• BIST 90.182
 • Altın 147,082
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515
 • İstanbul 11 °C
 • Diyarbakır 10 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 12 °C
 • Berlin 16 °C

Bölgenin üç halkası!

Ali Bulaç

Geçen hafta bölgedeydim. Ekonomik olduğu kadar psikolojik bakımdan da bölge iyi durumda değil.

Senelik 1 milyon turist çeken Mardin, 5 bin yatak kapasiteli otelleriyle turizmde adeta patlama yaşıyordu, bugün büyük otellerin 5-6'sı kapanmış durumda, olanlarda da 5-6 turist var. Bir yandan ekonomik sıkıntı, diğer yandan psikolojik belirsizlik, herkeste yarın ne olacak kaygısı, endişesi!

Diyarbakır, Silopi, İdil, Cizre ve Nusaybin gibi yerlerde ise durum çok daha feci. Kitleler bir anda kendi yurtlarında yer değiştiriyorlar. Mardin, Rişmil ve Midyat mıknatıs gibi inanılmaz yoğunlukta göç alıyor. On binlerce Suriyeli mülteciye şimdi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da eklenmiş durumda.

Olayları yakından takip edenlerin ve genelde halkın anlamadığı konular var. Herkes şunu soruyor: “HDP 7 Haziran'da 80 milletvekili çıkarmış ve Türkiye'nin Kürt olmayan seçmeninden de oy almışken, seçimden hemen sonra PKK niçin teröre başladı?” Bu sorunun kimse mantıklı cevabını veremiyor.

Şunun altını çizelim: PKK'nın hangi saik ve gerekçeyle olursa olsun, giriştiği yeni stil silahlı mücadelenin halkta herhangi bir karşılığı yok! Benim bölgenin tamamında gözleyebildiğim şu:

Bölge halkını üç ana halkaya ayırmak icap ederse, ilk halkada PKK'nın sert çekirdeği ve onun manyetik alanı içinde olan Kürt milliyetçileri gelir. Giderek sayısal anlamda azalma içine gören bu halkadakiler, PKK'yı destekliyor. İkinci halkada öteden beri Kürt siyaseti yürüten partilere destek veren geniş bir kitle var. Bu halkadakilerin neredeyse tamamı PKK'nın giriştiği çatışmayı, hendek siyasetini tasvip etmiyor, artık açıkça rahatsızlıklarını dile getiriyor, PKK'nın terör yaptığını söylüyorlar. Kürt sorunu ve Kürtlerin tabii hakları konusunda duyarlı olan, Kürtlerin mağduriyete uğradığını düşünen bu kesimin PKK'ya tavır alması yepyeni bir gelişme. Bence Kürt sorunu sürecinde son zamanların en önemli gelişmesi bu! Üçüncü halkada bölgenin tamamında yaşayan muhafazakâr-dindar Kürtler, Araplar, Türkler, Süryaniler ve diğer etnik gruplar yer alıyor. Bunların tümü PKK'ya şiddetli öfke duyuyor.

Bugüne kadar Kürt partilerine oy veren Kürtler ile üçüncü halkada yaşayan geniş kitleler bu çatışmada devletin üstün gelmesini, PKK'ya iyi bir ders verilmesini arzu ediyorlar. Kısaca bazıları bundan hoşlanmasa da, bölge halkının ana gövdesi belki de ilk defa bu kadar devletin arkasında saf tutmuş bulunuyor.

Geleneksel Kürt seçmeninin PKK'ya karşı belli bir tutum içine girmesinin bazı sebepleri var. Ben söz konusu sebepleri şöyle sıralayabileceğimizi düşünüyorum:

a) 7 Haziran seçimleri Kürtlerde ve genel olarak Türk halkında büyük umut doğurmuştu. Kürt sorunu kanuni dairede çözülebilir, 80 milletvekili Meclis çatısı altında çözüm için mücadele verecekler. PKK'nın 7 Haziran'dan sonra başlattığı terör dalgası, HDP'ye ve özellikle Selahaddin Demirtaş ile onu partide destekleyen Kürt ve Kürt olmayan dindar-muhafazakâr, İslamcı, sol ve demokratik unsurlara karşı oldu. PKK, devletin askerine, polisine vuruyor ama gerçekte Demirtaş ve 7 Haziran çizgisindeki “demokratik Kürt siyaseti”ni mezara gömmeye çalışıyor;

b) Bölgede son 10 yıl içindeki ekonomik gelişmeden payını alan bir orta sınıf oluştu; bu geniş kitle terör ve çatışma istemiyor. Diyarbakır gibi bir yerde çatışmaların modern binaların yükseldiği yerlerde değil de yoksulların yaşadığı Sur'da sürüyor olması bunu gösterir;

c) Bölge 1984'ten beri terör ve çatışmalardan fazlasıyla yoruldu, PKK bugüne kadar dağlarda çatışıyordu, şimdi şehirlerin kalbinde çatışma başlattı, bu halkı fazlasıyla rahatsız ediyor;

d) Irak ve Suriye'deki iç savaş, şehirlerin harap olması ve milyonlarca insanın mülteci durumuna düşmesi bölge halkını korkutuyor. Aynı duruma düşme tehlikesi var. Nitekim on binler göç ediyor da! Kısaca bölge halkı PKK'ya destek vermiyor!

Geriye “buna rağmen PKK neden çatışmalara devam ediyor?” sorusu kalıyor:

1) İçeride veya dışarıda birileri onu intihara mı sevk etti veya manipüle mi etti?

2) Hesap hatası yaptı da, geri mi dönemiyor?

3) Başlangıçta halk desteklemez ama devlet yıkıcı ağırlığıyla bölgeye girip büyük hatalar yaptıkça zamanla halk PKK'yı destekler diye mi düşünüyor?

4) Yoksa bölgeyi Filistinlileştirip bir dış müdahaleye zemin mi hazırlıyor? Bence şıklar üzerinde düşünmekte fayda var!

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89