• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 17 °C
 • Diyarbakır 11 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 16 °C

Bir cehennemden ötekine

Fehim Taştekin

Müminlerin şiarıdır ‘ifrat ve tefritten kaçınmak’. Ne yazık ki dilde bu şiar, elde şiddet hep olageldi. Bangladeş’te Cemaat-i İslami’nin liderlerinden Abdülkadir Molla’nın bir linç havasında idam edildiği davayla ilgili reflekslerde bu şiardan iz yok. Hikâyeler her madalyon gibi iki taraflıdır. Birinin ‘Mirpur Kasabı’ ilan ettiğine diğeri ‘şehit’ diyor. Bir taraf ortada hiç suç yokmuş gibi davranırken diğer taraf intikam istiyor. Hindu azınlık bir yana asıl karşı karşıya gelen iki taraf da Müslüman! 

Savcılara göre 1971’de bağımsızlık savaşı sırasında Cemaat’ın gençlik kolu Çatra Sangha’nın üyesi olan Molla, Bedir gücünün önde gelen milisiydi ve Batı Pakistan ordusunun Doğu Pakistan’da yani bugünkü Bangladeş’te işlediği suçlara ortak oldu. Mahkeme, Molla’yı bir şairin kellesini uçurmak, 11 yaşında bir kıza tecavüz etmek ve bir gazeteci dahil 344 sivili öldürmekten suçlu buldu. Peşinen söyleyeyim suçlu olsun ya da olmasın Molla’nın asılması engellenmeliydi. Sonuçta dava taraflı ve siyasi. Molla’nın boynundaki urganı “Nihayet 40 yıl sonra soykırım kurbanları için adalet yerini buldu. İdam 16 Aralık Bağımsızlık Günü için ulusa en güzel hediye” diye sunan Adalet Bakan Yardımcısı Kumrul İslam’ın sandığının aksine ortada adalet yok. Adalet ancak adil yargılamayla olur. Nitekim BM, AB, HRW, Amnesty, Britanya, Türkiye ve Avustralya gibi bir dizi örgüt ve ülke infazın durdurulmasını istedi. Tabii bu itirazlarda idama kategorik olarak karşı çıkmanın payı da büyük. 

Savaşta 10 günün tanıklığı

Yargı faslına geçmeden önce ülkeyi bölen geçmişe bakalım. Evet birileri 1971’de çok feci suçlar işledi. Ama suç sanıldığı gibi tek taraflı değildi. Pakistanlı gazeteci Anthony Mascarenhas, 13 Haziran 1971’de Sunday Times’ın ‘Soykırım’ manşetiyle verdiği haberinde hem Pakistan’ın bütünlüğünü savunanların, hem bağımsızlık yanlısı Avami Ligi üyeleri,

Hindular, profesörler, doktorlar, öğretmenler ve gazetecilerin nasıl öldürüldüğünü anlatıyor: 

“İlki Bengalli olmayanlara yönelik katliamdı. Şimdi ise Batı Pakistan ordusu açıkça katliam yapıyor. Kırımın kurbanları sadece Batı Bengal’in Hinduları değil, binlerce Bengalli Müslüman da kurban. Bunlar öğrenciler, öğretmenler, Avami Ligi ve sol siyasi kadrolar, bağımsız cumhuriyet için isyan eden Bengalli asker ve polisler. Nisanda 10 gün boyunca gördüklerim cinayetlerin generallerin eylemiyle sınırlı olmadığını gösterdi. Kuşkusuz öldürenler sadece Pakistanlı askerler değildi. Bengalli askerler ve paramiliter birlikler 26 Mart’ta isyan edip Bengalli olmayanlara vahşice saldırdı. Çoğu 1947’deki bölünmede Pakistan’ı tercih etmiş Biharlı mülteciler olmak üzere binlerce talihsiz Müslüman aile acımasızca yok edildi. Kadınlara tecavüz edildi ya da memeleri bıçaklarla çıkartıldı. Çocuklar da bu dehşetten kaçamadı. Şanslı olanlar ebeveynleriyle öldürüldü, kalan binlercesi gözleri oyulmuş ve uzuvları kesilmiş vaziyette hayatlarına devam etmek zorundaydı… Chittagong, Khulna ve Jessore gibi yerlerde Bengalli olmayan 20 binin kişinin cesedi bulundu. Bana söylenen gerçek rakam 100 binin üzerindeydi. Pakistan hükümeti bu ilk dehşetin dünyada bilinmesine izin verdi. Gizlediği ve daha korkutucu olan ise ardından gelen ordunun katliamıydı. Pakistanlı yetkililer iki tarafın öldürdüğü insan sayısını 250 bin olarak hesap ediyor… Askeri ve sivil yetkililerin defalarca bana söylediği şey şu: ‘2 milyon insanın öldürülmesi pahasına olsa bile Doğu Pakistan’ı ayrılıkçılık tehdidinden arındırmaya kararlıyız.’ 6 gün boyunca 9. bölüğün askerleriyle dolaştım. Katliama yakından tanıklık ettim. Ev ev, köy köy avlanan Hinduları gördüm. ‘Öldür ve yak görevi’nin acımasızlığına tanık oldum... Bütün köylerin yıkıldığını gördüm… Batı Bengal ancak demir yumrukla Pakistan içinde tutulabilirdi. Ve ordu Bengallilerden nefret eden Pencaplılarla doluydu.” 

