• BIST 79.532
 • Altın 126,024
 • Dolar 3,0723
 • Euro 3,3519
 • İstanbul 15 °C
 • Diyarbakır 15 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 15 °C
 • Berlin 13 °C

Bizim oranın âdetleri, meşhurdur cinayetleri

Cüneyt Özdemir

Diyarbakır Cezaevi'nde arkeologların buldukları cesetlerin hesabını şimdi savcılar soracak.

34490 

Bu günlerde Diyarbakır’da hararetli bir tarihi eser kazısı var. Müze bölgesi için yapılan kazılarda insanlara ait kemik ve kafatasları bulunması kazıyı yapan ekiplerde heyecan yarattı. Bu kemiklerin kime ait olduğu ve yaşadıkları dönemde nelerin yaşandığı, hatta hayatlarını nasıl kaybettikleri, neden aynı mezara toplu halde gömüldükleri arkeologları çok önemli bulgulara ulaştırabilir. Fakat o da ne, bu kemikler pek de tarihin derinliklerinden gelir gibi gözükmüyor. Daha da beteri, bulunan cesetlerin çok yakın bir dönemimize ait olduğuna dair güçlü ipuçları da var. Yani gözünüzde bir Anadolu uygarlıkları geçit töreni canlandırmaya gerek yok. Bu kemikler Anadolu’nun görkemli tarihinin Hititlerine, Likyalılarına, Mezopotamyalılarına ait değil. Onların torunlarının torunlarının torunları olması muhtemel, 90’lı yılların Diyarbakırlılarına ait. O 90’lı yıllarda Diyarbakır ve çevresindeki Güneydoğu olarak anılan bölgede neler yaşandığı da elbette günün birinde arkeologların ilgisini çekecektir ancak henüz erken. Bulunan cesetler şu sıralar daha çok savcıların kapsama alanına giriyor. 

Faili malum cinayetler

Gelin görün ki bizim milletçe küçük bir kusurumuz var. Hemen her şeyi bir heves olarak yaşıyor, hızla tüketiyor, sonra da üzerini örtüp unutmayı tercih ediyoruz. 90’lı yıllarda başta Batman ve Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu’nun üzerine karabasan gibi çöken faili meçhul cinayetleri de bu şekilde yaşadık. Binlerce insanımız itirafçı denilen tetikçi caniler tarafından devlet eliyle öldürüldü. Çoğunun bir mezarı bile yok. Kaybedildiler. Yıllar sonra Diyarbakır’da bir faili meçhuller dosyası davası açıldı, haberler yapıldı ama sonra o da unutuldu gitti. İşte bugün Diyarbakır tarihi kazılarında bulunan kemikler unutulan o kanlı tarihimizin kurbanlarına ait…

İsterseniz ‘tarihi ceset kazılarının’ yapıldığı yerin gözünüzde daha iyi canlanması için sizlere biraz daha ince tarif vermeye çalışayım. Sonuçta ıssız bir dağın tepesinden değil Diyarbakır şehrinin tam ortasından bahsediyoruz. 90’lı yıllarda Diyarbakır’da hemen hiç kimsenin gitmek istemediği bir meskûn mahal bölgesi burası. İçkale olarak tabir edilen bu alan bir-iki futbol sahası büyüklüğünde. 1917 yılından bu yana devlet bu alanı ‘merkez’ olarak kullanmış. 90’lı yıllarda adliyenin iki binası ve Jandarma Genel Komutanlığı, bir de küçük bir cezaevi aynı yerleşkede bulunuyor.

Ha bir de unutmadan söyleyelim, elbette JİTEM’in merkezi de burada! 

Giden gelmiyor, acep ne iştir

2004 yılında bu bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edilmiş. Yıllar içinde bir müzeye dönüştürülmesine karar verilmiş. 7-8 kişiye ait olduğu tahmin edilen kemikler de işte bu müze yapımı kazılarında ortaya çıkmış. Anlayacağınız, kemikler arkeologların kapsama alanına birkaç yüzyıl daha giremeyecek kadar yeni! Öldürülmüşler ve üst üste (affedersiniz bir hayvan gibi) atılıp gömülmüşler.

Bu kemiklerin bulunması aslında sıradan bir Diyarbakırlı için çok da yeni bir haber değil. Zira yoldan geçen herhangi bir Diyarbakırlıyı çevirip bu cesetlerin bulunduğu adresi sorduğunuzda o bölgeyi bilmeyen olmadığını anlıyorsunuz. Hemen hepsi sıradan bir olaydan bahseder gibi ‘90’lı yılların Diyarbakır’ında bu binalara bakmaya bile korktuklarını’ anlatıyorlar. E, devlet de bakmayınca şehrin orta yerinde görünmeyen bir alan oluşmuş. Diyarbakır adliyelerinde o yıllarda avukatlık yapmış pek çok ismin bu bölgeyle ilgili anıları da hayli karanlık. Kahramanları değişse de anlatılan hikâyeler hep o meşhur Muş türküsünün sözleri ile bitiyor. “Gideeeen gelmiiiiiyor, aceeep ne iiiiiştir…”

Oysa adliye ile JİTEM binaları arasındaki mesafe sadece 20 metre ya var ya yok. Ama işte o 20 metrelik mesafede hayat ile ölüm arasında gidip gelen insan sayısını bilen bile yok. 

‘Hay Allah’ cesetleri!

Dedim ya, böylesine kazılarda insan kemikleri bulan arkeologları aslında her seferinde tatlı bir telaş alır. Zira buluntulardaki incelemeler sonrasında, yaşanan zaman dilimindeki uygarlıklara dair önemli ipuçlarına ulaşılır. Diyarbakır’daki kazı merkezinde ise ‘Hay Allah, nereden çıktı bu kemikler şimdi’ gibi tatsız bir hava var. Doğru ya, şimdi işin yoksa bu kemiklerin kime ait olduğunu araştır, ne zaman kaybolduklarını öğren, o sırada bu bölgede kimlerin görev yaptığını çıkart, iddianame hazırla, adamları bul, tutukla, dava mava derken uzun hikâye!..

Bunca dava bombardımanı arasında unuttuk ama bir faili meçhul cinayetler davası vardı, sahi ne oldu o dava, hatırlayan var mı?

Dedim ya, heves, kırılgan bir umut bizim coğrafyamızda. Oysa gerçekler, unutmayı âdet haline getirmiş bir toplumun bile yakasına yapışıyor. Herkesin gözleri önünde işlenen cinayetler, aradan onca yıl geçse bile toprağın altından çıkıp katillerinden hesap sorabiliyor. Görmeseniz de gömseniz de saklayamıyorsunuz. Fena hesap soruyorlar. Arkeologların buldukları cesetlerin hesabını şimdi savcılar soracak. Savcıların soramadıkları hesap olursa onu da arkeologlar bulacak. Arada birkaç yüzyıl fark var ki o da tatlı kafanıza takmaya değmez!

Değmez değil mi?
Değmez, değmez...

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89