• BIST 78.844
 • Altın 125,496
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3559
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 21 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 19 °C

Bizim Hizbullah'la iç politika Lübnan Hizbullahı ile dış politika sınavı

Cengiz Çandar

Davutoğlu'nun Türkiye'nin artık 'düzen kurucu' bir 'küresel güç' olduğu iddiasını dillendirmesinin üzerinden iki hafta geçti. Bu iddialar Lübnan odağındaki gelişmeler nedeniyle havada kalırsa, başta iktidar, bütün ülke zora girer.

Biz ‘bizim’ Hizbullah’a dalmışken ‘asıl’ Hizbullah, ‘Ortadoğu masası’nı birden tersine çevirdi. Lübnan’da hükümet ortağı olan ve ‘Ortadoğu’nun aynası’ işlevini gören o küçük ülkede iktidar ortağı olan Hizbullah, 11 bakanını çekti ve Saad Hariri hükümeti düştü.

Bu, şayet Lübnan’da istisnadan ziyade adeta kural olan bir yeni hükümet krizi olsa, üzerinde çok durmaya değmeyebilir. Ancak, Hizbullah’ın hükümeti terk etmesi ve Hariri hükümetinin düşmesiyle ortaya çıkan durum, daha geniş çapta bir bölgesel ve uluslararası krizin başlangıcına işaret ettiği için önemli.

Konunun Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren yanı bulunduğu için Türkiye açısından da önemli Lübnan sahnesindeki gelişmeler.

Sadece Türkiye açısından da değil elbette. Amerika açısından ve Lübnan ile özel bağlarından ötürü Fransa, Fransa ile Avrupa’daki eksen ilişkisinden ötürü Almanya açısından da. Lübnan ile sınırdaş olduğu için kuşkusuz, İsrail açısından da.

Önemli internet blog’larından Huffington Post, “Günümüzün Ortadoğu krizlerinde, sürekli kutuplaşma yaşayan Lübnan hükümetinin çöküşü normal olarak pek dikkat çekmezdi. Lübnan hükümetleri rahat edici bir düzenlilik için gelirler ve giderler. Ama Tunus ve Cezayir’deki ayaklanmalar, Mısır’da Kopt’lar ile Müslümanlar arasında din çatışmalarının manşetleri kapladığı bir sırada, Filistin-İsrail barış sürecinin çöküşü ve İran’ın nükleer ihtiraslarına ilişkin diplomatik düello da eklenirse zaten depresyondaki Ortadoğu ruhunu ek olarak, herkesi daha da fazla depresyona sokacak birçok kötü haber var” diye yazıyordu, Lübnan hükümetinin, Hizbullah’ın ayrılışıyla çöküşü üzerine.

Lübnan’daki kriz ile 2005’te Lübnan’ın eski başbakanı Refik Hariri’ye yapılan suikast üzerine kurulan Uluslararası Mahkeme’nin kararını açıklamasının eli kulağında olmasıyla yakın ilişki var.

Felaket senaryoları

Uluslararası Mahkeme’nin kararında, Hizbullah üst yönetiminin ‘cinayet suçu’ ile ‘hüküm giyeceği’ ve mahkemenin kararını açıklamak üzere olduğu biliniyordu. Hizbullah ve arkasındaki ‘patronları’ İran ile Suriye ise Hizbullah’ın hükümetten çekilmesi şantajını kullanarak Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yi (Refik Hariri’nin oğlu) baskı altına almaktaydı.

Saad Hariri, Washington’da ABD’nin mahkeme kararının arkasında olacağına ilişkin desteğini aldığı sırada, birden hükümetini kaybediverdi. Üstelik, Lübnan’da Şii-Sünni çatışmasının fitilinin ateşlenebileceği ihtimali ile de yüz yüze kalarak.

Çarşambanın gelişi perşembeden belli olduğu için, Suriye ile Suudi Arabistan ‘Lübnan uzlaşması’ için çalışıyordu. Suriye-Suudi temasları –ki, bu bağlantının kurulmasında Türkiye ya da bir başka deyişle Ahmet Davutoğlu diplomasisinin büyük rolü olmuştu- ‘başarısızlık’ ile kesildi.

Arkasından da Hizbullah’ın Lübnan hükümetinden çekilişi geldi. Beraberinde ‘felaket senaryoları’nı getirerek.

