• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 16 °C

Cumhurbaşkanlığı, Kutuplaşma, Muhalefet, Çözüm Süreci

Fuat Keyman

Yarın akşam yeni Cumhurbaşkanı belli olacak. Seçim yasaklarına rağmen, yurtdışı ve içinde sonuçlar açıklanmaya başlandı. Seçimi ilk turda, Erdoğan kazanacak.

50-54% mü, yoksa 54-58% aralığında bir oyla mı Erdoğan seçilecek? İhsanoğlu çok düşük mü oy alacak? Demirtaş, 10%’nu zorlayacak mı? Seçim akşamının ilginç soruları bunlar olacak.

Erdoğan, Yeni Türkiye ve Kutuplaşma

Erdoğan kazanacak. Cumhurbaşkanlığıyla ”Yeni Türkiye” daha da gerçek olacak.

11 Ağustos sabahıyla, 1923’den bugüne gelişen Türkiye modernleşmesi ve siyasi hayatında yeni bir evreye gireceğiz.

Cumhurbaşkanı-Başbakan-AK Parti arasında, “organik bağların ve birliğin güçlü olduğu” bir yönetim anlayışı ortaya çıkacak. Yeni Türkiye, yürütme-yasama-yargı arasında güçler ayrılığı anayasal bir norm olarak kalsa da, yürütmenin gücü ve önceliğinde, Cumhurbaşkanı-Başbakan-AK Parti arasında, “organik birliğe” dayanan bir yönetim anlayışına sahip olacak. En azından, Erdoğan’ın vizyonu ve isteği bu.

Erdoğan başarır mı? Göreceğiz. Muhalefet zayıf ve sürekli stratejik hatalar yaptığı ve sadece “anti-Erdoğan odaklı” bir hareket tarzını sürdürdüğü sürece, Yeni Türkiye’nin, ve “yürütme gücüne dayalı organik yönetim anlayışı”nın, Erdoğan’ın istediği doğrultuda gelişme olasılığı var.

Fakat 10 Ağustos seçimi bir kere daha gösterdi ki, Yeni Türkiye, aşırı kutuplaşmış ve kimlik siyasetinin çok güçlü olduğu bir Türkiye.

Cumhur, Yeni Türkiye’de, birlikte yaşama ve güven bağları çok zayıflamış, kutuplaşmış, ve dinsel ve etnik kimliklere indirgenmiş durumda.
Yeni Türkiye’de, Cumhurbaşkanı, devletin ve yönetimin başı olabilir ama Cumhur’un farklılıkları içinde başı olması çok zor, giderek de imkânsızlaşıyor.

Erdoğan, Cumhur’un çoğunluğunun mu başı olacak, yoksa Cumhur'un tümünün mü?

İlk olasılık daha gerçekçi. Ama kimliklere indirgenmiş, kutuplaşmış ve birbirine güvenmeyen Cumhur’un, Türkiye ve geleceği için çok büyük bir sorun olduğunu da unutmayalım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük sorunu, Türkiye’nin giderek “derinleşen kutuplaşma ve birbirine güvensizlik sorunu” olacaktır.

Muhalefet, özellikle de CHP

Eğer Ekmeleddin İhsanoğlu, 33-35% bandında bir oy alırsa, seçimin kaybedeni, başta CHP, CHP-MHP ittifakı olacaktır.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde, CHP, 26,45%, MHP, 17,76% oranında oy almışlardı. Toplamları, 44,21%’di.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde, CHP, 25,9%, MHP, 12,9% oy oranıyla, toplamda, 38,8% oy almışlardı.

CHP-MHP ittifakının Çatı Aday formülünün yanlış olduğu, bu seçimde ortaya çıktı. CHP-MHP ittifakı, her iki seçimden de çok daha düşük oy aldı. 10 Ağustos seçiminin kaybedeni oldu.

Hata, İhsanoğlu’nda aranmamalı. İhsanoğlu, saygın bir adaydı, iyi de bir Cumhurbaşkanı olabilirdi, elinden geleni yaptı. Ama ne kendisi, halkın seçeceği Cumhurbaşkanı için uygun bir adaydı, ne de, daha önemlisi, Çatı Aday formülü doğru seçim stratejisiydi. İhsanoğlu, Çatı Aday formülünün mağduru olacak.

Seçim sonuçları, eğer, 44,21% ve 38,8%’ye göre düşük çıkarsa ve Erdoğan açık ara kazanırsa, bu, başta CHP olmak üzere MHP’yi sarsacaktır. Bundan şüphe yok.

İhsanoğlu, MHP’ye yakın isimdi. MHP seçim döneminde sessiz kaldı, MHP seçmeni İhsanoğlu’nu sahiplenmedi.

CHP milletvekilleri ve seçmeni de İhsanoğlu’na güçlü destek vermediler. Ama seçim döneminde, CHP ön plandaydı, İhsanoğlu, sanki ilk önce CHP’nin adayıymış gibi konumlandırırdı.

CHP’nin ve Kılıçdaroğlu, MHP ve Bahçeli’den bu seçimden çok daha fazla olumsuz etkilenecek.

2015 Genel Seçimleri öncesi, özellikle CHP, “Türkiye’de ciddi bir muhalefet sorunu var” tezini doğrulayan hatalı stratejisiyle, AK Parti’ye büyük bir koz ve hareket alanı verdi.

11 Ağustos’tan itibaren, CHP, büyük ihtimalle, parti içi tartışmalara rehin alınacaktır.

Çözüm Süreci

Seçim sürecinin, söylem, üslup, hal, tavır, strateji temelinde, belki de, en başarılı ismi Demirtaş’tı. Kendisine karşı kurumsal, toplumsal ve mali, tüm olumsuzluklara rağmen, Türkiye’nin tümüne dönük, kapsayıcı, demokratik, makul ve hoş dili ve tavırla, Demirtaş, hem beğeni kazandı, hem de, Kürt sorunu ve Çözüm Süreci tartışmalarını yeni bir evreye taşıdı.

30 Mart gibi, 10 Ağustos’un kazananlarından biri, Çözüm Süreci olacak ve süreç, siyasi gündemin merkezindeki yerini alacak. Çözüm Süreci, siyasetin çok daha önemli ve merkezi konumunda olacak.

Kutuplaşma sorununa çözüm isteniyorsa, en etkili alan ve aygıt, Çözüm Süresi olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti ve yeni Başbakan’ın, Orta Doğu ve bölgedeki olumsuz ve riskli gelişmelere ivedilikle odaklanmaları gerekiyor.

Seçimin ilk turda bitmesi bu anlamda olumlu.

Bölgemiz, sınırlarımız kaynıyor, Türkiye için çok riskli günlerden geçiyoruz. Artık seçim dönemi, gelecek yıl Haziran’a kadar bitmeli ve tüm enerji ve odak, Türkiye’yi bu riskli dönemde güçlendirmeye verilmeli.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89