• BIST 80.103
 • Altın 125,667
 • Dolar 3,0794
 • Euro 3,3519
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 21 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 13 °C

CHP Kürtlerle yeniden başlamak istiyor ama...

Murat Yetkin

Yemeğin sonuna geliniyordu. Kılıçdaroğlu çayından bir yudum aldı, sağında oturan Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya’ya dönerek “Güzel bir toplantı oldu, davetinize teşekkürler” dedi; “Bu adımın aramızdaki diyalogun başlangıcı olmasını umuyorum.”

Yemek, DİTAM tarafından düzenlenen 20 Haziran toplantısına katılan sadece Diyarbakır değil Doğu ve Güneydoğu’nun çoğu şehrinden gelen 60 kadar sivil toplum kuruluşu temsilcisine, toplantının yapıldığı Green Park Oteli’nin lokantasında veriliyordu.

Toplantı, Türkiye’nin dışarıda Suriye ve (Türk rehinelerin de içinde olmasıyla ayrıca önem taşıyan) Irak iç savaşları ve içeride 10 Ağustos’ta ilk turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Kürt siyasetinin kilit önem kazandığı bir dönemde yapılmıştı. Böyle bir dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmacı olarak çağrılması da onun kabul edip gelmesi de aynı ölçüde önemliydi.

Sivil toplum temsilcileri saatler boyunca CHP liderine akıllarında ne varsa sordular; kimi zaman –nezaket sınırlarını aşmadan ama sertçe- hesap da sordular. O da sakince dinledi, not aldı, tek tek cevapladı, katıldığı eleştirileri de katılmadıklarını da söyledi. O kadar ki, akşam yemek masasında, hani olmaz ya, bu eleştirilerin dörtte biri Başbakan Tayyip Erdoğan’a sorulsaydı, soranların başına ne gelebileceğine dair espriler dahi yapıldı. Erdoğan’ın sabrının sınırı kestirilemiyordu.

Tabii akşam bütün konuklar aynı masada oturmuyordu, ama Kürt sorunu üzerine Diyarbakır’ın, bölgenin nabzını yansıtan asıl aktörleri masadaydı.

Kılıçdaroğlu “Diyalog” deyince, belki de o anda orada en çok üzerine alınması gereken şahıs cevap verdi. Cabbar Leygara, yıllardır bölgedeki yasal Kürt siyasetinin adeta demirbaş aktörlerindendir; şu anda da PKK ile aynı tabanda konunun yasal boyutuna odaklanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yönetiminde.

“Biz de bunu isteriz” diye söze girdi Leygara; “Az önce toplantıda (Başbakan Erdoğan’ın başlattığı) Kürt çözüm diyaloğu sürecinin yasal zemine sahip olması için Meclis çatısı altında ve şeffaf yürütülmesi gerektiğini söylediniz, bu bizim de taleplerimiz arasında. Biz de CHP’nin bu sürece dahil olması gerektiğine inanıyoruz. Ama partinizden başka sesler de çıkıyor, bu durumda tabanı ikna etmemiz zorlaşıyor.”

“Size toplantıda da söyledim” dedi Kılıçdaroğlu, “Partimizde görüşlerini özgürce ifade edenler olacaktır ama belirleyici olan parti yönetimi ve genel başkanın ne dediğidir. Ama ne demek istediğinizi anladım. Buraya daha sık gelmeli ve sizlerle, insanlarla yüzyüze diyalog içinde olmalıyız.”

Leygara hafif bir istihzayla, “Mesela İzmir milletvekillerinizi gönderebilirsiniz” dedi. Bir süre önce Türk ve Kürt haklarını karşılaştırma biçimi tartışmaya neden olan Birgül Ayman Güler’i kastediyordu; “Onların da buraları görüp tanımasını, bizimle konuşmasını isteriz.” Kılıçdaroğlu çayından bir yudum daha aldı, “Belki” dedi; “Gelecek sefere birlikte gelebiliriz.”

Mehmet Kaya, “Parti Meclisi’ni neden burada toplamıyorsunuz?” diye sordu; “O çerçevede bizi bir araya getirebilirsiniz. Böylelikle onlardaki endişeler neyse, o konudaki sorularına doğrudan cevap verebiliriz.”

Kılıçdaroğlu, “Neden olmasın?” dedi; “Bunu da değerlendiririz. Unutmayın ki biz gruplar arasındaki haklar bakımından da ayırım yapmıyoruz. Herkes için daha fazla demokratik hak istiyoruz, sizden istediğimiz destek de bu yönde.”

Diyarbakır’da CHP toplantısı ilginç bir fikir, ilk defa da yapılmıyor. CHP hafızasında tazeliğini koruyor; son defa yapılan ciddi bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı. Deniz Baykal, neredeyse tam altı yıl önce 5 Haziran 2008’de CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısını Diyarbakır’da yapmak üzere, yanında Genel Sekteri Önder Sav ile birlikte, hem de o sıra bir başka isim altındaki aynı otel binasına gelmişti. Ancak çıkışta bir grup PKK sempatizanının çürük domates ve yumurta yağdırdığı sert bir protesto sonucu, Diyarbakır’da dolaşıp, halkla görüşmek bir yana, otobüsünden inmeden şehirden ayrılmıştı.

Kılıçdaroğlu 2010 referandumu öncesinde programına Diyarbakır’ı da almıştı. Erdoğan’ın onbinlerce kişilik mitingleri yanında Kılıçdaroğlu’nun yüzlerle ifade edilen bir dinleyici kitlesi vardı. Ama sokaklarda dolaştı, Diyarbakır gençliğinin gözde mekanı Kültür Sokağı’na gitti, gençlerle oturup boynunda poşuyla tavla oynadı, buzları bir nebze kırdı.

