• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Diyarbakır 12 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 16 °C
 • Berlin 17 °C

Beterin beterine karşı beter

Fehim Taştekin

Bu coğrafyayı kim nasıl toparlayacak? Vaziyet neredeyse Birinci Dünya Savaşı sonrası Sykes-Picot koşullarından farksız. Yakın tarihte Suriye gibi bu kadar devletin ve onlarca ülkeden onbinlerce savaşçının müdahil olduğu bir savaşa sahne olan başka bir ülke sanırım yok. Bu, Irak ve Lübnan'ı da içine alarak genişleyen çetrefilli bir kriz.

Bu coğrafyayı kim nasıl toparlayacak? Vaziyet neredeyse Birinci Dünya Savaşı sonrası Sykes-Picot koşullarından farksız. Yakın tarihte Suriye gibi bu kadar devletin ve onlarca ülkeden onbinlerce savaşçının müdahil olduğu bir savaşa sahne olan başka bir ülke sanırım yok. Bu, Irak ve Lübnan’ı da içine alarak genişleyen çetrefilli bir kriz.

Tüm taraflar Suriye için 22 Ocak’ta toplanacak Cenevre-Möntro Konferansı’nda yeni bir Sykes-Picot olacakmış gibi mevzi kazanmanın savaşını veriyor. Bölgede birbiriyle çatışan birçok aktör ortak düşman Kaide’ye karşı mücadeleyle içerde ve dışarda meşruiyet ve destek kazanmayı umuyor. Suriye’de Kaide ve türevlerinin saldırısına maruz kalan Kürtler, daha önce Kaide ile birlikte davranan ama şimdilerde Batılıların beterin beterine karşı ehven-i şer olarak gördüğü yeni Selefi sürüm İslami Cephe, rejimin bizzat kendisi, Irak’ta Nuri Maliki yönetimi ve Lübnan’da Hizbullah ‘Kaide ile savaş’ söyleminin sunduğu siyasal krediye talip.

Kaide’nin etki alanıArap Baharı denen bulanık sürecin silahlandırılması en fazla Kaide’ye alan açtı. Malum Irak’ta ‘Irak İslam Devleti’ adını kullanan Kaide, önce Suriye’de Nusra Cephesi’ni örgütledi, ardından hedef büyütüp Bilad-ı Şam’ı içine alan bir coğrafyada emirlik kurmak için ‘Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) dönüştü. Tabi aynı meşrepten gelse de Nusra farklı kaygılarla IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi yerine Kaide lideri Eymen Zevahiri’ye biat etti. Bu yüzden Nusra’nın özellikle Suriyeli olmayan savaşçıları IŞİD’a katıldı. IŞİD son olarak Kaide’nin Lübnan şubesi Abdullah Azzam Tugayları’nın eylemleriyle yetinmeyip kendi bayrağıyla Lübnan cephesine de girdi.

Maliki’nin savaşı

Önce Irak’tan başlayalım: Kuzeyini Kürtlerin, güneyini Şiilerin tuttuğu Irak’ın orta kesimindeki Sünni dilimi gözüne kestiren IŞİD, Irak-Suriye sınırlarını erozyona uğratıyor. Suriye’de Türkiye sınırlarından Halep ve İdlib’e uzaman bölge ile Rakka ve Deyr el Zor’un da yer aldığı Fırat boyunda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer bağımsız grupları geriletip kendi emirciklerini kuran IŞİD’ın Irak’ta yaptığı şu: Özellikle Ninova ve Enbar vilayetlerinde Maliki’ye diş bileyen Sünni aşiretlerin öfkesinden yararlanıp kendi etkinlik alanını genişletiyor. Bunun tipik örneği geçen hafta yaşandı. Saddam Hüseyin sonrası Sünnilerin siyaseten törpülendiğini, Maliki’nin diktatöryel bir rejim kurduğunu düşünen Sünni aşiretler bir yıldır Felluce ve Ramadi’de Maliki’ye isyan halindeler. Aynı aşiretler işgal sırasında ABD’nin Kaide’ye karşı örgütlediği Sehva (Uyanış) Konseyleri’nin de parçasıydı.

