• BIST 89.385
 • Altın 145,846
 • Dolar 3,6324
 • Euro 3,8967
 • İstanbul 22 °C
 • Diyarbakır 17 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 21 °C
 • Berlin 16 °C

Birlik ve Çözüm Konferansı

Ömer Ağın

Sayın Abdullah Öcalan’ın Amed Newroz’undaki çağrısıyla başlayan barışçı, demokratik çözüm sürecinin bir parçası olan ikinci konferans başlıyor. 15-16 Haziran’da Amed’de gerçekleşecek olan “Birlik ve Çözüm Konferansı”, başta Kürtler olmak üzere tüm demokrasi güçlerinin ilgi odağındaki yerini almış bulunuyor.

Tarihi günlerin yaşandığı bir zaman diliminden geçiyoruz ve demokratik hak mücadelesinin gökleri fethe kalktığı tarihi olaylara tanık oluyoruz. Kelimenin tam anlamıyla bir alt-üst oluşun tanığıyız. Sadece tanığı değil bu tarihin hem nesnesi hem öznesiyiz. İşte tam böylesi bir zamanda Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı toplanıyor. Bu bile yalnız başına konferansın önemini ortaya koymaya yetiyor.

Cumhuriyet dönemi boyunca başta Kürt halkı olmak üzere ezilenlerin haklarını bir çırpıda ve toptan gasbeden egemen güçlerin, haklarını almak için büyük bedeller ödeyerek meydanlara çıkan demokrasi güçlerine haklarını “perakende” ödemeye razı görünmüş gibi davrandığı bir dönemde konferansımız toplanıyor. Halkımızın yenilmezliğinin ispatlandığı, fakat hiçbir demokratik hakkının yasal bir güvenceye bağlanmadığı bir dönemde konferansımız toplanıyor. Kürdistan’ın dört parçasında Kürt halkının demokrasi anlayışının içeriğinin tüm Ortadoğu halklarına güven verdiği, aynı zamanda demokrasinin içeriğini sulandırmak için ciddi demagojilerin de yapıldığı bir dönemde konferansımız toplanıyor. Soyut bir demokrasi tanımı hiçbir mana ifade etmez. Soyut bir demokrasi, her türlü gericilik, baskıyla, şovenizmle ile de gayet güzel uyuşabilir, anlaşabilir. Bize lazım olan halkları haklarına kavuşturan demokratik demokrasidir. Bu demokrasi biçimden çok içeriğe bakar. Sadece azınlık ve çoğunluk ilişkisiyle tanımlamaz, haklarla tanımlanır. Hakların ne olduğunu ve hak sahibi olanlar tarafından nasıl kullanılacağını belirlemeyle çalışır. Haklar, her azınlık ve çoğunluk ilişkisi, yani genel olarak demokrasi ilişkisinin dışında kalırlar ve hiçbir zaman tartışma konusu olmaz. Konferansımız, demokrasinin içeriğinin yoğun olarak tartışılmasına gereksinim duyulduğu bir dönemde toplanıyor. Konferansımız, Erdoğan’ın “ben değişmem” dediği bir zamanda toplanıyor. Başbakan, bu söylemle ağırdan almak istiyor ve yapacağı kimi değişiklikleri de tedricen yapmayı tasarlıyor. Sayın Erdoğan, bu halk neleri değiştirdi, sen de dahil olmak üzere. Bir dönüp arkana bak, nereden nereye değiştin. Zaten değişmeyen tek şeyin de değişimin kendisi olduğunu artık öğrenmelisin. Konferansımız, bu bilimsel ilkeyi anlatacak ve kavratacak bir dönemde toplanıyor.

Halkımızın hak arama mücadelesindeki dik duruşu tüm dünyada sembol haline gelmiştir.

Bu sembolü tam da taçlandırma dönemidir. Pratik kazanımları yasal güvenceye bağlamak, statü kazanmak mücadelemizin ana halkası olmuştur. Konferansımız, halkımızın statüye kavuşması için düşünce üretmek ve pratik politik mücadelenin altını çizmek için toplanıyor.

Kürt Özgürlük Hareketi’nin de içinde olduğu bütün Kürt partilerinin yasal politika yapma haklarına kavuşmaları ve bu hakların yasal güvenceye bağlanması, statüye giden ilk adım olduğunun bilinciyle toplanıyor. Kürt halkının yeni bir psikolojiye ve yeni bir tarihe sahip olduğu hakları için mücadele ederken yeniden tarih sahnesine çıktığı bir dönemde konferansımız toplanıyor. Bir belediyenin kendi sınırları içinde yaptığı düzenlemeye aşırı merkezi müdahalenin lokal bir sorunu büyüterek, dünya kamuoyunun gündemine nasıl getirdiğini gösteren bir zamanda toplanıyoruz.

Konferans, otuz seneden fazladır yürütülen kirli savaşın Kürt halkı üzerinde yarattığı ekonomik yıkımın, yoksulluğun, işsizliğin katmerleşerek sürdüğü bir dönemde toplanıyor. Kürdistan’ın tüm coğrafyasında ekonomik dolaşımının hız kazandığı bir dönemde toplanıyor. Kürtlerin ulusal demokratik birliğinin sağlanmasının elzem olduğu bir tarihi kesitte konferansımız toplanıyor. Birey ve toplumun durumu, yapısı ve koşullarının saptanmaya çalışıldığı, başka bir ifadeyle statü kazanmanın konuşulduğu bir zamanda konferans toplanıyor. Kısacası Kürt’ün yeniden doğduğu, kaderinin çizildiği, egemenliğinin tespit edildiği bir dönemde toplanıyor. Konferansın toplandığı yerin tarihi önemi, zamanı ve gündemi tüm Kürtlere büyük sorumluluklar yüklüyor. Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı halkımıza ve tüm demokrasi güçlerine hayırlı olsun...

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89