• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 9 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 11 °C

Çözüm süreci ve Türkiye'nin 'U dönüşü'

Fuat Keyman

19 Ekim, Pazar gecesi, 11 saat süren Akil İnsanlar Toplantısından çıkıyorum.

Yorucu bir gün oluyor. Bununla birlikte, çözüm süreci üzerine hükümetin iradesini, başarı için çalışma isteğini duymak da önemli ve güzel. Çözüm süreci, çatışmamazlığın ötesinde, “konjonktürel değil, aksine, kalıcı, tarihi ve stratejik; milli, yerel, ve özgün; tarihdaşlık ve eşit vatandaşlığa dayalı; ve, kapsayıcı olması gereken” bir “toplumsal sözleşme”, bir “Türkiye- Kürtler işbirliği” olarak görülüyor.

Çözüm sürecinin ne kadar önemli, ama, bir o kadar da, üzerinde sürekli ve titiz çalışılması gereken hassas ve kırılgan bir süreç olduğunu, Kobani’yle başlayan 6-7 Ekim olayları hepimize gösteriyor.

Başbakan Sn. Davutoğlu, 6-7 Ekim olaylarının önemi için net: “Çözüm sürecinde, bugüne kadar, yapılan olumsuz demeçlerin, açıklamaların, provokasyonların çok daha ötesinde, ciddi bir kırılma ve olumsuzluk yarattı” diyor.

6-7 Ekim olayları, tarihimizin kara sayfalarından biri olan, ve tüm Beyoğlu'nun yakıldığı, 6-7 Eylül olaylarına benzetiliyor. Fakat, çapı ve alanı çok daha geniş, ve, yıkıcı, öldürücü, zarar verici olma derecesi çok daha yüksek bir olay. Hükümet, olayları bekliyor, ama, bu derece yaygın ve yıkıcı olabileceğini beklemiyor.

6-7 Ekim, çözüm süreci iradesini güçlendirmekle birlikte, kamu düzeni kavramını da, sürecin merkezine oturtuyor.

Başbakan, “Kamu düzeni, devlet otoritesini inşa etmek, devletçi bir güvenlik yaklaşımını benimsemek değil” diyor. Ve, ekliyor: “Kamu düzeni, insanı ve günlük yaşamı öncül alan, yaşamın güvenli olmasını, insanların sokağa güvenli çıkmalarını amaçlayan bir yaklaşım”. “Kamu düzeni sağlanmadan, çözüm sürecinde adım atamayız” vurgusunu yapıyor.

Kamu düzeni kavramı, Başbakan böyle tanımlasa da, bizim tarihsel pratiklerimizin, ve dünya örneklerinin gösterdiği gibi, muğlak; dahası, hiç istemediğimiz, “güvenlikçi yaklaşıma” da hemen dönüşmesi çok mümkün bir kavram. Güvenlikçi mi, yoksa, Başbakan'ın tanımladığı biçimde, insani ve günlük yaşam düzeylerini ön plana çıkartan bir şekilde mi kamu düzeni sağlanacak? Göreceğiz...

Akil İnsanlar toplantısından çıkan en önemli ve net sonuç, hükümetin, çözüm sürecine olan güçlü iradesini, süreci merkezi konuma koyma isteğini, ve, süreç için gerekli olan herşeyi yapma kararlılığını net olarak açılması, ve, bu bağlamda, kendini bağlaması. Bu noktada, Hükümete güvenmeli, HDP’nin de, aynı kararlılık içinde olmasını kendisinden talep etmeliyiz.

Hemen toplantı sonrası, daha toplantı üzerine tartışmalar yapılırken, yabancı basının, “Türkiye, U dönüşü yapıyor” olarak yorumladığı, çok önemli bir gelişme oluyor: Amerika, Kobani’de Kürtlere silah yardımı yapmaya başlıyor; Türkiye, Peşmergelere, Kobani’ye gitme kapısını açıyor. Diğer bir değişle, PKK-PYD, IŞİD’e karşı, Türkiye’nin de onayıyla, silahlandırılıyor. Olması gereken çok önemli bir gelişme.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Endonezya’da, “Kürtlere silah yardımı yapmak, insani bir görev, ahlaki bir karardır” diyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’da, “Türkiye, bu girişime onay verdi” açıklamasını yapıyor.

Amerika ve Koalisyon güçleri, Kobani’nin düşmesini kesinlikle istemiyor: sadece ahlaki düzeyde değil, kendilerinin ve bölgenin jeopolitik çıkarı ve istikrarı temelinde de.

Kobani’de, Kürtlerin, PYD-PKK’nın, silahlandırılmasına, ve, Peşmergeye kapının açılmasına Türkiye’nin onay vermesi, Hükümetin, hem çözüm süreci için iradesini ve kararlılığını gösteriyor, hem de, 6-7 Ekim olaylarını ne kadar ciddiye aldığını.

6-7 Ekim olayları, başta hükümet ve HDP olmak üzere, CHP ve MHP; ve, devlet, ekonomi, ve sivil aktörlere, hepimize ders olmalı. Türkiye, o günlerde, “köşeden döndü” diyebileceğimiz bir olayla karşılaştı.

Çözüm sürecine dönmek için, her aktör çalışmalı ve irade göstermeli. Kişisel, grupsal çıkarlar geriye atılmalı, Türkiye için iyi olan, çözüm sürecinin başarısı için çalışmak ön plana koyulmalı.

Bölgemizde, tektonik taşlar yerinden oynadı, çok riskli bir dönemdeyiz. Türkiye, U dönüşü ya da değil, doğru adımları atmalı, içeride ve dışarıda güvenli, istikrarlı, demokratik bir yaşamı kurmak için çabalamalı.

Kendi çıkarımızı, gücümüzü ve iktidarımızı değil, en geniş anlamıyla, tüm kimlikleriyle, Türkiye’yi, geleceğimizi, düşünme gereksinimi içindeyiz...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89