• BIST 79.532
 • Altın 126,024
 • Dolar 3,0723
 • Euro 3,3519
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 13 °C

Cemaat ile AK Parti arasına Hudeybiye Barışı girdi

Cüneyt Özdemir

Kışın geldiği şu günlerde gönül isterdi ki bir pazar yazısında sizlere havadan sudan bahseden şeyler yazayım. Gelin görün ki pek çok kişi hâlâ cemaat ile AK Parti arasındaki bu tartışmanın nereye varacağını merak ediyor. Şu anda eski koalisyon ortağı iki güç arasındaki ‘kavga’ bambaşka bir boyuta taşınmış durumda. Kapalı devre giden ve bolca İslami referanslara dayanan bu son durum cuma namazını aksatmayan Türk ateistlerinin bile anlayamayacağı kadar karışık. İsterseniz kapalı devre giden bu tartışmayı bugün de biraz daha anlaşılır kılmaya çalışalım.

Gülen cemaati mümkün olduğunca kendini anlatmaya çalışsa da hâlâ kapalı bir kutu. Hele de hayatını İslami referanslara göre düzenlemeyen kitleler için bu kapalı kutu doğal olarak bir bilinmezliği ve endişeyi de beraberinde getiriyor.

Gülen cemaatini anlamaya çalışırken Hz. Muhammed’in yaşadığı döneme de farklı bir gözle bakmak gerekiyor. Bundan yıllar önce cemaatin işleyişini anlamaya çalışırken cemaatin önde gidenleri tarafından yapılan bir tanımlamaya şaşırmıştım. Uzun bir konuşmayı bir cümlede özetlemek gerekirse “Hz. Muhammed’in hayatına baktığınız zaman o dönemde yaşanan pek çok olayın aslında bugünkü meseleleri çözmeye yettiğini görüyorsunuz” diyordu. Mesela Gülen cemaatinin DNA’larında ‘hicret’ konusunun Fethullah Gülen’den Moğolistan’da öğretmenlik yapan sıradan bir cemaat gönüllüsüne kadar önemli bir yer tuttuğunu görüyordunuz. Gülen cemaatinin, Hz. Muhammed’in peygamber olması dönemindeki ‘hicret süreci’ne yüklediği önem, cemaatin bir anlamda itici gücüne dönüşmüş durumda.

Son günlerde yine Hz. Muhammed’in hayatındaki önemli anlardan birinin AK Parti ile cemaat arasındaki gözle görülen bir gerilime damga vurması bu yüzden bir rastlantı değil. Kavgadaki yeni tartışmanın adı ‘Hudeybiye Barışı’.

Birkaç yerde sıkça kullanılıp yeniden tartışma konusu olduğunu görünce ‘Hudeybiye Barışı’ denilen olaya bir kez daha bakma ihtiyacını hissettim. Hz. Muhammed’in Mekke’yi fethetmesinde bir anlamda kilit anlaşmalardan biri olduğunu bir kez daha hatırladım. Aslında Mekkeli putperestlerle yapılan bu anlaşmayı yine Mekkeliler bozuyor, pişman olsalar da son pişmanlık fayda etmiyor.

İşin ilginç yanı, İslam tarihine Hudeybiye Barışı olarak geçen bu anlaşma bundan çok kısa bir süre önce yine Türkiye’de güncel siyaset içinde kullanılmıştı. Geçen yılın başında İmralı görüşmeleri başladığında Fethullah Gülen tarafından ilk kez gündeme getirilmiş, ardından Başbakan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan da bu tanımlamaya onay vermiş hatta desteklemişti. İslami konularda konunun benden bin kat daha ehil sayılabilecek Sevgili Ahmet Hakan da o dönem bir yazı yazarak bu anlaşmanın ne anlama geldiğini herkesin anlayacağı şekilde açıklamıştı. İsterseniz o yazısından bir bölümü özetleyelim.

“MÜŞRİKLERLE İLK ANLAŞMA”

Müşrikler ile Müslümanlar arasında imzalanan ilk anlaşmadır. Anlaşmanın koşulları Müslümanların aleyhindedir ve ağırdır. Hz. Peygamber buna rağmen anlaşmaya imza atmıştır. Ancak çok geçmeden anlaşmaya imza atmanın aslında Müslümanların lehine gelişmelere neden olduğu fark edilmiştir. (..) Hudeybiye Anlaşması, inananlar açısından hikmetler içeren bir örnektir.”

İşte bu örnek son günlerde özellikle sosyal medyada cemaati destekleyen mesajlarda dolaşıma sokuldu. Bir anlamda cemaatin AK Parti ile Hudeybiye Barışı imzaladığı iddia edildi. Kapalı kapılar ardında dile getirilmeye başlanan bu duruma bu sefer Başbakan Erdoğan’ın bir başka danışmanı Mustafa Varank itiraz etti. Geçen gün Twitter hesabından şöyle bir mesaj attı:

“Hudeybiye Anlaşması’na atıf yapanlar, o anlaşmanın Müslümanlarla Müşrikler arasında bir anlaşma olduğunu bilmiyor olmazlar sanırım?”

Sadece Varank’ın bu tweet’i bile cemaat ile AK Parti arasındaki tartışmanın derinliğini anlatmaya yeter de artar bile. Madem Hudeybiye Barışı’ndan bahsettik, isterseniz bu barışın nasıl bozulduğunu da hatırlayalım.

İnternette bu konuyla ilgili en kapsamlı bilgiyi yayımlayan sitelerden biri olan Resulullah.org bakın o geceyi nasıl anlatıyor:

“Zaman, Hicret’in sekizinci senesinin ramazan ayıdır.

Hudeybiye Anlaşması’na göre Mekke ile ittifak halinde olan putperest Bekroğulları kabilesi, Müslümanların müttefiki bulunan Huzaa kabilesine bir gece baskın düzenler. Baskında kullanılan silahlar Mekke putperestleri tarafından sağlanır. Ve yüzleri maskeli bazı Mekkeliler de baskına katılıp, masum Huzaalıları katleder. Şehrin yakınlarında yaşanan baskından canlı kaçabilen bazı Huzaalılar, Mekke’nin içindeki evlere sığınır, fakat harem bölgesinin dokunulmazlığına bile aldırmayan katiller, burada da işlerine devam eder ve toplam olarak yirmi üç masum katledilir. Ertesi gün bütün Mekke’yi derin bir pişmanlık kaplar ama iş işten geçmiş, Hudeybiye Anlaşması, imzalanmasının üzerinden on sekiz ay geçtikten sonra Mekkeliler tarafından bozulmuştur.”

Anlaşma bozulduktan sonra yaşananlar ise sanırım başka bir yazının konusu!

AK Parti ile cemaat arasında gelişen olayları dışarıdan bir göz olarak her iki kesime de eşit mesafede, tarafsız ve objektif ele almaya devam edeceğim...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89