• BIST 78.844
 • Altın 125,558
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 16 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 22 °C

Darbe, yolsuzluk, çözüm süreci

Fuat Keyman

Bu üç kavram, AK Parti’nin 2015 Genel Seçimleri stratejisinin üç ayağını oluşturacak.

Fethullah Gülen için, “hükümete darbe” temelinde tutuklama kararı;

Çözüm süreci için, “seçim öncesi çözüm olabilir” temelinde taraflardan gelen güçlü irade ve süreci hızlandırma açıklamaları;

Yolsuzluk sorununda, AK Parti içinde bu sorunun üzerine gidilmesi üzerine yapılan önemli tartışmalar, ve dört bakan için Meclis Soruşturma Komisyonu’nda, Yüce Divan oylamasının 5 Ocak’a ertelenmesi.

17-25 Aralık 2013 operasyonlarından beri, Türkiye, yolsuzluk-darbe tartışmasına kitlenmişti.

AK Parti, bu tartışmada, hükümete darbe iddiasını çok güçlü seslendirirken, yolsuzluk iddialarını geri plana itmiş, hatta, darbenin bir aracı olarak tanımlamıştı.

Darbe, AK Parti’nin 30 Mart Yerel Seçimleri ve 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ana stratejik kavramı olmuştu.

O dönemin Başbakanı Erdoğan, bu seçimlerde, neredeyse tek başına bir seçim süreci götürmüş, sadece darbe konuşmuş, yolsuzluklarıysa darbeyle ilişkilendirmişti.

Çözüm süreci, bu seçimlerde, ikinci plandaydı, ve, Erdoğan tarafından, hükümete karşı darbe iddiasını temellendiren bir referans olarak kullanılmıştı.

Bu dönemde, Erdoğan ve AK Parti, stratejilerini, “darbe-yolsuzluk karşıtlığı” içinde geliştirdiler, darbe iddiası üzerinde tümüyle odaklandılar.
Bu strateji, her iki seçimde de başarılı oldu.

Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu, Davutoğlu da Başbakan.

AK Parti, Haziran 2015 Genel Seçimleri için startını verdi. Başbakan, “2015 seçimlerini, yeni anayasa yapacak bir güçlü çoğunluk hükümeti kuracak şekilde kazanmak istiyoruz” diyerek, AK Parti’nin amacını ve hedefini açıkladı.

Ekimden itibaren, Türkiye, yeniden seçim sürecine girmiş oldu.

Bu noktadan sonra, ilginç ve önemli bir gelişme, AK Parti içinde yaşanmaya başlandı: AK Parti ve çevresi yolsuzlukları ciddi olarak tartışmaya başladı.

Bu tartışma da, üç nokta ön plana çıktı: (a) Genelde, Türkiye halkının, ve, AK Parti seçmeninin, yolsuzluk iddialarından rahatsızlığı; (b) Yolsuzluk iddialarına inandırıcı yanıt vermemenin seçimlerde AK Parti’ye en az 4 puan oy kaybına neden olabileceği; (c) Yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa eden dört bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonunun çalışmalarından toplumun ikna olması.

Yapılan tartışmalar içinde, AK Parti içinde ve çevresinde, bir anlamda, “darbe-yolsuzluk karşıtlığından, hem darbeyle, hem de yolsuzlukla mücadeleye etmek” eğilimi güçlenmeye başladı.

Hem darbe, hem de yolsuzlukla mücadele, “Erdoğan’a ve AK Parti hükümetine darbe yapılmıştır” iddiasını güçlü sürdürürken, “yolsuzluk iddialarını da ciddiye alan söylem ve girişimlerde” bulunmayı içeriyor.

Bu noktada şu saptamayı yapabiliriz:

(a) 14 Aralık operasyonu ve Fethullah Gülen hakkında, “paralel yapının hükümete ve devlet egemenliğine darbe girişimi” temelinde verilen tutuklama kararı, darbe iddiasının içinin doldurulması ve devamı olarak;

(b) Başbakan Davutoğlu’nun yolsuzluklara ve yolsuzluk yapanlara karşı sert ve net söylemi, ve, istifa eden AK Partili Bakanlarının bazılarının Yüce Divan’a gönderilmesine dönük bir oylama sonucunun Soruşturma Komisyon’undan çıkma olasılığının güçlenmesi de, AK Parti içindeki yolsuzlukla ilgili rahatsızlığın bir göstergesi olarak görülebilir.

Peki, AK Parti, niye, sadece darbe üzerine odaklanmadan, hem darbeyle, hem de yolsuzlukla mücadele noktasına geldi?

İki birbirini besleyen nedenden bahsedebiliriz: IŞİD sorunu-Kobane krizi; Yolsuzluk iddialarının seçimlere giderken AK Parti’nin yumuşak karnını oluşturacağı düşüncesinin güçlenmesi.

IŞİD ve Kobane, Çözüm Süreci’ni de krize sokarak, AK Parti’yi olumsuz etkiledi.

Son dönemde yapılan araştırmalarının çoğundan, ortak bir saptama olarak, yolsuzluk sorunun Türkiye halkını, ve, AK Parti seçmenini rahatsız ettiği sonucunun çıktı.

Bu nedenlerle, Darbe, Yolsuzluk, ve, Çözüm Süreci, birbirleriyle ilişkilendi, ve, seçimlere giden Türkiye gündeminin göbeğine oturdular.

AK Parti, bu üç konuyu ilişkilendiren bir stratejiyle seçimlere gidecek.

HDP’de, benzer bir stratejiye sahip.

MHP, çözüm sürecinin sert eleştirisine odaklı bir stratejiyle seçimlere hazırlanıyor.

CHP’yse, ana muhalefet partisi olarak, bu üç konuda netleşmeli, ve, doğru stratejik adımları atmalı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89