. 

Böylesi bir ekonomik tarzını şiar edinen ve onu adım adım hayata geçirmeye çalışan Kürt Hareketi, demokratik ulustan söz ediyor. Kısacası demokratik modernitede ve bu temel üzerinde varlık bulan demokratik ulusta niteliksel olarak yeni bir demokratik yapı oluşmaktadır. Oysa Kapitalist modernitede sömürünün her çeşidi katmerlidir ve o toplumda demokratik ulus yerine birbirini boğazlayan katmanlardan oluşan bir ulus ve bunun üzerinde yükselen “ulus devlet” yönetimi egemendir. Şimdi çok rahat olarak söyleyebiliriz; demokratik modernitede ve bunun üzerinde oluşan demokratik ulus içindeki sınıf ve katmanlar nesnel olarak birbirine çok yakındırlar. Çünkü çıkarları birbirine çok yakın konumdadır ve arzuladıkları idari birim ise diyalogla geliştirilen herkes için demokrasi içeren idaredir. Bu nedenle demokratik moderniteyi bir üretim biçimi olarak hedef alan toplumun onun bağrında var olan sivil toplum örgütlerinin de önemser. 

Özellikle üretimde bulunan kesitlerin oluşturduğu STK’lara demokratik modernite, demokratik ulus ve demokratik özerkliğin yaşamla buluşması için ciddi görevler düşüğünü bilir. Buradaki STK’lar, ulus devlet yöntemiyle yönetilen toplumun “STK”lerden niteliksel olarak farklı görevleri vardır. Aksi taktirde bunların ulus devlet yönetimindeki STK’lerden hiçbir farkı olmayacaktır. 

Demokratik moderniteyi temel toplum biçimi olarak alan STK’leri ayırdedici özelliği: A- Yaygın demokratik ve kolektif üretme yöntemine, işlevleri ve temsil ettikleri toplumsal kesit adına müdahil olmak. B- Toplumun değişik katmanları arasında demokratik kültürün ve demokratik ahlakın yerleşmesi için gerekli olan maddi ve manevi katlılar sunmak. C- “Ulus devlet” döneminden kalma “STK”lerin sömürüden pay alma yöntemlerini ve toplum üzerinde oluşturdukları baskıyı kaldırmaya çalışmak...

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89