• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 19 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 13 °C

'Büyük Adam' mı?

Cengiz Çandar

Tayyip Erdoğan’ı “Büyük Adam” olarak gören ya da en azından görmek isteyen çok insan var. Uzun yıllar boyu, “dindar” oldukları için dışlanmış hatta horlanmış olma duygusunun tepkiselliğini yaşayan çok sayıda kişi için, aralarından çıkmış ve Türkiye’nin de ötesine geçip, tüm dünyaya dayılanan ve nizamat vermeye kalkışan birisini izlemek, onlara heyecan veriyor.

Wilhelm Reich, bugünün Türkiye’si ile karşılaştırılabilecek, 1930’lardaki benzer görüntüleri “kitlelerin faşizme doğru yol alması” ile açıklıyordu. “Psikoloji“ alanına girilerek, bazı toplum kesimlerinin Tayyip Erdoğan ile ilişkisi, “aşağılık kompleksi” üzerinden de açıklanabilir. Ne olursa olsun, Tayyip Erdoğan’ın yaygın “popülaritesi” inkâr edilemez.

Küçük görülmüş nice insan, o “Büyük Adam” olduğu takdirde sanki onunla birlikte büyüyeceklermiş gibi, “Reis” ile “simbiotik” bir ilişki geliştirmiş durumdalar.

O nedenle, görgüsüzlük ve israf eseri “Ak Saray” bile “Ona yakışır”, “Büyük Adam’ için öyle olmak zorunda” diye savunulabiliyor.

Peki, Tayyip Erdoğan “Büyük Adam” mı?

İddialı ve ihtiraslı olduğu ve Atatürk’le yarıştığı besbelli.

Nasıl, Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi ulu önder” olarak bunca yıldır Türkiye’nin insanlarına anlatıldı ise, Tayyip Erdoğan da “Yeni Türkiye’nin banisi” gibi sürekli vurgulanıyor.

Ayrıca, Atatürk, nasıl, ona putperestçesine bağlı “Kemalistler” ürettiyse, Tayyip Erdoğan’ın hali de “Şeyh uçmaz, müritleri uçurur” deyişine uygun düşüyor. Tayyip Erdoğan, Kemal Atatürk’ten başka kendisini kıyaslamaya sokacağı bir kimseyi Cumhuriyet tarihimizde,pek görmüyor.

Cumhuriyet tarihi zaten kesmez Tayyip Erdoğan’ı; o kendisini “İslam medeniyetinin günümüzdeki siyasi temsilcisi”, “İslam dünyasının lideri” olarak görmek ve göstermek arzusunda. Bu yönüyle, asıl yarışacakları, “Ecdadımız” söylemi içindeki büyük Osmanlı padişahları, Haçlılara karşı savaşmış Selçuklu sultanları ve belki de İslam’ın altın çağına damga vurmuş Abbasi Halifeleri.

Durup dururken “Amerika’yı Müslümanlara keşfettirmesi” bir “kafayı sıyırma” hali mi, yoksa bir “amaç”a mı dayanıyor? “İslam liderliği” hesabıyla mı ilgili?

Soruyu bir daha soralım: Peki, Tayyip Erdoğan “Büyük Adam” mı?

Henry Kissinger, iki hafta kadar önce New York’ta soru-cevaplı bir toplantıda “Büyük Adam” tarifi yaptı. 20. Yüzyıl’ın son üçte birinin dünyadaki tartışmasız “en büyük realpolitik ustası” , 91 yaşındaki Kissinger, şunları söyledi:

“… Büyük insanların rolü, genel olarak insanın rolü… Dış politikada her karar, içinde bulunulan durumun tahlili ile başlamalıdır. Ve, ‘neredeyiz’ sorusuna cevap vermelidir. Ve tabii ki, tahlilin doğruluğu birçok unsure bağlıdır. Konunun bir önemli yönü budur.

İkinci soruya gelince; ‘nereye gidiyoruz? Ne yapmış olursak olalım, nereye gidiyoruz? Bu soruyu cevapladığınızda, mümkün olanın sınırlarını da hesaplamalısınız… Eğer altından kalkamayacağınız amaçlar koyarsanız, sistem infilâk eder.

Dolayısıyla diyeceğim o ki, kim ki doğru bir tahlil ve büyüklük ile sıradanlık (mediokrite) arasındaki fark zemininde ve yapılması mümkün olanın dış sınırında hareket ediyor; bunu yapabilen kişiler, büyük adamlardır. Bu sınırlar içinde liderlik görevi hayati önemdedir. Bu tanıma bir de 19ncu yüzyıl devlet adamları arasındaki en büyük realist olan Bismarck’ın sözlerini eklemeliyim. Bismarck, bir devlet adamının yapabileceği en iyi şeyin Tanrı’nın ayak izlerini dikkatle dinleyerek, onun eteğine yapışması ve onunla birlikte birkaç adım yürümesi olduğunu söylemişti.

Yani, büyük adam olabilmenin bence, bir de bu ikinci ‘elle tutulamayan’ bir yanı var …”


Kissinger’ın “kriterleri”nin Tayyip Erdoğan’a uygulanması, onun tarihe gerçekten “Büyük Adam” olarak girip girmeyeceğine dair bir ipucu verebilir.

Cengiz Çandar'ın yazısı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89