Bu arada, İran’ın Lübnan Hizbullahı’nın iplerine Suriye’den çok daha kuvvetle asılmış olduğu da ortaya çıktı.

Arada kalan Türk dış politikası

Suriye, hesaba kattığı ve bir dengede tutmak istediği ABD-Suudi hattı ile palamarlarını gevşetmeye çalıştığı İran arasında sıkışmış durumda. Türkiye ile son birkaç yıldır içine girdiği yoğun ilişki, Suriye’yi İran karşısında daha rahat manevra eder duruma sokmuştu. Örneğin, Irak’taki uzun hükümet krizi boyunca, Şam, Tahran’a karşı Ankara ile uyumlu hareket etmişti. Ancak Lübnan odağındaki gelişmeler, Suriye’nin İran’dan daha fazla uzaklaşmasına izin vermiyor.

Lübnan odağındaki gelişmeler, Türkiye’yi de bir ‘dış politika sınavı’na sokuyor ve ‘sınav jürisi’ karşısına dikiyor. Türkiye, bir bakıma, Saad Hariri hükümetinin –Katar’ın yanı sıra- sağdıçlarından biri.

Nitekim, Lübnan’daki gelişmelerin anlamının farkında olarak Başbakan Tayyip Erdoğan, Doha’dan devreye girerek, Suriye Devlet Başkanı Başşar Esad ile temas kurdu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da önceki gün Ankara’da Suudi Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal’ı ağırladı.

Türkiye’nin öncelikle Hizbullah’ın sokağa inmesi ve Lübnan’da silahlı çatışmaların alevlenmesini önlemeye yönelik bir ‘itfaiyecilik’ rolü oynamaya çalıştığı seziliyor. İkinci aşamada ise ‘nüfuzunu’ kullanarak Suriye-Suudi Arabistan mutabakatını sağlamaya ve bunun Lübnan’a izdüşümünü bırakmaya uğraşacağı anlaşılabiliyor.

Şii-Sünni çatışması

‘Bölgesel güç’ statüsünü hak etmek ve koruyabilmek için sonuç almaya mecbur. Üstelik, Davutoğlu’nun Türkiye’nin artık ‘düzen kurucu’ bir ‘küresel güç’ haline geldiği iddiasını dillendirmesinin üzerinden topu topu iki hafta geçti.

Eğer, Türkiye’nin bu iddiaları Lübnan odağındaki gelişmeler nedeniyle havada kalırsa başta iktidar, bütün ülke zora girer.

Zora girer, zira Lübnan’daki Şii-Sünni çatışması, çok geçmeden Irak’a da yansır. Ayrıca, Mısır’daki dinler arası çatışmanın bir benzeri Irak’ta yaşanmakta.

Bütün bu dinamiklerin arkasında İran ve ‘tek süpergüç’ statüsüyle ister istemez, Amerika ve genel olarak Batı yerleşmiş durumda. Bu hengâmede, Türkiye’nin de rol alması ve etkili olması gerekli.

Lübnan Hizbullahı’ndan ‘bizim’ Hizbullah’a Hele, Türkiye ile Batı makasının arasını, “Sarıkamış hamaseti, Yemen’de dökülen gözyaşları, Muhteşem Yüzyıl dizisine gösterilen ‘ecdadımız’ tepkisi ve Başbakan’ın Doha’da ‘İslam dünyasının kendi kendine yeterliliği’nden söz ederek, Batı’ya karşı pozisyon aldığı izlenimini verdiği bir sırada.

Daha da önemlisi ‘bizim’ Hizbullah’ın tekrar sahaya çıktığı bir sırada.

Ortadoğu, yeni bir ‘şiddet sarmalı’nın içine girerse şayet, ‘bizim’ Hizbullah’ın sadece bir ‘iç dinamik’ olduğunu mu sanacağız. ‘Kürt sorunu’ üzerinden bölgesel dinamikler tarafından harekete geçirilmeyeceğini mi umacağız.

Anlayacağınız, hükümet, sadece ‘dış politika sınavı’nda değil. Ortadoğu’daki gelişmelerin iç politikaya izdüşümüyle de didişmek zorunda.

Cengiz Çandar - Radikal

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89