• BIST 110.932
  • Altın 174,678
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Diyarbakır 23 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C
  • Berlin 21 °C

BOP tuzağı: Mezhep çatışması

Hüseyin Gülerce

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bomba yüklü iki aracın patlatılarak 50 cana kıyılması evet, Cumhuriyet tarihinin en kanlı provokasyonu, en ağır savaş tahrikidir. Bu saldırıyı hükümetin politikalarına bağlamak, insafla bağdaşmadığı gibi bilerek ya da bilmeyerek hedef saptırmaktır.

Türkiye’de iktidarda kim olursa olsun, komşu ülkelerin, küresel güçlerin Türkiye hesapları değişmez. Türkiye büyüyor, gücü artıyor, bir cihan devletinden tevarüs ettiği potansiyellerle “oyun bozan” haline geliyor. Bunu ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, İsrail, Irak ve İran seyretmez. Türkiye’nin belini doğrultmasına fırsat vermek istemezler. Bölgemizde, Ortadoğu’da, Kafkaslar’da, Balkanlar’da şimdilerde Afrika’da ne oluyorsa, bütün bunları “Türkiye’nin önünün kesilmesi” ile irtibatlandırmazsanız doğruyu bulmanız zorlaşır.

Mesela ABD ve AB, Çin ve Rusya, Suriye’nin kendi halkına karşı bebek, çocuk, kadın demeden uyguladığı katliamı neden seyrediyor? Çünkü mezhep çatışmasının Türkiye’ye de sıçraması için bizim Suriye ile savaşa girmemiz bekleniyor…

Ortadoğu’ya yeniden şekil vermek için pazarlık masasına oturan güçler, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) diye “Arap Baharı” ile ambalajlanmış bir planı dayatıyorlar. Ortadoğu’yu bölecekler, emperyalist planlarını güncelleyerek sınırları yeniden çizecekler. Bunun için seçtikleri yol artık gizli saklı değil: Mezhep çatışması… Bunu, ABD’nin Irak’ı işgali ile hızlandırdılar. Bu işgal ile hem İsrail için en büyük güvenceyi sağladılar, hem petrolün üstüne oturup enerji yollarını kontrol altına aldılar. Ama asıl önemlisi İslam coğrafyasında mezhep çatışması yangınının fitilini ateşlediler. Mezhep çatışmasını önleyecek tek güç Türkiye’dir. Yeni oyunların tekerine taş koyacak tek ülke de Türkiye’dir. Onun için asıl hedef Türkiye’dir. Kürt meselesinden sonra Türkiye’nin içine bir de Sünni-Alevi çatışması sokulursa BOP’un önündeki en büyük engel kalkar.

Evet, kendi halkına yaptıkları karşısında Suriye’yi seyrediyorlar. Dediğim gibi mezhep çatışması Türkiye’ye sıçrarsa, ondan sonra müdahale edecekler. Kanlı kamayı ciğerlerimize kadar saplayıp, bize ağır bedeller ödetecek fitneyi içimize saldıkları zaman iş bitmiş olacak.

Bir yazıyı hatırlatmanın tam zamanı. Nilgün Cerrahoğlu, 14 Nisan 2012’de Cumhuriyet gazetesinde şunları yazmıştı:

“CIA’nın eski Ortadoğu bölge şefi Robert Baer; ‘İran’ın Önlenemez Yükselişi’ kitabında, yeni Ortadoğu’yu kurabilmenin tek yolunun, bölgede geniş çaplı bir ‘Şii-Sünni iç savaşı’ tetiklemekten geçtiğini söylüyor… ‘Niye biz (Amerikalılar!) ölelim ki?’ diyor kısaca eski CIA görevlisi Baer… ‘Bırakalım (Sünni ve Şii) Müslümanlar kendi aralarında birbirlerini öldürsünler!’ Bitmedi! ‘Yeni Ortadoğu’yu kurabilmek’ için Robert Baer’in olmazsa olmaz saydığı en temel öneri, Ortadoğu’daki sınırları yeniden düzenlemek. Bu konuda da özetle şunları ilave ediyor Baer: ‘Etnik temeller üzerinden Irak resmen parçalanmalı ve Kürdistan mutlaka kurulmalıdır. Yeni sınırların çiziminde karşılaşılacak en büyük sorun ne var ki, İsrail’in mi, İran’ın mı bu yeni durumdan daha kârlı çıkacağıdır?’ Kitabını kaleme aldığı 2008 tarihinde Baer, yönelttiği bu soruya, son kertede; ‘Bir tercih yapmak zorunda değiliz!’ yanıtını veriyor…”

Reyhanlı’da giden 50 can, tarihî bir ikazda bulunuyor: Bize karşı oynanan bütün oyunları sadece kardeşliğimiz, birliğimiz ve uzlaşmamız bozabilir. Büyük resme bakınca kırıcı, rencide edici siyasî üsluplar beni derinden yaralıyor.

Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89