• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 16 °C
 • Diyarbakır 14 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Berlin 15 °C

Barışın tesisi ve toplumun değişim talepleri

Emrullah Beytar

Suriye merkezli savaş, Kürt sorunun bir neticesi olarak ortaya çıkmış olan çatışma ortamının geldiği nokta ve Türkiye toplumunun ihtiyaçlarının geldiği nokta itibariyle bir değişimin yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Dünyanın bir köy haline geldiği bir dönemde homojen olmayan toplumlarda ulus devlete duyulan ihtiyaç azalmışsa da adalete duyulan ihtiyaç hiçbir zaman azalmamıştır. Dolaysıyla homojen olmayan toplumlardan müteşekkil bir devletin ayakta durmasını sağlayacak en önemli sigorta teori ve pratiğiyle Adalet olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Sosyal hayatının en küçük birimi olan modern aileyi ayakta tutacak olan ruhta, en büyük sosyal organizasyonlardan biri olan devleti ayakta tutan ruhta adalettir.

Homojen olmayan bir toplumdan müteşekkil Türkiye devletinin güçlü bir şekilde ayakta durmasının yolu eşitliğe dayalı bir adaletin tesisinden geçmektedir. Gerek Kürt sorunun çözümü, gerekse de toplumun kendi geleceğinden emin olması için evrensel değerleri ve toplumun ihtiyaçlarını göz önünde alacak şekilde bir anayasanın yapılması kaçınılmazdır. Bu anayasa yapımı geciktirildikçe Kürt sorunun çözümü zorlaşmakta, toplumun geleceğe güvenle bakma iradesi zayıflamaktadır. Bundan dolayı toplum bugüne kadar siyasi tercihlerini belirlerken sürekli değişim ve demokratikleşme vaad eden siyasi partileri tercih etmişlerdir. Topluma değişim vaad ederek iktidara gelmiş olan siyasi partiler zamanla merkez güçlerin  tesirine girmiş ve vaadlerinin önemli bir kısmını gerçekleştirememişlerdir.

Bugüne kadar merkez güçlerin, Türkiye toplumunun değişim taleplerini geciktirmekle hem gerici bir duruma düşmüşler hem de sorunların ana kaynağını oluşturmuşlardır.

Bundan dolayı devlet ;

-Bütün bir toplumu tepeden tırnağa değiştirmeye çabalayan totaliter ve otoriter karakteriyle,

-İnsan hakları ve güvenlik gibi  en temel görevleri  gerçekleştiremeyen aygıtlarıyla ,

-Adaleti sağlayamayan hukuk sistemiyle,

-Değer yaratan ve resmi ideoloji empoze eden özelliğiyle, toplumun değişim taleplerine cevap veremeyecek durumda olmuştur.

Merkez güçler askeri darbenin ürünü olan ve kışla mantığı ile hazırlanmış 82 anayasasına sırtını dayayarak toplumun değişim taleplerini cevapsız bırakmaya gayret etmişlerse de bugüne kadar değişim talebinde bulunanlar değişim taleplerinden vazgeçmediklerini her zeminde dile getirmeye devam etmektedirler. Bugüne kadar her zeminde değişim talebini yüksek sesle dillendiren sosyal gruplar şunlardır.

1- Son dönemlere kadar merkezin ağır baskıları ve yasakları  karşısında sürekli  ezilen İslamcılar  ve en genelde inançlarına  uygun bir biçimde yaşamak  istedikleri için  güçlüklerle karşılaşan  dindarlar,

2- Ulus devletin veya resmi ideolojinin yok sayma ve baskı politikalarına maruz kalan Kürtler,

3- Devletin ayrımcılığa dayalı resmi din politikasından rahatsız olan Alevi seçkinler veya genelde  Alevi yurttaşlar,

4- Kentlerin varoşlarında yaşama mücadelesi veren kent yoksulları veya  büyük kentlerde  refahtan yeterli oranda  pay alamayan taşralı güçler,

5- Pratik içinde kendini kanıtlamış modern işletmeci,  yönetici ve işadamları daha büyük pazarlara ve  özelliklede dış pazarlara  açılmak isteyen iş adamları,

6- Türkiye’de sayıları az da olsa  demokrat aydınlar,

7- Doğası gereği değişimden yana olan gençlik ,

8- İnsan Hakları  Savunucuları olarak  tasnifi mümkündür.

 Bu grupların değişim taleplerinin karşılanması ve barışın tesisi şüphesiz eşitliğe dayalı adaleti esas alan bir anayasa yapımı ile mümkündür. Bu anayasa nasıl olmalı sorusunun cevabını bir sonraki yazıda vermeye çalışacağım inşallah.  

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
  ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İlke Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 261 34 89