Milis gerçeği

Mascarenhas infaz listelerinin daha isyan başlamadan önce askerlerin elinde olduğunu ve ‘önleyici’ saldırıların önceden planlandığını belirtip katliamlara misilleme yapıldığı savını da sorguluyor. Doğu Pakistan Askeri Valisi General Tikka Han’a göre ‘çoğunluk Pakistan’ın bütünlüğünden yanaydı, isyanı kışkırtan Hindular ile onların güdümündeki Mucib-ur Rahman’ın Avami Ligi’ydi. Çare de hepsinin temizlenmesiydi.’ 

10 aylık iç savaş Hindistan’ın müdahalesinin ardından Pakistan’ın bölünmesiyle bitti. 1973’te cinayet ve tecavüz dışında suçlar affedildi, yargılanan 195 Pakistanlı asker de İslamabad’ın 1974’te Bangladeş’i tanımasına karşılık iade edildi. Bir yanda Pakistan ordusu ile Razakar, Şems ve Bedir adlı milis güçlerinin eliyle 300 bin ile 3 milyon arasında Bengalli, diğer yanda milliyetçi Bengallilerin eliyle Pakistan yanlısı 100-150 bin kurban. Soykırım ve karşı soykırım. Bengal tarafında milliyetçilik, Pakistan tarafında din motivasyonu. 

Bengalliyi öldürmek... 

Cuma hutbelerinde ‘dışı Müslüman için Hindu’ olarak görülen Bengallileri öldürenlerin cennete gideceğine dair ahkâmların kesildiği bir dönemin hesabı 40 yıl sonra görülüyor…

1975’te bir grup subay tarafından öldürülen Mucib-ur Rahman’ın kızı Hasina, 2008’de iktidara gelirken Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ni kuracağını vaat etti ve 2010’da dediğini yaptı. Savcıların 3 milyon cinayet ve 200 bin tecavüzden bahsettiği bir davanın üstesinden Avami’nin tekelindeki bir mahkeme gelmeye kalkışıyor. Savunmanın çok sayıda itirazı var: 

‘Bayrama yetiştir’ baskısı

- Avami’nin siyasi rakipleri Cemaat ve Begüm Halide’nin liderliğindeki anamuhalefet partisi BNP hedef alındı. Eski bakan ve milletvekilleri de tutuklandı. Daha önce Hasina, Cemaat’le koalisyon kurmaktan kaçınmamış ve 1971’le bağlantılı suçlamalarda bulunmamıştı. 

-Adı Uluslararası Mahkeme ama yargıç ve savcıları hükümet atadı. 

-Molla’nın mahkumiyetinde sadece sanığı ailesinden 6 kişiyi öldürmekle suçlayan ve o sırada 13 yaşında olan bir kadının tanıklığı esas alındı. Molla suçlamaları reddetti.

Savcı 150 tanık çağırırken savunmanın 200 tanığından sadece altısına izin verildi. 

-Mahkeme Başkanı Nizam-ul Hak’ın Belçika’dan Bangladeşli avukat Ahmet Ziyauddin’le Skype üzerinden toplam 17 saat konuştuğu ve 12 ayda 230 kez e-mail’le yazıştığı ortaya çıktı. Bu trafiği Economist ifşa edince başkan istifa etti. BNP’ye göre hükümetle ilişkisi olan Ziyauddin davayı yönlendiriyordu. Yazışmalardan birinde Ziyauddin “Bunlar tamamen deli. 16 Aralık’ta bir karar istiyorlar” diyerek hükümet baskısına değiniyordu. Nitekim Molla 16 Aralık bayramından önce asıldı. Hak bir hükümet üyesinin ziyarete gelip “Bir an önce karar çıkart” dediğini de yazıyor. 

-Hükümet 5 Ocak seçimlerine Cemaat ve BNP’ye savaş suçlusu damgası vurarak girmek istiyor. Mahkeme Cemaat’i seçimden men etti. 

-Cemaat Hindistan’ın bölünmesine karşı çıktığı gibi 1971’de Pakistan’ın bölünmesine de karşı çıktı ama ordunun katliamını desteklemedi. 

-Savaşta her iki tarafın vahşetine dair o kadar çok anlatım var ki… Mucib-ur Rahman’ın ‘şiddetsiz direniş’ çağrısı nasıl Bengalli olmayanlara karşı linç hareketine dönüştüyse Cemaat’in “Biz ordunun katliamına karşı çıktık” sözü de örgütün milis güçleriyle bağlarına dair kuşkuları gidermeye yetmiyor. Maalesef gerçeği ortaya koyacak adil ve bağımsız bir yargı da yok. Hasina’nın derin husumet beslediği BNP ve Cemaat’i bitirmeye kurgulanmış bir mahkeme belki bir tarafın öfkesini dindirebilir. Ama aceleye getirilmiş bir hesaplaşma, yarım kalmış kanlı hesapların tekrar sahnelenmesinden ve bir türlü inşa edilemeyen toplumsal barış şansının azalmasından başka bir şeye hizmet eder mi bilmiyorum. Edemeyeceğini sokaklarda işlenen cinayetlerden görüyoruz. Ne yazık ki sırada başka idamlar var ve Hasina ne pahasına olursa olsun sonuna kadar gitmekte kararlı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89