• BIST 97.726
  • Altın 145,622
  • Dolar 3,5781
  • Euro 4,0001
  • İstanbul 19 °C
  • Diyarbakır 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 16 °C
  • Berlin 20 °C

Bugün Dünya Anadil Günü

Zana Farqînî

Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. Bugünü 17 Kasım 1999 yılında ilan eden ise Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO). Fakat 21 Şubat Dünya Anadil Günü ilk kez 2000 yılında, kültürel çeşitliliği ve çokdilliliği desteklemek amacı ile kutlanmaya başlamıştır.

UNESCO tarafından bugünün seçilmesinin elbette bir nedeni var. 21 Şubat 1952 yılında, Bangladeş’in Pakistan’a bağlı olduğu dönemde, Bengal Dil Hareketi’ne mensup çoğu üniversite öğrencisi, Bengal dilinin resmi dil olarak kabul edilmesi için gösteri yaptılar. Bu sivil gösteride birçok dil aktivisti polisler tarafından öldürüldü. İşte bugününün anısına binaen UNESCO, 21 Şubat’ı Dünya Anadil Günü olarak seçti.

Anadil Günü, bugün tüm dünyada, özellikle anadilleri yasaklanan, baskı altında olan ve ayrımcılığa uğrayan halklar tarafından kutlanıyor. Yani Anadil Günü egemen dillerin, resmi devlet dillerinin günü değil, hak gaspına uğrayan dillerin günüdür.

Kürtler de 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nü geçmiş yıllara nazaran daha fazla sahipleniyor. Bunun yanında Kürt Özgürlük Hareketi, Kürt kurum ve kuruluşları Kürtçe’nin canlandırılması, medyada, eğitim ve öğretimde kısaca yaşamın her alanında kullanabilmesi için özellikle son yıllarda çok önemli adımlar attı. Lakin daha katedilmesi gereken çok yol olduğu da aşikar.

Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. Bu anlamlı sadece etkinlikler düzenlenip Dünya Anadil Günü kutlanmayacak, aynı zamanda anadil için manidar bir kampanyanın da startı verilecek. Kürtçe’nin önündeki engelleri kaldırmak, onun duyulurluğunu ve görünürlüğünü artırmak ve bu meşru hakkı pratikte kullanmak için Demokratik Toplum Kongresi (DTK) kampanya kararı aldı. DTK Eşbaşkanı sayın Hatip Dicle gazetemizde, kendi köşesinde “Çağrı” adlı 30.01.2015 tarihli makalesinde bunu kamuoyuyla paylaştı.

Sayın Hatip Dicle söz konusu yazısında, DTK’nin aralık ayının son Genel Kurul toplantısında “Kent, Kasaba ve Beldelerimize Kürdistanî Kimliğini Yeniden Kazandıralım” adı altında bu kampanyanın 21 Şubat 2015 Anadil Günü’nde başlayacağını ve DTK olarak kendilerinin buna öncülük edeceklerini belirtti.

Kampanyanın içeriğine dair, Kürtçe ve Kürdistan’da kullanılan diğer dillere yaklaşım noktasında da önemli perspektifler var adı geçen yazıda. Kampanyayla belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, esnaf ve halka önemli görev ve sorumluluklar yükleniliyor.

Bence bu yerinde bir karar. Şikayet etmekten ziyade pratikte kendi dili için dolayısıyla kendi kültür ve kimliği için halkın, onun örgütlü güçlerinin bir şeyler yapması daha önemlidir. Zira sosyoloji biliminin de tespit ettiği gibi kanunları, yasakları anlamsız ve etkisizleştiren insanların kendi meşru hakları için yaptığı mücadeledir.

Türkiye’de cumhuriyetin kuruluşundan beri dil üzerinde Türk olmayan bütün halklar ve kimliklere katı bir asimilasyon politikası uygulandı. Toplumun heterojen yapısını homojenleştirmek için ulus-devletin tekçi yapısının oluşturulması için başvurulmayan yol ve yöntem kalmadı. Bunlar biliniyor, o yüzden asıl olan bu uygulamalara karşı nelerin yapıldığı veya yapılması gerektiğidir.

Dil denen şey sadece bir iletişim aracından ibaret olan bir olgu değil. Onun kültür ve kimlik yönü de var. Zira dil, kültür ve kimlik birbirleriye sıkı sıkıya bağlı olgulardır. Eğer bir dil varsa o zaman ona bağlı ayrı bir kültür ve kimlik de var demektir.

Kararlar almak, kampanyalar düzenlemek elbette işin ilk adımı, ikinci adımı ise o kararların takipçisi olup onları uygulamaktır. Pratik adımlarla kimliğinin göstergesi olan dili canlandırıp onu kendi habitatında egemen kılmaktır.

Bugün Dünya Anadil Günü; anadil günümüz kutlu olsun.

Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89