• BIST 97.546
 • Altın 144,163
 • Dolar 3,5678
 • Euro 4,0002
 • İstanbul 22 °C
 • Diyarbakır 23 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Berlin 15 °C

Bu Cigara Yanmaz

Hamid Omeri

“Bu katliamın hesabını soracağız” sözü yaşadığımız ülke bağlamında değerlendirildiğinde bir retorikten öte bir şey değildir ve yaşanan hiçbir şeyin olduğu gibi 33 ten sonra 35’in de hesabı sorulmayacaktır çünkü yeni yılda kar ve yağmur var. Atlar koşularından dönmeyecek çünkü. Kar yağınca katırın bir ata bir eşeğe yanaşma çabası viski ile de olsa içlerimizi ısıtamayacak artık. 

Zira kimsenin kimseden hesap sorma niyeti de yok derdi de yok. Maraştakilerin, Çorumdakilerin, Mardindekilerin, Başbağlardakilerin, Sivastakilerin hesabı soruldu mu ki Uluderedekilerin hesabı sorulabilinecek olsun. Söz tükenmez bilirim illa ki birileri hesabın sorulacağına dair sözler edecektir. Fakat şunu biliniz ki ne kadar yemin edilse de her ne kadar söz edilse de bu gün de gelecek günlerde de hutbenin ardından “bizi koru, bizi kolla” duası yine okunacaktır. Ne âlimin duası ne de imamın duası değişmeyecektir. ‘Biz kardeş gibiyiz, kanla bağlıyız, etle tırnak gibiyiz, kız alıp vermişiz’ imanı ile sakız balon olabilme özelliğini sürdürecektir. 

Ey harflerini ve kelimelerini bitimsizce, saatler boyunca yutan zalimler;

Gidin Facebook ve Twiter kapısına utancınızdan dolayı kalemlerinizi bırakın. İplerinizi ve bezlerinizi bağlayın. Çünkü o ikisi Hızır gibi yetiştiler kalmayan onurun ve ahlakın imdadına. Sizin dilek ağacınız olsun Facebook ve Twiter sayfaları. 

(Her ne kadar kalmadıysa da bir şeyler lakin hayat devam edebilecek olma özelliğini koruduğundan dünkü faşistlerin bugün demokrat olmasına alışık olduğumuzdan bugünün zalimlerinin de yarının ahlak abideleri olarak karşımıza çıkmayacağından süpheliyim. Büyük bir çoğunluğunuz daha bir on yıl öncesinde yazdıklarınıza baksanız yüzünüz tutmaz. Fakat o renkli sayfa ve köşelerinizden son birkaç yıldır bize demokrasi dersi vermeye de başladınız.) 

Dün sustunuz, bugün de susacaksınız. Garip değil bu. Size güvenen, sizi okuyan, sizi izleyen, size bel bağlayanlardadır kabahat. Gözümün içine baka baka “ya o sigara paralarını teroristlere veriyorlarsa” diyor zalimler. 

Şarkıdaki mısra ve ritm de ağusunu kaldırmayacak bu hüznün. O kaçağın yaprağına sarsak bu acıyı yine de yanmayacak o cigara. Bu cigaranın kağıdı yanmaz. Onlar bizim sarhoşlarımızdı, şahinlerimiz değil. Sigaradan geçmiş, kendini viskiye veren daha onikisinde delikanlılarımız. 

Ey kalplerindeki ve dillerindeki kini ve nefreti bombalarına dolduran zalimler; 

Mağdur değiliz biz, mağruruz. Sadece siz zalimsiniz. Bu ikinci bir cümleyi ve sıfatı gerektirmez. Sizler kardeşlerimizi öldürdünüz. Onlar hepinize pay ettikten sonra dumanlı hava sahalarına duman taşıyan kendi ülkelerinin kaçak sarhoşlarıydılar. Kendi ülkelerinden başka bir yere geçmediler. Kendi ülklerinden başka bir yere de dönmediler. Sınırları onlara sormadan çizdiler. Onlar istemedi ayrılmayı ve hala da kabullenmiş değiller ve yarın da kabullenmeycekler. Gittikleri yer de döndükleri toprak de onların toprağı. Evrak kabul etmese de gönül kabul eder bu hükmü. Kardeşlerine, akrabalarına gittiler. Sonradan kardeş olmaya çalışanlar ya da bizler sizlerle kardeşiz diyenler tarafından vuruldular. 

Güvercinimiz İstanbul’da düştü sığırcık ve serçelerimiz ise Uludere’de. Yüzükoyun düşen ve delinmiş ayakkabısı olan o yiğit adam da kardeşimizdi şimdi mekapları ile katırların semerlerine kaçak sarılanlar da kardeşimiz. 

Ali Fikri’nin o çok sevdiğim ifadesi ile “yaw” onlar bizim kardeşimiz! 

Elbet hayat peçesini kaldırıp bize de gözlerini gösterecek kardeşlerim. O kaçaktan elbet bir gün biz kardeş olanlar da kurtulacağız. Ve kendi hayallerimizde büyüttüğümüz o karlı dağların o derin vadileri arasından gülümseyerek geçeceğiz. Kardeşlerimiz bizleri sigaraları ve viskileri ile bekliyor olacak. Biz herkese inat herşeye inat ne bir serçeye ne de bir şahine ölümle yaklaşmayacağız kardeşlerim.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89