Hem Cenevre öncesi ‘Kaide ile savaşan adam’ pozu vermek hem de nisandaki seçim öncesi güvenlik alanındaki kazanımlarla elini güçlendirmek isteyen Maliki, Kaide’ye karşı askeri operasyona girişirken aşiretlerin Ürdün yolu üzerine kurduğu çadırları da kaldırmak istedi. Kaide’yi bitirme harekatı, örgütün Suriye’den taşıdığı grad füzeleriyle 21 Aralık’ta Tümgeneral Muhammed Ravi dahil 18 askeri öldürmesi üzerine ‘Önder Peygamberin İntikamı’ operasyonuyla başladı. ABD ve Rusya’nın verdiği silahlar da Maliki’yi cesaretlendirdi. New York Times’a göre ABD 19 Aralık’ta 75 Hellfire füzesi, 3 Aerostat zeplin ve 3 keşif helikopterini Bağdat’a gönderdi. Ayrıca Marta kadar Irak’ın elinde 10 adet ScanEagle tipi insansız keşif uçağı ve yılsonuna kadar 48 Raven insansız keşif uçağı olacak. Rusya da geçen hafta 13 adet Mi-28 ‘Gece Avcısı’ helikopterini Irak’a teslim etti. Daha önce 15 helikopter veren Rusya 12 helikopter daha gönderecek. 

Kaide’ye karşı operasyon devam ederken Maliki, 28 Aralık’ta göstericilere öncülük eden Sünni vekil Ahmed el Elvani’yi teröre destek suçlamasıyla kanlı bir baskınla tutuklattı. Aşiretler

Elvani için ayaklanınca Maliki orduyu çekti ancak oluşan boşluğu bu kez Kaide doldurdu. Ramadi ve Felluce kısmen IŞİD’ın kontrolüne geçti. Maliki, Duleym aşireti lideri Ahmed Ebu Rişa’yı eski Sehva milislerinin ordunun safında yer alması konusunda ikna etti. Böylece Maliki’ye karşı tutulan silahlar Kaide’ye çevrildi. Tabii tüm aşiretler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çünkü bazıları “Size dokunmayız” diyen Kaide’yle savaşmak istemiyor. Sehva’nın 100 bin milisinden 17 bini hükümet güçlerine entegre olurken geri kalanı yüzüstü bırakılmıştı. Bağdat’la geriliminin nedenlerinden biri de buydu. Maliki her zaman Sehva’yı Şii iktidara yönelebilecek potansiyel tehdit olarak gördü. Şimdi Sehva’ya muhtaç kaldı.

Irak ulusu nerede kaldı?

Burada bir şeyin altını çizmek gerekiyor: Bölgedeki sorun ne sadece Kaide ne de sadece aşiret sorunu. Kaide’nin varlığı ciddi bir sorun ama Sünniler de uğradıkları haksızlıklar ve baskılar nedeniyle Bağdat’tan kopmuş durumdalar. Maliki Sünni bölgelerin sorunlarına hep güvenlik penceresinden baktı. Ona göre aşiretler Kaide’ye sığınak sağlıyor. Sünni aşiretler de Şii iktidarı İran’ın maşası, bir nevi Arap üstünlüğü fikrine karşı başta İranlılar olmak üzere diğer Müslümanların eşitliğini savunan Şuubiyye’nin modern uzantıları olarak görüyor. Haliyle bugünün en temel sorunu siyasi kamplar arasında oluşan derin güven bunalımı. Halbuki 2003’teki işgal sonrası Irak, İran etkisine açık hale gelse de bu ülkede ‘Irak ulusu’ fikrinin öncüleri Şii alimlerdi. ‘Iraklılık’ fikri geriledikçe ülke aşiretçilik ve mezhepçiliğin siyasal ilişkileri belirlediği günlere geri döndü. Ezcümle Maliki’nin sosyal ve siyasal çözümler üretip aşiretleri kazanamadığı sürece Kaide’nin beslendiği damarları kurutması zor. Kaide, Suriye’deki lojistiğini rahatça Irak’a taşıdığı sürece bu daha da zor. Selefi koalisyonu İslami Cephe’nin birkaç gündür savaşa tutuştuğu IŞİD’ın Suriye’deki ahvali ve Lübnan’daki vaziyet ise bir sonraki yazıya…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 261 34 89