• BIST 97.533
 • Altın 145,791
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 18 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 19 °C
 • Berlin 26 °C

Birinci sözden ikinci adama bir zeyl

Hamid Omeri

Kıvırcık haylaz bir sabaha uyandık yine. Bir katliamı es geçen güzide basınımızın hükümet konağının halk sevadalısına ilişen hamleyi es geçmeyişini ve ona dair derin tahlillerini okuyoruz. Ezber bozmaya meylimden değil ama hakikat bildiğimi söylemekten geri durmamamdan olsa gerek her türlü şiddete karşı olduğumu bir kez daha yinelemek isterim. Bahse konu girişimin psikolojik travma yanının ve şiddete mukabil duygunun açığa çıkışınının çözümlenmesini bu işin erbapları yaparsa pek muhtemeldir ki daha isabetli yaklaşımlar ortaya çıkacaktır.

Lakin, meclisteki ince ve davudi sesler gibi haykırmadığımızdan mıdır nedir bize dair darbeleri, ölümleri, katliamları kimseciklerin umursadığı yok. Bakınız ne dememiz gerektiği altı çizilerek bize ezber ediliyor. Eğer daha önceden yaşamasaydık, bu dersi daha önceden bize ezberletmemiş olsaydınız, daha önceden ölmeseydik ya da öldürmeseydiniz olabilirdi. Sarı sahifelerin kutsallığında olmasa da her kutsala dair yaklaşımımız kutludur, biliniz ve biz o metinlere ve sayfalara her ne hikmetse hiç kaçak ve yabancı olmadık. Dediğim gibi eğer daha önceden bizleri görmezden gelmeseydiniz olabilirdi. Fakat yaptıklarınız, yaptıklarınızın ve yapacaklarınızın bir kez daha teminatı. Bu bizim payımıza düşen “tarih tekerrürden ibarettir”in hikâyesi.

Bu nedenle cümlelere her ne kadar şöyle giriş yapılsa da “Türk ordusuna ait iki F-16 uçağı hata ile sivil kürt halkını bombaladı ve iktidara biat etmiş olan türk basını bu olaya ne çerçevede bakacaklarına dair hükümet açıklaması gelene kadar sessiz kaldı” yas dediğin hissedebildiğin kadar senin yasındır. İşin hikâye zamanı gelmedi ki biz de kalkıp kitap zamanlarına dönelim. Gerçi ben kendi payıma 2012’ ye ilk kürtçe söz kavlinden Roni War’ın birkaç çabasına dair okuma ve tahlille başladım. Dilimiz mecburiyetten iki ya ilk söz olarak üstadın izleğinde “bedevi arab çölünde gezinen adama birinin namı gerek”e yol aldım. Baktım bedevi hala bedevi ve bizim payımıza bir türlü o namlı adam ya da adamlar gelmeyince en azından yaşadığımız zaman dilimine bir ölçüde denk ikinci söze niyet edeyim dedim.

Burada da bir kez daha hayret ettim. İkinci sözdeki hüdabin, hudaperst ve hakendiş olsak da bizim payımıza birinci adamın yani hodbîn, hodgam, hodendiş ve bedbin adamın hikâyesi düştü hep. Tadına bir türlü varamadığımız şikeli maçların neticesinde eğlenip her tarafta bir şen hava görmeye çabalasak da baktım payımıza çaresiz garip ve yetimler düşüyor. Zikirhanelere gidip etrafımızdakileri dost ve ahbap görsek de baktım ki öte tarafta kalan biraderlerimiz zorbaların elinde feryad û figan ediyorlar. Her gittiğimiz yere bir musiki havasında gitsek de baktım diğer tarafta ceylanlar dağlarda aç yırtıcılar tarafından parçalanıyor. 

Hangi tarafa baksak uzak kaldığımız bir hüzün kokusu. Her tarafta yası tutulmamış bir keder. Düşman görmek istemesek de herkesin gözleri birer namlu, düşmanca bakar. Onlar gibi konuşursan dost ancak kendi fikrini ve zikrini söylersen hain ve düşmansın.

Dedim sarhoş olsak birinci adam gibi mesela ve görmesek yaşanan bu eza ve cefayı.  Ya da uzaklaşsak buralardan başımıza bir şeyler sarsak örneğin. Gözlerimize Cahitin mısralarına denk gelecek bir yas havasında kalın çerçeveli gözlükler takarak uzaklaşsak hayatımızı yarıladık cinsinden. Yok! sakın o bize yaraşmaz. Yakışık almaz bu zamanda.

Dedim bilmiyorlar zalim olduklarını. Kendilerinden başka herkesi yalan ve gereksiz sanıyorlar. Bilmiyorlar ve göremiyorlar içlerindeki kinin ve şiddetin yüzlerine ve gözlerine vurduğunu. Bundandır ki vurdukça vuruyorlar, kırdıkça kırıyorlar. Vesile olur mu bilemem ama diyorum ki şu kendilerini kardeş görenlerin gözlerine çekilen perdelerin kalkma zamanı gelmedi mi acep! Bir kez daha hatırlatılsa birinci adamlara yaşadıkları ve yaşattıkları cehennemden uyanırlar mı ne dersiniz?

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89