Cumartesi günü de şehir merkezinde dolaştı, Hasan Paşa Kervansarayı’nda oturdu, çay içti, evet öyle büyük bir tezahürat filan olmadı ama esnafla söyleşti, vakit geçirdi. Çünkü bütün bunlar mesela 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin Diyarbakır’da yüzde 1 civarında kalmasını değiştirmemişti.

Oysa bir zamanlar, Bülent Ecevit’in başta olduğu 1970’lerin CHP’sinde Diyarbakır CHP’nin “kalelerinden” sayılıyordu. Bunda kuşkusuz o dönemin koşullarının yanı sıra, Ecevit’in sosyal demokrasi ilkelerini öne çıkaran halkçı söyleminin payı olmuştu. 12 Eylül 1980 darbesiyle CHP kapatılınca, diğer yandan PKK toplumsal tabanı olan silahlı bir güç olarak ortaya çıkınca da SHP’de önemli bir “birlikte siyaset” deneyimi yaşandı.

Ancak başarılı olamadı. Leygara o gün, daha bir kaç saat önce “Meclis’te daha çok haklar için, Kürt sorununa çözüm için çalışıyoruz, ama sizden oy alamıyoruz” sitemi üzerine “Zamanında kovulduk, yeniden girmek istedik, bir daha kovulduk” cevabını vermişti. PKK saldırıları ve güvenlik güçlerinin geride karanlık bir insan hakları ihlalleri dosyası bırakan operasyonları sonucu diyalog süreci 2012’de başlayana dek 40 bin insanın öldürülmesine neden olan kavga, Kürt seçmeninde milliyetçi ve dinci oy potansiyelini yükseltmiş, CHP’nin de 90’lar boyunca sosyal demokrasiden çok, devlet odaklı bir çizgide durması nedeniyle CHP gerilemiş, bugünkü noktaya gelmişti.

Şimdi Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimine giderken ve 2015 Meclis seçimleri de ufukta görünmüşken “Yeni CHP”nin lideri Kılıçdaroğlu Kürtlerle yeniden başlamak istiyordu, ama iş kolay görünmüyordu.

CHP, cumhurbaşkanlığı seçimi için partiler dışı bir adayı, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önermiş, MHP de buna katılmıştı. Şimdi dün kendisine BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı eş başkan seçen (yeni adıyla) HDP’den, AK Parti’nin (Erdoğan ya da kim olacaksa) adayına karşı durmasını istiyor, destek bekliyordu.

Leygara, “Geçmişte de partiniz bizden destek istedi” dedi ve “Ama bir yandan da bu desteği kamuya açıklamamızı istemiyorlardı, bu bizim kabul edeceğimiz bir şey değildi” diye ekledi. “Bu defa farklı olduğunu düşünmüyor musunuz?” diye soruyla cevap verdi Kılıçdaroğlu; “Az önce kameralar önünde, canlı yayında istedim HDP desteğini. Geçen hafta üç eş başkanınıza da resmen teklif ettim. (Kılıçdaroğlu, topu ince görüyor, HDP eş başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Pervin Buldan ile görüşmesine Demirtaş’ın da katılmasını kendisinin talep ettiğini parantez içinde ekliyordu.) Bunların hepsi kamuoyu önünde, gizli değil, açıktan destek talepleri.” Leygara bu açıklamaya karşı çıkmadı, gülümsemekle yetindi.

Belki de bütün bu gelişmeler sebebiyle dün Ankara’da yapılan HDP Kongresi’nde CHP’nin artık sürecin önünde engel olmadığı konuşulmaya başlandı.

Ama öyle görünüyor ki, CHP’nin Diyarbakır’ı ve genel olarak Kürt seçmeni ikna etmek, en azından Diyarbakır ve Güneydoğu’da yeniden oy tabanı bulmak için rahatça çalışabilmesi için en azından ana dilde eğitim konusunda daha net bir çizgi belirlemesi gerekiyor.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilgili, “Sayın Genel Başkan, şunu lütfen anlayın” diye hitap etti; “Ana dilde eğitim, Kürtçenin zorunlu eğitim dili olması bölge insanı için haklarına saygı duyulduğunun temel göstergsi halinde.”

Kılıçdaroğlu, CHP’deki ana dilde eğitim çalışmalarının tavsadığını kabul etti. Ancak bu hassas konuya Başbakan Erdoğan da net açıklama getirmiş değil. HDP’nin ilkokuldan üniversiteye dek zorunlu Kürtçe eğitim yönündeki keskin talebine iktidardaki AK Parti’den de diğer muhalefet partilerinden de kuşkuyla yaklaşanlar çoğunlukta. Bunun yalnızca siyasi birlik sorunlarına değil, ülkenin iş gücü ve insan kaynakları havuzuna da olumsuz etkisi olacağından endişe ediliyor. Yine de bu kilit bir konu olarak öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kürt seçmenin ne yapacağına gelince. Öyle görünüyor ki, HDP kendi adayını gösterecek. Bundan sonra amaç, eğer Erdoğan aday olursa, ilk turda gereken yüzde 50 artı bir oyu alamaması için çalışacak, böylece, Abdullah Öcalan’ın hapishane koşullarından, ana dilde eğitim dahil özerklik hakları için 24 Ağustos’taki ikinci tura yönelik pazarlık gücü kazanmayı amaçlayacaklar.

Ya Erdoğan aday olmazsa mı? O zaman zaten Türkiye’deki bütün siyaset kartları bir gün içinde yeniden dağıtılmış olacak. Ama o zaman da sanki CHP’nin Kürt seçmenle barışma, yeniden başlama arzusu devam edecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89